Beslenme ve Diyet Uzmanı Sudenur Taycı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sudenur Taycı


CİLT GÜZELLİĞİNİN İLK ADIMI SAĞLIKLI BESLENMEKTİR

10 Ocak 2022 - 14:07

Sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenme ne kadar önemli ise sağlıklı, ışıltılı, genç görünen bir cilde sahip olmak içinde beslenme aynı şekilde önemlidir. Sağlıklı beslenmenin dışında bazı besinler içerdikleri mineral, vitamin ve protein yapı taşları özellikleriyle  cilt güzelliğini etkiler. 

Kolajen belirli aminoasit dizilerinden oluşan yapısal bir protein molekülüdür. Vücudumuzdaki bağ dokuyu yeniler ve güçlendir. Cildin dolgun görünmesini sağlayarak kırışık görüntüsüne engel olur. Kolajen vücutta üretilir ancak yaş aldıkça kolajen üretimi yavaşlar. Kolajen yıkımı artar. Yaş ile birlikte kolajen yapımını destekleyen besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Gerekli durumlarda dışarıdan kolajen takviyesi kullanmak faydalı olacaktır.

  • İlikli kemik suyu, sığır eti, tavuk eti, hindi eti, balık kolajen içeren besinlere örnektir. Fazla miktarda hayvansal ürün tüketimi kalp ve damar hastalıkları açısından risk oluşturacağından tüketiminde kontrollü davranılmalıdır.
  • Kırmızı meyveler yüksek antioksidan kapasiteleri sayesinde kolajen üretimini destekler. Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, çilek, kiraz, elma, pancar, kırmızı kapya biber, domates örnek olarak verilebilir.
  • Vücutta kolajenin üretilmesi ve emilebilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Destek sağlamak için C vitamini içeriği yüksek besinleri beslenmeye eklemek faydalı olacaktır. Yeşil biber, maydanoz, kivi, portakal, limon, greyfurt C vitamini içeriği yüksek besinlerdir.
  • Sarımsak, soğan, lahana, karnabahar, brokoli içerdikleri sülfür ve kükürt içerikleriyle kolajen üretimini destekler.

A vitamini, cildi nemlendirir böylece cilt elastikiyetini arttırır. Bu nedenle A vitamini cilt dokularının onarımı için gereklidir. Sebze ve meyveler A vitamini açısından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar A vitamininin kırışıklıkları azalttığını, sivilce oluşumuna karşı koruyucu olduğunu belirtmektedir. Yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek miktarda A vitamini içeren yiyeceklerin sedef hastalığı riskini azalttığı sonucuna varılmıştır. 

  • A vitamini içeriği yüksek besinler; Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt, ıspanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz, kayısı.
  • Bitkisel A vitamini kaynakları yağ içermezler. A vitamini emilimi için yağ gereklidir. Yüksek miktarda A vitamini içeren sebze ve meyveler yağ kaynaklarıyla birlikte tüketilirse elde edilen A vitamininin emilimi artar. Örneğin; Kayısı ve ceviz birlikte tüketildiğinde ceviz içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri sayesinde A vitamini emilimi artacaktır. 
  • Cilt sağlığı söz konusu olduğunda akla ilk gelen B vitamini biotindir. Biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunur. Yetersizlik durumunda dermatitlere ve saç kaybına neden olabilir. Biotin içeriği yüksek besinler; Muz, yumurta, yulaf ezmesi, pirinç en bilinen kaynaklardandır.

E vitamini güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Antioksidan içeriği sayesinde yaşlanma etkilerini azaltır. Cilt, saç ve tırnak sağlığında bozulma varsa E vitamini eksikliği öncelikli kontrol edilmesi gerekenler arasındadır.

  • E vitamini bakımından zengin besinler; Kabuklu yiyecekler, yağlı tohumlar, tahıllar, zeytin ve zeytinyağı, ayçekirdeği ve ayçiçek yağı.

 

Cildin sağlıklı ve genç kalabilmesi için yukarıda saydığımız vitaminler dışında su tüketimi oldukça önemlidir. Yeterli sıvı alınmaması durumunda cilt nem dengesini sağlayamaz. Işıl ışıl bir cilde sahip olmak için yeterli miktarda su tüketilmelidir. Ayrıca beslenmenin; selenyum, bakır, çinko, folik asit, Omega 3 ve grubu yağ asitleri gibi cildin yapılanmasında önemli yeri olan mineral ve yağları içeriyor olması cilt güzelliğini sağlamaya destek olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum