Muharrem KARABULUT

Muharrem KARABULUT


Alinur Aktaş'la yola devam

30 Kasım 2018 - 21:45

Siyasette gelinen noktada seçim öncesinde hemen herkesin gündemi aynı.  Kazanması muhtemel siyasi partilerde Belediye başkanı adayı kim olacak?

İşin Bursa ölçeğine geldiğimizde ise beklendiği gibi iktidar AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı olarak mevcut başkan Alinur Aktaş ile “yola devam” kararı aldı. Bu kararın alınmasında gerçekten çok önemli gelişmeler yaşandı. Bizlerde mesleğimiz gereği bu gelişmeleri yakından takip etmekte zorlandık. Bir dakika önce bir başka isim söylendi bizlere. Sonra başka isim. Daha sonra yine başka isim. Sosyal medya denilen mecrada ise yazılıp çizilenler, aktarılanlar ise gerçekle ilgisi olmayan bir sürü dedikodu olarak kaldı zihinlerde.

Aday adayları kadar, aday adaylığı başvurusu yapmayıp, aday olduğunu parti büyüklerine ve yöneticileri söyleyenlerin de beklentileri vardı. Özellikle Bursa’da bu sıkıntı yaşandı. Bir yanda eski bakanlardan Faruk Çelik diğer yanda yine eski bakanlardan Menhmet Müezzinoğlu, öte yanda ise Veysel Eroğlu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için niyetlerini beyan ettiler.Perşembe günü nefeslerin tutulduğu son gün oldu. Parti teşkilatlarının eğilimi ve temayülü belli idi. Bu sonuçlar Alinur Aktaş’ı işaret etti. Fakat, Faruk Çelik ve destekçileri adayın kendileri olduğunu söylemeye başladılar.

Yine Mehmet Müezzinoğlu ve destekçileri adayın kendileri olduğunu söylemeye başladılar.

Bu arada, Sedat Yalçın ismi bir geldi bir gitti. Vekil Hüseyin Şahin’in ismi bir geldi bir gitti.

Sonrasında, İl Başkanlarının Ankara’ya davet edilmesi ve gece yarısına kadar süren görüşmeler neticesinde gerekli kararlar verildi.

Cuma sabahı saat 10.00 gibi, Mahalli İdarelerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki Alinur Aktaş’ı arayıp, cumartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacak olan aday açıklama ve tanıtım toplantısı için hazırlık yapmasını istedi.

Bu noktadan sonra Bursa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yeni dönemde de başkan adayı olacağı bilgisi yayıldı ve saat 16.00 gibi Parti Genel Merkezi tarafından doğrulandı.

Haliç’te Alinur Aktaş Bursa’nın yeni dönemde AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

Hayırlı uğurlu olsun.

İktidar AK Parti büyük bir dönemeci, virajı şimdilik almış oldu.

AK Parti açısından konuya baktığımızda, “değişim ve gelişim” isteyenlerin Bursa adına hevesleri kursaklarında kalmış oldu.

Şimdi sırada ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesine geldi. Genel Merkezden yapılan açıklamalara göre, mevcut belediye başkanlarının yüzde 60 oranında değişeceği ifade ediliyor. Bu durumda, Bursa’da AK Parti’nin 16 belediye başkanından bir tanesi aynı kaldı. 15 tanesi için heyecanlı  günler bekleniyor. Bu esnada, 3 dönem kuralına takılan Kestel Yener Acar ve Orhaneli Belediye İrfan Tatlıoğlu isimleri çıkarıldığında yaklaşık 6 belediye başkanının da değişime tabi tutulacağı konuşuluyor.

AK Parti açısından Bursa’da eski dönemlerde seçim kaybedilen iki ilçe çok önemli. Bunlar Nilüfer ve Mudanya. Büyükşehir için adaylığını açıklayan Sedat Yalçın’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Yalçın bu kez Nilüfer için olumlu sinyaller vermeye başlamış.

Nilüfer’de ise durum CHP’nin adayına bağlı. CHP’de genel eğilim, ki, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu da bu eğilimi kendisi ifade ettiği gibi Nilüfer’de aday değişimi yapılacak. Israrla Nilüfer’de kalmayı isteyen mevcut Başkan Mustafa Bozbey’in yakın çevresi, CHP olmazsa İYİ Parti olabilir düşüncesiyle İyi Parti ile aralarını sıcak tutmaya çalıştıkları yolunda da yorumlar ve bilgiler geliyor. Bu duruma, İYİ Parti yönetiminden “CHP ile ittifak yapılması halinde, CHP’nin aday göstermediği bir kişinin İYİ Parti listesinden aday gösterilmesinin ittifaka yara açabileceği ve zedeleyebileceği” gerekçesiyle HAYIR şeklinde cevap verildiği kulislerde konuşulmaya başlandı.

CHP, Bursa’da Mahalli seçimlerde başarılı olabilme adına bir takım gelişmelere yelken açmış gibi gözleniyor.

Seçim tarihi yaklaştıkça siyasette günler içinde değil saat başı hatta dakika başı gelişmeleri duymaya başladık. Duyduğumuz, duymadığımız kadarıyla, bütün siyasi partiler AK Parti ile MHP arasındaki ittifakın, CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifakın nasıl yapılacağı ve hangi seçim bölgeleri için “beraber hareket etme” kararı alınacağını bekliyorlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum