Kaos Kuramı ve Kelebek Etkisi
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Kaos Kuramı ve Kelebek Etkisi

27 Şubat 2019 - 18:32

Kaos Kuramı ve Kelebek Etkisi

“Kaos Kuramı”,  “fiziksel gerçeklik parçalarının bir bütün olarak eğilimini açıklamaya yarayan bir yöntemdir. Bir sigara dumanının havada yaptığı şekiller tamamen düzensiz ve bağımsız raslantıların ürünü olarak görülebilir. Fiziksel gerçekliğe göre dumanının bu dinamiği ortamdaki birçok parametrelere ve etkenlere bağlıdır”.

Kaos kavramı antikçağa kadar uzanır. Yunan ve Çin Mitolojilerinde kaos kavramı yaradılış efsaneleri olarak görülmektedir.

Kaos görüşünün getirdiği en önemli değişikliklerden birisi “kestirilemez determinizm” ilkesidir. “Sistemin yapısını ne kadar modellersek modelleyelim bir hata bile yapacağımız kestirmede tamamen yanlış sonuçlara yol açacaktır”.

Mantıktaki doğru ve yanlış kuralı gibi bir yanlış bütün doğruları götürecektir. Hayatımız  boyunca yaptığımız bütün doğrular bir gün yapacağımız bir yanlış yüzünden yok mu olacaktır?  Bütün doğruları sadece bir yanlış mı yok edecektir?

“Kelebek Etkisi” Modellemesine göre “Çin’de kanat çırpan bir kelebek ABD’de fırtınaya neden olabilir”.

1861-1865 Amerikan İç Savaşı  “Kelebek Etkisi”ne verilecek bir örnektir. Amerika’nın güney eyaletleri dış işlerinde bağımlı iç işlerinde bağımsız (konfederasyon) olmak isterken, kuzey eyaletleri birbirlerine çok daha katı bir şekilde bağlı (federasyon olmak isterler.

Kuzey eyaletleri modern kapitalizm kurallarının, emek işgücünün uygulandığı ve emek gücü karşılığı ücret ödendiği bir ekonomik sistemi yaşama alanına alırken, güney eyaletleri köle işgücüne dayalı olduğu için işgücü karşılığı herhangi bir ücret ödemez.

Kuzey eyaletleri bedava işgücünün kuzeye gelmesi ve işgücü maliyetlerinin düşmesi için güney eyaletlerinin köle işgücünün tasfiye olmasını istemektedirler.

Amerika’nın kuzey eyaletleri Amerika’da köleliğin kalkmasını insan hakları için değil kuzeydeki işgücü maliyetlerinin düşmesi için istemektedir.

Amerika’nın kuzey ve güney eyaletleri arasında 1861 yılında iç savaş çıkar ve kuzey eyaletleri Amerika’nın güney eyaletlerinin limanlarının ablukaya alırlar. Amerika’nın güney eyaletleri İngiltere ve Rusya’ya pamuk satamaz.

19.yüzyılın en büyük sanayilerinden biri olan tekstil Amerika’nın güney eyaletlerinin pamuk sevkiyatı yapamaması yüzünden zor duruma düşer. Bunun üzerine Rusya ve İngiltere pamuk üretimi yapacağı yeni alanlar araştırmaya başlarlar. Rusya tüm Orta Asya’yı, İngiltere ise Hindistan’ın doğu kısmını pamuk üretimi yapmak için işgal eder.

Amerika’nın kuzey eyaletlerinin işgücü maliyetlerini düşürmek için başlattığı abluka “kelebek etkisi” yaparak pamuk üretimi için Rusya’nın tüm Orta Asya’yı, İngiltere’nin ise Hindistan’ın doğusunu işgal etmesine neden olmuştur.

Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde bizim bilmediğimiz modern kapitalizmin beslenme kaynağı olarak ne var ki 1980 sonrası, Türkiye’yi bir kaos ortamına sürüklemek için oluşturulan pkk terör örgütü ve Fethullah Gülen yapılanması Amerika’da 1861 İç Savaşı çıkartması gibi Türkiye’de bir İç Savaş çıkartmak için var gücüyle bir çalışma yapılmaktadır.

Modern Kapitalizm unutulmamalıdır ki Türkiye’de çıkacak bir iç savaş sadece Türkiye’yi, değil tüm dünyayı “kelebek etkisi” altına alacaktır.

Türkiye’de yaratılmak istenen kaosun faturasını ise sadece Türkiye değil tüm dünya ödeyecektir.

Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde kaos ortamı yaratmak isteyen terör örgütleri ve dış güçler “kestirilemez determinizm” ilkesi ile yaratacakları kaos ortamının sonucunu asla kestiremeyeceklerdir. 

Kaos sonu düzen olacaktır.

Bu yazı 989 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar