Tanrı Devleti-II (Status Deus)
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Tanrı Devleti-II (Status Deus)

27 Temmuz 2017 - 00:00

Tanrı Devleti’nde Devlet, “Tanrının yeryüzündeki temsilcisidir”. Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey, Tanrı Devleti’nde Tanrı Devleti’ni sorgulamak yerine kayıtsız, şartsız itaat eder.


Tanrı Devleti’nde düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey, düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devrettiği andan itibaren Tanrı Devleti, düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey adına düşünür, karar alır ve geleceğini tayin eder. 

Tanrı Devleti yeryüzünde her şeyin üstündedir, her şeyin sahibidir. Yeryüzü yaratıcısıdır, Yeryüzü sonlandırıcısıdır. Var olan bir şeyi yok etme gücüne sahiptir. Yok etme gücü ile Tanrısal bir karaktere bürünmektedir Tanrı Devleti.

Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey için Tanrı Devleti ulaşılamaz ve akıl erdirilemez bilinemezliklerle doludur. 

Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey kendi hiçlik durumu ile baş başadır, kendi karanlık mağarasında gölgelerin, yanılsamaların esiridir. Sorgulama yeteneğini devrettiği için hiçlik durumunda var olmasını sorgulayamaz. “Kendi aklını kullanma cesaretine sahip ol! “ mak hiçbir şey ifade etmemektedir. “ Var olmak algılamak yada algılanmaktır” olduğunun farkında bile değildir. “Düşünüyorum öyleyse varım” önermesi düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey için hiç bir şey ifade etmemektedir. “Sorgulanmamış bir hayat yaşanmaya değmez” sözü varoluşunun anlamını sorgulamak yerine yok oluş sancısı içinde kıvranan kimliğini kaybetmiş düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey için hiç bir şey ifade etmemektedir. Tanrı Devleti için bir şey olabilmek, düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey için ulaşılmak istenen en yüce ideal olarak öğretilmektedir Tanrı Devleti’nde.

Tanrı Devleti, otoritenin ve iktidar gücünün mutlak sahibidir. Yeryüzündeki her şeyin sahibidir. Düşünme yeteneğini Tanrı Devleti’ne devretmiş hiçlik durumundaki birey, kendi hiçlik durumunda Tanrı Devletini Tanrısallaştırmaktadır. Tanrı Devleti, kendini Tanrının yeryüzündeki temsilcisi olarak görmektedir.

Otoritesi ve iktidar gücü yeryüzünde Tanrı Devleti’ni ilan etme cüretini mi göstermektedir Tanrı karşısında? Tanrı Devleti, iktidar gücü neticesinde Tanrılaşmakta mıdır?

Tanrı Devleti kendini Tanrı mı ilan etmektedir Tanrı Devleti’nde ? …

kalın felsefeleyle

Bu yazı 1059 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar