GODOT’YU BEKLERKEN-II
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

GODOT’YU BEKLERKEN-II

21 Temmuz 2014 - 00:00

Beckett, Godot’yu Beklerken adlı eserinde eylemlerine yenilmiş insanları Vlademir ve Estragon adlı karakterlerine yüklemekle, ikinci dünya savaşında eylemlerine yenilmiş insanları mı bizlere hatırlatmaktadır?

Vlademir ve Estragon, ikinci dünya savaşında eylemlerine yenilmiş insanları mı temsil etmektedir?

Vlademir ve Estragon: savaşta eylemlerine yenilmiş umutsuz, amaçsız, zaman kavramı olmayan insanları mı temsil etmektedir?

Beckett, Godot’yu Beklerken adlı eserinde Vlademir ve Estragon karakterlerine umutsuzluğu yüklemekle ikinci dünya savaşı sonrası tüm insanlığın içinde bulunduğu savaş sonrası umutsuzluğu mu ifade etmektedir?

Beklemek eylemi içinde zaman beklenen şeyin yönetimi altındadır, bekleyen Vlademir ve Estragon’un hiçbir önemi yoktur ve bir hiç tir ler.

Bir hiç kalmamak, gelecekle iletişim kurabilmek için kendi aralarında konuşmayı bir yöntem olarak kabul ederler.

Konuştuklarının hiçbir önemi ve anlamı yoktur, konuştukları ölçüde varoluşlarının bir anlam ifade ettiğini, konuşmadıkları zaman varoluşlarının hiçbir anlam ifade etmediklerini, varoluşlarının birbiri ile kurdukları iletişim ve diyaloğa bağlı olduğunun bilincindedirler.

Bir amaçları yoktur yada bir şeyi amaç edinmemişlerdir Godot’yu beklemek dışında.

“ Hiçbir yere götürmeyen bir yolun kenarında, yaprakları dökülmüş bir ağacın altında, yarı berdüş yarı palyaço iki acaip insan, Vlademir ve Estragon: hiçbir zaman gelmeyecek olan Godot’yu beklerler.”

Vlademir ve Estragon’un kaderleridir birlikte “hiçbir zaman gelmeyecek olan Godot’yu beklemek”, karar verme yetenekleri yoktur, kendi başlarına bugün ve yarınları için karar alamazlar.

Tek yaptıkları kaderleri olarak kabul ettikleri hiçbir zaman gelmeyecek olan Godot’yu beklemek” tir..

Estragon unutgan bir karakterdir, hafızası yoktur.

Godot’yu beklediğini unutur, zaman kavramı yoktur, aslında zamanın da bir önemi yoktur Estragon için .

Godot’yu beklediğinin farkında değildir, sadece Godot değil hiçbir şeyin farkında da değildir.

Her gün ilk gün gibi Godot’yu bekler anlamsızca.

Vlademir daha akıllı, bilinçli bir karakteri temsil eder, fiziksel olarak Estragon dan bir farkı yoktur. Vlademir’in bir şeylerin farkında olması hiç bir şey ifade etmez.

“Vlademir ve Estragon varoluşu anlamsızlık olarak bilinçlerine almış eylemlerine yenilmiş bireyleri temsil etmektedirler”.

Yer-zaman-mekan kavramlarından yoksundurlar, dünyalarında Tanrı yoktur, aslında dünyaları da yoktur, “yaprakları dökülmüş bir ağaç ve hiçbir yere götürmeyen bir yolun kenarı “ dışında…

Devamı haftaya “kalın felsefeyle”

Bu yazı 1114 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar