BURSA GOLF DESTİNASYONU OLMALIDIR-II
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

BURSA GOLF DESTİNASYONU OLMALIDIR-II

02 Şubat 2016 - 00:00

Türkiye Golf Federasyonu’nun 2004 yılında başlattığı “4 Yılda 100 Golf Sahası Projesi” nin devamı ile İzmir ve Bodrum’un Belek’ten sonra yeni golf cazibe merkezleri olması hedeflenmektedir. Bu cazibe merkezlerine neden Bursa da eklenmesin?

Türkiye’deki oyuncu sayısının ağırlıklı olarak İstanbul’da bulunması nedeniyle Bursa’nın bir golf sahasına kavuşması ve bir golf destinasyonu olması durumunda Bursa’ya yakınlığı, İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlandığında ulaşım kolaylığı ve kaliteli konaklama imkanı ile İstanbul’daki golf oyuncularının Bursa’ya golf sporu amaçlı seyahat edeceği gözlerden kaçmamalıdır.

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan 29 sahanın 21’inin turistik amaçla hizmet vermesi ve Akdeniz bölgesinde olması benzer iklim koşulları dikkate alındığında Marmara bölgesinde Bursa’yı bir golf destinasyonu yapabilir.

Yatırımcılar tarafından kârlı bir yatırım olarak değerlendirilmesi nedeniyle turizm amaçlı golfün daha hızlı gelişmekte olduğu Bursalı turizm yatırımcılarının önem vermesi gereken bir sonuçtur.

Turizm amaçlı faaliyet gösteren 24 sahanın 21’i Belek Bölgesi’nde, 13 km’lik sahil şeridi içerisinde bulunması Bursa’nın da golf destinasyonu olabilmesi için bir turizm teşvik kapsamı içine alınması gerektiğini göstermektedir.

Bursa’nın golf destinasyonu olabilmesi için Gölyazı bölgesi turizm teşvik kapsamı’na alınmalıdır.

Amerika haricinde hiçbir ülkede golf sahalarının yoğun olduğu bir bölgenin bulunmaması Belek Bölgesi’ni farklı kılan faktörlerin başında gelmektedir. Neden bu durum Bursa için uygulanmasın?

Belek Bölgesi’ndeki golfün avantajlı yönleri sahip olduğu mükemmel iklim, 30km yakınındaki uluslararası havalimanı, sahaların bulunduğu bölgedeki otellerin hizmet kalitelerinin yüksekliği, dizayn sahalara ünlü golf mimarlarının hazırladığı sahalara sahip olması dikkate alındığında Bursa’nın golf destinasyonu olabilmesinin önündeki tek dezavantaj uluslararası bir havalimanının olmamasıdır.

Bursa’nın bir golf destinasyonu olabilmesi için uluslararası havalimanına sahip olması gerekmektedir.

Bursa’nın mükemmel iklimi golf sporu için çok büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Bursa’nın coğrafi özellikleri ve iklim koşulları dikkate alındığında Marmara bölgesinin golf destinasyonu bölgesi olması mümkün gözükmektedir.

Bursa’nın bir golf destinasyonu olabilmesi için üst gelir seviyesine sahip turistlerin tercih edebilmesi için Bursa’nın uluslararası direk uçak seferlerinin olması bir zorunluluktur.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’nin “Antalya’da olan Bursa’da olacak. İzmir yolunda golf sahası için adım atıyoruz” sözünü Bursa da golf sporunun gelişmesi adına çok önemsiyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yeni hedefi olarak belirttiği:
“Karacabey tarafında geniş araziler var, Hara var. Buralarda çok uygun golf tesisleri olabilir. Zengin sporu, döviz bırakıyor. Yılda 2-3 ay hariç her mevsim oynanıyor. Onu yapmak da görevimiz.” sözü bizler için yakın gelecekte Bursa’da golf sporu adına somut adımların atılacağının göstergesidir.

Bursa’ya 18 delikli USGA standartlarında bir golf sahasının kazandırılmasının kenti tanıtımına, turizm gelirlerinin artmasına ve spor kültürünün gelişmesine büyük katlı sağlayacaktır.

İmar düzenlemesi ile Gölyazı bölgesi golf sporu için doğal bir destinasyon alanı olabilir. Gölyazı bölgesinin golf destinasyonu olması ile bölge koruma altına alınabilir. Gölyazı bölgesine golf sahası yapılırken yeni golf sahalarında proje içinde önceden yer alması gerekmektedir. Çünkü golf sporu sürekli gelişen ve büyüyen bir alan olduğu için Bursa’da yapılacak bir golf sahasının belirli bir süre sonra tek başına ihtiyaçlara cevap vermeyeceği görülecektir. Bunun en somut örneği Antalya’dır.

Bir golf sahasının maliyeti mimari projesi ile birlikte 15-20 milyon Euro civarındadır. Yapılacak golf sahasının da bu alanda uzmanlaşmış uluslararası golf otoritelerinin beğeni ile karşıladığı mimarlar tarafından çizilmesi golf destinasyonu olabilmesi için son derece önem arz etmektedir.

Golf sporu golf turizminin yanı sıra tekstil, metal, otomobil gibi farklı sektörlere de kapı açacaktır. Bursa sanayisinde golf ekipmanları üretimi sektör olarak yerini alacaktır. Neden Bursa’nın bir golf sopası markası olmasın, tekstilin geliştiği ihracat yaptığı şehrimizde neden golf kıyafetleri üretilmesin, neden Bursa golf arabası üretmesin, neden Bursa golf destinasyonu olmasın?

BTSO 35. Meslek Komitesinin 15 Eylül 2015 tarihinde BTSO Konferans Salonu’nda düzenlediği Golf Turizmi Paneli’nde Bursa’da ilk kıvılcım çakılmıştır.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Bursa’ya bir değer katan 2.BURSA TURİZM ZİRVESİ’nde zirve fasıllarına Golf Turizmi faslının açılmasıyla Bursa’da ikinci kıvılcım çakılmıştır. Bursa da golf turizmine katkılarından dolayı Zirve Koordinatörü ve BTSO TURİZM KONSEYİ BAŞKANI Sayın Hasan EKER Beyefendiye ve SKAL KULÜBÜ BAŞKANI Sayın Vehbi VARLIK Beyefendiye golf sporuna verdikleri kıymetli destekler için şükranlarımızı arz ederiz.

“Bursa bir golf destinasyonu olmalıdır”.

Bu yazı 1178 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar