Muharrem KARABULUT

Muharrem KARABULUT


Bu ceyran fena çarpar

13 Şubat 2022 - 13:20

Her şey rayında giderken siyasetçilerin işi çok kolay. Hele iktidarın işi yan gel yat, sandıklarda oyları topla, iktidara devam. Kim ne derse desin, halkın desteği tam. Çünkü, halkımız istediğini alabiliyor, mutlu ve mesut geçinebiliyor.

Ama, işlerin bir kötü gitmeye başlaması, peş peşe gelen aksaklıklar, kötülükler, insanları canından bezdiriyor. Bu iş o kadar sandığımız kadar kolay değil. İktidar olsun, muhalefet olsun, ekonomik dertler bir araya geldiğinde, halkın cebindeki paralar suyunu çekmeye başladığında ideolojik düşünceler bir kenara atılıp, geçim derdi ve geçim sıkıntısı gündeme damga vuruyor.

Şimdi bakıyorum, hem sürekli pusuda bekleyip hükümetin tökezlenmesi isteyen muhalefet ile birlikte, iktidarın bazı temsilcileri de söz birliği etmiş gibi halkın başta elektrik olmak üzere gelen zamlara yönelik tepkilerini olumlu bulduklarını ifade ediyorlar.

Zaten, halkın istediklerini ve söyledikleri duymayan bir iktidarın uzun süre yönetimde kalması mümkün değil. Erken değil, en erken seçimin nasıl olduğunu halkımız yaşattı bizlere. Çünkü, ekonomik sıkıntılar, önünde kimse duramaz. Kimse, “ben bu koltuğu kazandım. Şu kadar sürem var bu kadar sürem var” şeklinde konuşamaz.

Ona derler ki; madem siz bu koltuğu, koltukları azanız, o zaman koltuğun hakkını verin, halkımızı mutlu edin, zamlardan uzak ve geçim sıkıntısı olmayan, ekonomik sıkıntı olmayan bir şekilde yönetin, hükümet edin. Halkımız bugün, evlerine, işyerlerine gelen elektrik faturaları nedeniyle ceyran çarpmış gibi itirazlar edip konuşuyorsa, bu sese kulak verilmesi lazım. Yoksa, 2005 senesinde gelen zamlara tepki veren halkın, 2007 senesindeki seçimlerde yine aynı partiye oy verip, onu aralıksız iktidar yaptığını hatırlatmak bu kez kimseye fayda sağlamaz. Çünkü, bugünkü şartlar 2005 yılının şartları gibi değil.

Emekli, asgari ücretin altında aldığı maaşla eziliyor.

Dünkü yazımda bu konuya dikkat çekmiştim.

Bugün ise, elektrik çarpmasına karşı başlatılan kampanyalardan söz ediyoruz. Hükümet kadından ise bazı sesler geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Fatih Dönmez konuyla ilgili olarak sivil toplum kuruluşları, esnaf ve ticaret erbabndan gelen itirazları değerlendiklerini, çözüm bulmak için çalıştıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’da aynı mahiyette anlaşılacak bir ifade ile, elektrik faturalarıyla ilgili yeni düzenleme yapılacağının sinyallerini verdi.

Bende kendi payıma diyorum ki, ne yapılacaksa çok kısa zamanda ve halkın menfaatine göre düzenleme yapılsın. Devlet her zaman her yaptığı işten kar etmemeli. Hizmet etmeli. Halkın yüzünü güldürecek işlere imza atmalı. Vatandaşı çile çektiren zamlarla ilgili gereğini yapmalı.

Doğal gaz ve elektriğe yılbaşında gelen zam birçok insandan tepki toplamıştı. Şimdi de bu zamların geri alınması için bazı sosyal medya ortamlarında kampanya başlatıldı. Kampanyaya şimdiden 94 binden fazla insanın katıldığı ifade edildi.

Yeni yıla girer girmez birçok alandan zam haberleri gelmeye başlamıştı. Elektrikte %130’a varan, doğal gazda ise %25’e varan artışlar da bunlardan bazı örnekler oldu.  Avrupa’da en çok elektrik ve doğal gaz zammı gelen ülkeler arasında zirvede olduğumuzu da kayıt altına alındı. Tahmin edilebileceği gibi bu fiyat artışları alım gücünü düşürmüş ve vatandaşı zor duruma sokmuştu.

Yapılan bu zamlar ardından tepkiler gecikmemişti. Birçok insan sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çabalıyorlar. Zamların geri çekilmesini isteyenlerin sayısı her geçen saat artıyor.  Şimdi de bu konu hakkında yeni bir adım atıldı.

Gelen yeni elektrik zammında 150 kWh’ye kadar olan kullanımlara %50, 150 kWh’den fazla olanlara ise %127 zam geleceği i açıklaması yapıldı. Ocak ayında bu sistem kullanıldı. Aralık ayı dahil tüketim miktarlarının yeni zamlarla hesaplandığı iddiaları üzerine Cumhurbaşkanı tüketim miktarını 150 den 210 KWh’ye yükseldiğini duyurdu. Ama, havaların soğuk olması, kullanım miktarının çok olması ve artık her evde elektrik ve elektronik cihaz sayısının artmasıyla bu kullanım miktarı da yeterli olmadı. Bu kotanın 300 kWh’ya çıkarılması bekleniyor. 

Kampanyada şu ifadelere yer verildi:

“Hepimiz ekonomik olarak zor şartlardayız. Bu zamlar da insanların hayatını ve geçimini çok fazla etkiliyor. Yılın ilk faturaları gelmeye başladı ve bin TL’nin üzerinde faturalardan bahsediliyor.”

Bunlara ek olarak şu ana kadar 94 binden fazla vatandaşın katılım sağladığı kampanyada, ısınmasını elektrikle karşılayan aileler ne yapacak?

Doğal gaz pahalı olduğu için elektrikli sobalar kullanılıyor. Sobanın bir çubuğu bile yanarken 350 TL gelen faturalar şimdi 900’e çıkacak. Tasarruftan bahsediliyor; ancak 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin 210 kWh olması mümkün mü? “Lütfen biraz insaf” ifadelerine yer verildi.

Evet, lütfen biraz insaf, yoksa bu elektrik çok fena çarpacak. Ceyranda kalanlar rüzgarın etkisiyle çarpılıp hasta oluyorlar. Hekim arkadaşlarımın tavsiyesi, “ceyranda fazla kalmayın. Alim Allah hasta olursunuz…”

YORUMLAR

  • 0 Yorum