Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş

Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş


Dur demenin zamanı gelmedi mi?

05 Ekim 2020 - 15:15

Dur demenin zamanı gelmedi mi?

 

Doktor değil ama hastalıklar hakkında yorum yapıyor, tavsiye veriyor,

Hukuk okumamış ama hukuktan konuşuyor,

Bir-iki köşe yazmış ama gazeteciyim diyor,

Hayatında hiçbir girişimi olmamış ama girişimcilikten konuşuyor,

Hiç inovasyon yapmamış, ürün/hizmet geliştirmemiş ama inovasyondan konuşuyor, eğitim veriyor,

Endüstri 4.0 gerekliliklerini bilmez, teknoloji ile ilgili çalışması yok ama her yerde ahkam kesiyor,

İşin uzmanı değil ama koltuk sahibi…

Bu listeye yaz yaz bitmez. Bunca eğitimli, işinde uzman kişiler varken neden uzmanı olmayanların konuşmalarına izin verilir ki? Her gün televizyonda onlarcasını görüyoruz. Medyatik olması, amiyane tabirle kendini iyi satması nedeniyle hiç alakası olmamasına rağmen programlara, konferanslara konuk oluyor ve konuşturuluyor. Gerçek uzmanlar çalışsın, uğraşsın, bilime, teknolojiye, sanata, sosyal hayata katkı sağlasın ama diğerleri bu konular üzerinden pirim yaparak para kazansın. Bu durum kul hakkına girmez mi? Hepimiz aynı konulardan şikayetçi değil miyiz? Adil olunmasını, liyakata önem verilmesini istemiyor muyuz? Seyretmeyerek, dinlemeyerek, sosyal medyada söz etmeyerek neden tepki koymuyoruz?

Nice başarılı gençler yetişiyor. Ödüller alıyor, yurtdışı bursları kazanıyor. Ülkemiz açısından büyük kazanç bu gençler. Maalesef medyada yer almıyor çünkü “kim kiminle nerede ne yapmış konuları” daha fazla reyting alıyor. Gençlere örnek olacak, onlara motivasyon kaynağı olarak cesaretlendirilecek hayat hikayelerine, başarılarına reyting almama çekincesi nedeniyle yeterince yer verilmiyor. Böyle başarılı hayat hikayelerine bazen olumsuz yorumlar, paylaşımlar da yapılıyor. Yengeç sepeti hikayesinde olduğu gibi başarılar aşağıya çekilmeye çalışılıyor. Nedense “ben başarılı olmadıysam o da olmasın” şeklinde bir yaklaşım oluyor.

Hepimizin ortak hedefi “daha iyi bir dünyada yaşamak” değil mi? Daha iyi bir dünyada yaşamanın formülü ise daha fazla çalışmak, emek verene değer vermek, başarılı olana hakkını vermektir. Geleceğimiz için, daha iyi bir Türkiye için, çocuklarımız için artık gereğini yapalım, bu gidişata dur diyelim.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum