Neslihan ÇELİK ALKOÇLAR

Neslihan ÇELİK ALKOÇLAR


Korona'dan ne kadar ders alırız?

22 Haziran 2020 - 12:03 - Güncelleme: 25 Haziran 2020 - 15:48

Korona'dan ne kadar ders alırız? 

Corona nam-ı diğer Covid19 hakkında çok konuşup yeteri kadar okumadığımız hatta yeteri kadar dinlemediğimizi düşünüyorum bu aralar.

Bunu da nereden çıkardın derseniz (ki eminim dersiniz, zira maskesiz her fotoğrafın altına -e maske yoook diye yazıp , o malum cevabı bildiğiniz halde halde sormaya ısrarla devam ediyorsunuz ya. - Fotoğrafı çekerken çıkardık. Hah işte bu da aynı şey)

Çünkü haber kaynağımız yanlış.

Çünkü sosyal medya bir haber kaynağı değil, hatta düşünün haber kaynağı bile olmayan şey nasıl bilim, bilgi kaynağı olsun, olamaz, olmamalı.

Sosyal medyada gördüklerimiz bilgi sahibi olmaktan çok öte, sosyalleşmek, sosyal duruma katkıda bulunmak, sosyal faydaya ulaşmak gibi tamamen sosyal içerikli bir durum.

Zira kimse akademik bir açıklamayı sosyal medya üzerinden yapmıyor, tezler, sınavlar sosyal medya üzerinden araştırılıp yazılmıyor (Eğer konusu sosyal medya değilse).

Sonrasında birileri alıp, bulup ya da bireylerden izinli ya da izinsiz kullanıp sosyal mecralara taşıyor olabilir ama bu o bilginin kaynağının sosyal medya olduğunu göstermiyor.

Velhasıl bu aslında küçük bilgili uzun girişten sonra gelelim asıl konumuza.

Corona'dan ders alır myız?

Seçenekleri sormadan cevaplamak istediyseniz buyurunuz bekliyorum.

Çünkü benim cevabım belli : Hayır.

Şimdi düşünelim. İnsanoğlu neyini kaybetmekten korkar? Canını, malını, sevdiklerini, sahip olduklarını, aklını, güzelliğini  vs vs vs uzadıkça uzar bu liste.

Peki dünyada binlerce, yüzlerce hatta milyonlarca insanın canını kaybettiği ilk vaka mıdır Corona? Hayır

Mesela savaşlarda kaybettiklerimizden ders almış mıyızdır? Belki bir nebze. Ama ilk öğrendiğimiz şey daha fazla silahlanmak olmamış mıdır, kendimizi korumak kisvesi altında aslında daha çok kazanma isteği ile. Ve hep savaşmak için bir bahane bulmamış mıyızdır?

Peki hastalıklarda kaybettiklerimizden ders almış mıyızdır? Hayır .

Evet hastalığın çaresini bulmaya çalışmış hatta belki bulmuşuzdur da. Ama onu önce kendimize saklayarak yani satın almaya gücü yetmeyenlerle paylaşmayarak hatta hastalığa göre ilaç değil, ilaçlara göre hastalıklar uydurarak daha da beter  ve büyük bir  ticari sorun hale getirmiş miyizdir? Evet.

 

Peki dünyada açlık, susuzluk, ekonomik dengesizlik, erişilemeyen eğitim, tedavi ve insani şartların olmaması gibi durumların varlığından haberdar olduğumuz, çoğunlukla bunlara erişebilenlerin, büyük bir kısmının erişememesine sebep olduğu ve pek bir çoğumuz bunu bildiği hatta bizzat sebep olduğu halde birşey yapıyor muyuz? Kocaman bir hayır daha.

İşin özü bu yaşlı dünya çok savaş, çok hastalık, çok yıkım , çok ölüm gördü.

Ve her defasında en başından bize insan olmamız gerektiğini en insani şekilde hatırlattı, anlattı.

 

Anladık mı ? Hayır

 

Değiştirdik mi? Hayır

 

Değiştik mi ? Hayır

 

Bu durumu her defasında yine insanların aleyhine kullandık mı? Evet

 

İşte karşınızda sonuç: Covid dünya düzeninde hiçbir şey değiştirmeyecek. Açlar aç olmaya, işsizler işsiz, hastalar hasta, fakirler fakir olmaya devam edecek. Eşitsizlik devam edecek ve daha da kötüsü bu gözümüze daha çok sokulacak.

Üstelik COVİD ilacı bulunursa - ki mutlaka bulunacak- onu da bir takım imtiyazlılar önce kullanacak. Eskisi gibi.

Covidten öğreneceğimiz tek şey ellerimizi daha sık yıkamaktan öteye geçmeyecek ...

 

Bu yazıdaki tüm hayırlar evet, tüm evetler hayır olursa, günün birinde, işte o zaman Covid19 dan ders almış değil, biraz daha insan olmaya yaklaşmış olacağız ama...

 

Bence çooook uzak bir ihtimal.

 

Sizce?

.

YORUMLAR

  • 0 Yorum