Erdem üzerine
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Erdem üzerine

30 Ağustos 2018 - 21:16

Erdemli olmak yerine erdemli olmamayı tercih eden insanoğlu.

İnsanoğlunun önlenemez ve sınırlanamaz sahip olma hırsı ve mülkiyet talepleri en sonunda

insanoğlunun yok olmasına neden olacaktır.

Geçmiş uygarlıkları incelediğimizde uygarlık aşamalarında insanoğlu “toprak mülkiyeti” talepleri için ne kadar erdemli bir davranış sergilemiştir?

“Toprak mülkiyeti” talepleri için insanoğlu ne kadar erdemli olmaktadır.

Ölümlü bir varlık olan insanoğlu için “toprak mülkiyeti” neden bu kadar önem arz etmektedir?

“Toprak mülkiyeti” talepleri için “insan kanı” döken sistem ne kadar erdemli olmaktadır? Ruhsal olgunluğa ulaşmamış din adamları sıradan bir insana ne kadar erdemli olabilmektedir?

Dini kitapta başlangıcını: insanoğlunun cennetten kovulmasına neden olan ve “ilk günah”ı işleyen insani nefsi, sonunu: da dünyayı yok ederek dünyadan tümüyle kovulmasına yine insanoğlunun insani nefsi  “son günah”ı işleyerek mi neden olacaktır.

Sokrates’e göre erdem: “ yaşamın ve dolayısıyla ahlaksal eylemlerin amacının mutluluk olduğu, bunun bilgi ile mümkün olduğu, dolayısıyla erdemli olmak bilgi sahibi olmakla olanaklıdır ve bunu da mutluluk sağlayacaktır”…

"Komşun farkına vardığında utanacağın bir şey yapma"  ilkesini temel ilke kabul eden Epikuroscular, erdemli olmayı, mutluluğun temeline yerleştirir.

Bizler komşumuz farkına vardığında utanacağımız bir şey yaptık mı, yapıyor muyuz, yapar mıyız?..

Filozoflar:  “Erdem”i felsefenin merkezine yerleştirmiştir.

“Erdem, istenç ya da iradenin ahlaksal iyiye yönelmesidir.”

Sokrates'e göre erdem: “Her insana öğretilebilir ancak her insanda aynı oranda zuhur etmez”,

"Erdem insandan insana ve toplumdan topluma farklılıklar gösterebilir ama önemli olan bir arada yaşayarak daha doğrusu iletişime geçerek Erdemi paylaşarak çoğaltmaktır", “Erdemli insan yaşamını aklı ile yöneten, tüm karar ve davranışlarına aklı ile yön veren insandır. Erdem bilgidir.”

Bir Amerikan filminin konusu olan “Tanımadığınız bir kişi eşinizle bir gece birlikte olmak için size bir milyon Amerikan doları” veya hayatınızda göremeyeceğiniz bir rakam teklif ediyor, bu durumda  nasıl davranırsınız, erdemli olabilir misiniz?

Türkiye’de geçmişte yaşadığımız ve bugünde azalmakla birlikte devam eden çocuk yaşta kızlarımızı zengin, babası, dedesi yaşta insanlara başlık parası için feda eden bir ahlaki davranış ne kadar erdemlidir? Gördüğünde gözleri yuvasından çıkan çanta dolusu para karşısında.

Memuruna, çalışanına, vatandaşına baskı uygulayan, emreden  sözle taciz eden, aşağılayan bir amir- işveren-siyasetçi  ne kadar erdemlidir, ona verilen gücü adil kullanmak varken, bir otorite kırbacı gibi kullanan amir-işveren-siyasetçi için erdemli olmak ne anlam ifade eder?..

Bir devlet adamı-siyasetçi için vatandaşının ekonomik-sosyal-kültürel sorunlar içinde kendi haline bırakmak erdemli olmak mıdır, çözüm üretmek yerine.

Bir baba için çocuğuna yaptığı bir hata ve yanlış karşısında vereceği ceza ne kadar adaletlidir? Ne kadar erdemlidir?

Bir anne eşinden boşanmak isteyen kızına, töreler karşısında ne kadar hoşgörülüdür? Ne kadar

erdemlidir?

Ruhsal olgunluğa ulaşmamış bir erkek, kızını ve kız kardeşini bir erkekle yan yana, el ele gördüğünde töreler karşısında ne kadar anlayışlıdır, ne kadar erdemlidir?

Ruhsal bir olgunluğa ulaşmamış bir eş (koca) eşine uyguladığı şiddet ile ne kadar sevgi doludur? Ne kadar saygılıdır? Ne kadar erdemlidir?

“Kalın felsefeyle”

 

Bu yazı 250 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar