Duygu Özer

Duygu Özer


Ferahlıkla...

08 Haziran 2020 - 11:40

Siz değerli okurlara ilk kelimemin manası ile seslenmek istedim.

Ferahlıkla her ne kadar merhaba anlamına gelse de anlamının derin ve özel olduğunu okumuştum bir yazıda. Öncelikle burada olduğum için çok mutlu olduğumu, kelimelerimin nihayetinde iyiliklere vesile olacağını umut ederek 

Hoş geldiniz.

Her birimiz hayatlarımızda bu kelime ile başlayıp, onlarca belki de yüzlerce insanın hayatına dokunduğumuz, göğe bakıp nefes aldığımızı hissettiğimiz iyiliklerin içerisinde olmuşuzdur. Bende sizlere ilk yazımda içerisinde bulunduğum onlarca iyi kalpli kadının bir araya geldiği, kurulduğu günden bu yana azımsanmayacak kadar çok hikâyede izini bırakmış, Yoncadır Kadın Derneği ve şu sıra hızla ilerlediğimiz muhteşem bir projeden söz edeceğim.

Yoncadır Kadın Derneği, Bursa’da birbirinden farklı iş alanlarında çalışan kadını ve merhametin en saf halini taşıyan onlarca anneyi bir araya getiren, dernek başkanı Sevgili Cansu Vatansever vesilesiyle uzun soluklu yolculuğuna çıktı.İsimlerini tek tek yazamasam da ana ekipte ki koca yürekli 35 süper kahramana selam olsun! Hani derler ya onlar kendilerini biliyorlar ,kendini bilmek çok önemli bu süreçte .Var olun çiçek kadınlar.Birbirinden habersiz ülkenin dört bir yanında aynı faaliyetleri sürdüren yonca kadınlar..

Dernek kısa zamanda 400 aileye gıda,100 aileye fatura ve 14 aileye de kira desteği sağlayarak hayatlarına dokundu.Sizlere bugün bahsedeceğim, bundan sonraki süreçte belki de binlercesine ulaşacak şahane bir proje haline gelen 30 bebeğin mama, bez, ıslak mendil gibi temel ihtiyaçlarını karşılayarak faaliyetlerine hızla devam ediyor.Onkoloji ve Hemotoloji’de tedavi gören çocuklarımız ve ailelerine tedavi süresince oluşan maddi ihtiyaçlarının yanı sıra, üyeler ailelerine de manevi ve psikolojik destekleri ile yanlarında olduklarını hissettiriyorlar.Pek tabi sokakta ki canları unutmuyorlar.Önemli destekçi ve kaynaklarından  aldıkları mama desteği ile gerek bireysel gerek yine Bursa’da faaliyet gösteren hayvan dernekleri ile birlikte yollara revan oluyorlar.

Gelelim göz bebeğimiz MAMA ANNESİ PROJE’ sine..

Sütü fazla olan bir anne ,kendi bebeğinin dışında bir bebeğe bazen sütünü paylaştırıyor öyle değil mi? Bizler buna yıllardır, özel bir ad takarız ;süt anne..

Peki, başka bir annenin yarasına merhem olmak isteyen anneler neden aç bir bebek için MAMA ANNESİ olmasın?

Hatta bu yardımı yapmak isteyen mama melekleri ...

Neden olmasın?

İşte bu anlamlı gerçek(ten) yola çıkarak kendisi de harika bir anne olan dernek kurucu üyelerinden Sevgili Berna Tuna bizleri heyecanlandıran bu projenin isim annesi oldu ve projeyi geliştirdi. Öncelikle üreten tüm kadınlar adına teşekkürler Berna!

Bu proje bir bebeğin gelişiminde ki kaynak olmak, birlikte karnı doyan, sağlıkla büyüyen bebekler yetiştirmek için gönüllü tüm bağışçıları derneğe kayıtlı ihtiyaç sahibi ailelerin bebeklerine mama annesi ve mama meleği olmak için buluşturuyor.

Mama annesi projesinde bir bebeğin gelişim sürecinde temel ihtiyacı olan mama ve bez gibi ihtiyaçlarının süreç boyunca karşılanmasını sağlayan değerli bağışçılar ile yola devam ediliyor. Dilerlerse onların adına dernek üyeleri ulaştırıyor, dilerlerse bağışçı aile ile iletişime geçiriliyor. Şeffaflık tüm faaliyetlerde en önem verilen noktalardan. Üstelik iyi haber, çok kısa bir sürede mama anne sayısı 50 ‘lere kadar ulaştı.

Bir annenin sahip olduğu en hassas varlığıdır bebeği,

Bu yüzden bir insanın feryadına yetişmek, ileride o insanın mutlak surette başka bir insana veya canlıya aynı iyilikle yaklaşmasını sağlamak demektir. Kartopu gibidir niyeti halis olmak.

Ne mutlu böyle hissedebilene,o zaman dünya daha güzel, daha masum,daha vicdanlı bir yer haline gelmez mi? Gün geçtikçe tertemiz..

Bu zor süreçte, insanlığın, doğanın, sarsıntıdan geçtiği bu dönemlerde önce kendi ruhumuzu tamir etmek, sonra da geleceğimizi inşa etmek için atabileceğimiz en güzel adımları atmamızı diliyorum.

Hayal etmekten ve bunun için o ilk adımı atmaktan geri durmayalım.

Sonuçları ne olursa olsun ümit etmek güzel şey.

Ezcümle, burada olmaktan düşündüklerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Yaşama gelmemizin önemli bir nedeni var,

Layık şekliyle yaşamak ümidiyle,

İyi ki varız.

Görüşmek üzere.

YORUMLAR

  • 0 Yorum