Tanrı Devleti-III (Status Deus)
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Tanrı Devleti-III (Status Deus)

28 Ağustos 2017 - 00:00

İktidar gücü karşısında “kendi aklını kullanma cesaretine sahip ol” mayan düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey Tanrı Devleti’ni Tanrılaştırmakta mı dır, Tanrı’nın yerine Tanrı Devleti’ni mi koymaktadır?. 


Yaratıcı Tanrı kendi yarattığı insanın Tanrı Devleti’nde Tanrısal bir güce ulaşmış mutlak otorite ve iktidar gücüne sahip Tanrı Devleti ile karşı karşıyadır. 

Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki bireyin Tanrı Devleti’nde Tanrı Devleti ne kadar güçlü olursa düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki bireyin hiçlik durumu o kadar devam edecektir. Var olmasını, düşünme yeteneğine sahip olmasının kendisi için ne anlam ifade ettiğini sorgulamak yerine?. 

Tanrı Devleti’nin mutlak otorite ve iktidar gücünün sürekliliği düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki bireyin hiçlik durumuna bağlıdır. 

İktidar gücü sayesinde yeryüzünde mutlak otorite olan Tanrı Devleti bu Tanrısal mutlak otoritesinin sürekliliğini nasıl ve ne şekilde sağlayacaktır Tanrı Devleti’nde?. 
 
İktidar olma gücünü Tanrı|nın düşünme yeteneği verdiği fakat düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki bireyden alan Tanrı Devleti, zamanı geldiğinde iktidar olma gücünden nasıl vazgeçecektir?. Kendini Tanrısal bir karaktere büründürmeye çalışan ve Tanrının yeryüzündeki temsilcisi ilan eden Tanrı Devleti iktidardan nasıl indirilecektir?. Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey tarafından mı?. Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey tarafından iktidardan indirilecekse bunu düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey nasıl ve ne şekilde yapacaktır?. Düşünme yeteneği olmadan bunu nasıl yapacaktır?. Düşünme yeteneğini devrettiği Tanrı Devleti|nden tekrar geri mi alarak bunu başaracaktır düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey?.

Tanrı Devleti|ni yoktan var eden “iktidar gücü” son aşamasında Tanrı Devleti’ni mi yok edecektir?. Kontrol edilemeyen iktidar gücünün son aşamasında Tanrı Devleti kendi kendini mi yok edecektir?. Tanrı Devleti düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey gibi hiçlik durumuna mı düşecektir?. Hiçlik durumunda Tanrı Devleti mi olacaktır?. Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey hiçlik durumundan çıkıp Tanrı Devleti’nin yerini mi alacaktır?. 

O zaman “Tanrının yeryüzündeki temsilcisi” düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundan çıkmış birey mi olacaktır Tanrı Devleti’nde?. 
 
Devamı bir sonraki sayıya kalın felsefeyle
Bu yazı 1070 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar