Godot'yu beklerken
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Godot'yu beklerken

30 Eylül 2018 - 21:24

Hayatımızın her anında hep bir şeyi ve/veya şeyleri bekleyişlerimiz olmuştur.

Dünyaya gelmeden anne karnında dokuzay on gün bekleyişimiz, acaba hayat boyu bekleyişlerimizin bir ön provası  mı olmuştur?.

Ne zaman beklemek  ile ilgili bir şey olsa hayatımda,  aklıma Ankara’ daki öğrencilik yıllarımda, Ankara Sanat Tiyatrosunda sahnelenen  ünlü İrlandalı oyun yazarı Samuel Beckett’in Godot’yu Beklerken adlı eseri gelir.

Eser, “varoluşçuluk felsefesine farklı bir açıdan bakmaktadır.”

Eserde, :eylemlerine yenilmiş olan Vlademir ve Estragon adlı iki karakterin olmayan bir şeyi, hiç gelmeyecek olan bir şeyi ifade eden,  Godot’yu beklemeleri konu edilir.

“Varoluş sancıları çeken iki karakter olan Vlademir ve Estragon yolları kesiştiğinde birbirleriyle iletişim kurmaya çalışırlar. Her gün yenilenen ritüelde bellek, işlevini yerine getiremeyince de devam eden eylemsizlik hali,  beraberinde gerçekliğin kesinliğinden uzaklaşmaya başlarlar. “

Godot’yu Beklerken: eylemsizliklerine yenilmiş iki karakteri temsil eden Vlademir ve Estragon Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kelimeyi veya şeyi beklemelerini konu alan klasik tiyatro, oyun kurallarının olmadığı yada Samuel Beckett’in yok saydığı, yer-zaman-mekan kavramlarının olmadığı yada olması istenmediği bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eser ikinci dünya savaşı sonrası yazıldığı için savaşın insanlık üzerindeki yıkıcı etkisi ve insana, insanlığa, dünyaya verdiği tahribat ve yıkımın olumsuz etkisihissedilmektedir.

Savaş sonrası kaybolan umutlar, yok olan ümitler, yarınlar eserde Vlademir ve  Estragon karakterine yüklenmiştir. Eylem yerine eylemsizlik, umut yerine umutsuzluk,  belirsizlik ve karamsarlık hakimdir. Varoluş kendini sorgulamaktadır. 

Godot’yu Beklerken ikinci dünya savaşının insanlık üzerindeki yıkıcı etkisini  düşünsel olarak  ifade  eden bir eserdir.

Savaş öncesi insana ait vazgeçilemez bir değer olan umut,  yerini savaş sonrası umutsuzluğa bırakmaktadır.

Umudunu kaybetmiş olan bir insanında  yer-zaman- mekan kavramları kalmayacaktır.

Samuel Beckett belki de Godot’yu Beklerken adlı eserinde klasik tiyatro oyun kurallarının olmayışını savaşın insanlık üzerinde kaybettirdiği yer-zaman–mekan kavramlarını  insanlığa tekrar hatırlatmak için mi seçmiştir?Savaşın kurallarının olmaması mı Samuel Beckett’i kuralsızlığa itmiştir?  Godot’yu Beklerken

Devamı haftaya

Kalın felsefeyle …

Bu yazı 285 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar