Neslihan ÇELİK ALKOÇLAR

Neslihan ÇELİK ALKOÇLAR


Anlayamadığım İdeolojilerin Anlatamadıkları Zihniyetleri

28 Nisan 2019 - 03:26

Anlayamadığım ideolojilerin anlatamadıkları zihniyetleri

Aylardan Nisan

Bahar

Kimi zaman yağmur kimi zaman alabildiğine sıcak.

Aynı insan gibi hava da dönek.

El attığımız ve bozduğumuz tüm değerler gibi hava da sayemizde, verdiğimiz rahatsızlık ve ettiğimiz katliamlar, bencilliklerimiz neticesinde bugün inanılmaz halde.

 Artık hiçbir hava tahmini de hiçbir günlük hava da yeterince inanılır değil.

Neden mi? İnsanlara benzediğinden.

İnsana benzemek son dönemin en kaba tabiri kanımca.

Neden diye soracak kimse yok sanırım?

Hala varsa insanın insana, insanın hayvana yaptıklarını görmeyen,   ayyuka çıktı ondan olabilir mi acaba?

Ya da insanın ettiğini bu dünyaya hiçbir canlı etmediğinden?

Küçük ama çok can acıtan bir örnek vereyim daha iyi anlamanız için:

Hatırlayacaksınız, İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz edildi, bu ay. (Üstte Nisan ayı diye özellikle bu yüzden yazdım aslında) 5 yaşında bir kız çocuğu, altını çizeyim tekrar edeyim defalarca. Bu çocuk hastaneye kaldırıldı ve tedavisinin ardından da çok şükür ki tedavi oldu ve taburcu edildi.

Ancak istediği kadar bedeni, fiziki yaraları iyileşmiş görünsün ömür boyu taşıyacağı bir travmayla baş başa kaldı daha 5 yaşında. Büyük ihtimalle bir daha kolay kolay sokağa çıkamayacak, bu onun eğitim hayatından tutun da tüm hayatını etkileyecek, hayatı boyunca muhtemelen hiç kimseye güvenemeyecek ama erkeklerden ayrıca bir korkacak, ürkecek hatta belki nefret edecek ömür boyu. Belki evlenemeyecek, çocuk sahibi olamayacak. Sözün özü daha 5 yaşında bir çocuğun geleceğini, hayatını, umutlarını, sevincini her şeyini çaldı bu tecavüz olayı.

Bir çocuğu daha toplumda kaybettik elbirliğiyle.

Ve şimdi bu korkunç ve travmatik olayı zaten kabul etmemişken, sosyal medyaya hem de bir kadının ağzından şu cümleler yansıdı: 4 yaşındaki çocuğun yeri annesinin yanıdır. Bakamıyorsan doğurmayacaksın. Ayrıca bize kötü gibi görünen durumlar belki de bizi daha kötüsünden korumak için öyledir. Yani ilahi adalet var. Yılanın başı küçükken ezilmelidir. O çocuğun ailesi AK Parti'nin yemlediklerinden ise ve bir gün ortalıkta gezinip bilinçsizce AK Parti'yi destekleyenlerden biri olacaksa bugün bunu yaşamış olması daha iyidir. Değmez bu insanların çocukları için bile olsa...

Ya, çok üzgün, şaşkın, kızgınım ama bunu diyenin bir kadın olması daha da çok canımı yakıyor.

Biz ideolojilerimizi, zihniyetimizi nasıl masum çocuklar üzerinden değerlendiririz?

Biz siyasi eğilimlerimizi hem de tecavüze uğrayan bir çocuğa rağmen nasıl bu kadar acımasızca, umarsızca çocuğu hedef alarak ilan ederiz?

Sırf siyasi bir inanç uğruna bir çocuğun tecavüzünde bile çocuk için birleşemiyorsak biz nasıl insanız?

Her şeyden önce insan olduğumuzu acilen hatırlamaya ihtiyacımız var.

Ve bunu sonsuza kadar unutmamaya.

Zira  bir yanda çocuklara bile tecavüz eden ve cezasının tartışılamayacağı insan diyemeyeceğim mahluklar varken, diğer yanda bu olayların altından bile siyasi bir mesaj çıkarmaya çalışanların direkt olarak insanlığa döndürülmeleri gerek.

Ve acilen insanımızın ideolojilerin üzerinden insanlıklarını kaybetmeyecekleri bir zihniyete büründürülmelerinde fayda var.

Hiçbir ideoloji bir çocuktan daha kıymetli değil, olduğunda  yaşananlar ortada…

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum