Op. Dr. Elif ÖYE

Op. Dr. Elif ÖYE


HİPNOZ NEDİR DAHA AYRINTILI BİLMEKTE FAYDA VAR

31 Aralık 2020 - 14:22

2020 yılının son gününden herkese merhaba.Zorlu geçen bir yılı geride bırakıyoruz.Herhalde bu süreçten etkilenmedim diyen pek yoktur diye düşünüyorum.Bazılarımızın yakınları vefat etti,bazılarımız hastalandı,kimimiz de maddi olarak zorluklar yaşadı.Ama beni en çok üzen Sağlık şehitlerimiz.Bugüne kadar 302 sağlık çalışanı vefat etti.En fazla can kaybının yaşandığı meslek grubu ise tıp doktorları.Her gün bir sağlık çalışanının ölüm haberlerini duymak bizi kahrediyor,hepiniz gibi bu illetten ruhen,bedenen,zihnen yorulduk.İnşallah 2021 de bu hastalığın verdiği zararlardan,ölümlerden kurtulacağımızı ümit ediyorum.Lütfen vaka sayıları azaldı diye tedbirleri elden bırakmayalım.Güzel günler yakın olsun.Bu süreçte eğer psikolojiniz bozulduysa,kendinizi mutsuz,depresif hissediyorsanız lütfen yardım alın.

Şimdi gelelim bir önceki yazım devamına.Kısa bir hatırlatma yapalım.Hipnoz neydi? Hipnoz kısaca ve basitçe ‘’BİR TELKİNİN KABUL EDİLMESİ ‘’ halidir.Ne demiştim hipnozun tanımından çok onun ne olduğunu anlamaya çalışmaktır önemli olan.Hipnozu engelleyen en önemli şey ise korkudur,o yüzden hipnoz olmak istiyorsanız korkuyu bir kenara bırakın ve güvenle ehil ellerde hipnoterapinizi yaptırın.

Hipnotik tedavi ve uygulamalarda sihirli değnek hastanın kendisin-dedir.Hipnoterapist sadece bir rehber,klavuz kaptan, bir yol göstericidir.

Hipnoz çoğu ülkede ‘’tıbbi bir girişim’’ olarak kabul görüldüğü için terapi amaçlı kullanılır; bu yüzden gösteri amaçlı sahne hipnozları yasaklanmıştır.Sağlık Bakanlığının 16.10.21015 tarihli yönetmeliğinde belirttiği gibi Hipnozu,hipnoz ve hipnoterapi eğitimi almış doktorlar,diş hekimleri ve klinik psikloglar yapar. Bu branştaki kişilerin ayrıca Sağlık Bakanlığı müfredatına uygun yerlerden eğitim almış olmaları ve bunu sertifika ile belgelendirmeleri gerekmektedir.Ama maleseff böyle olmasına rağmen günümüzde çeşitli kişilerden(yetkin olmayan) ders alarak yapmaya çalışan bir sürü insan var.

Şimdi Hipnoz kimlere uygulanmalıdır onlara değinelim:

*Hipnoz kimlere uygulanır :

Zihinsel olarak melekeleri yerinde olan

Hipnoz uygulamasını bilerek ve kendi isteyerek kabul eden

Uzman kişiler tarafından hipnoz uygulanmasında sakınca yoktur denilen

Göz teması kurabilen, genelikle 5 yaşından ileri yaşa kadar

Demans bunama olmayana kadar yapılabilir.

*Kimlere hipnoz yapılmaz :

Öncelikle kendisine hipnoz yapılmasını istemeyen hiç kimseye hipnoz uygulanmamalıdır.

Anlama kapasitesi ve bilişsel yetileri yeterli düzeyde olmayan kişilere uygulanmamalıdır.

Psikotik hastalıklarda şifofreni gibi

Organik beyin sendromlarında

Demansı (bunama ) olan kişilerde

Göz teması kurmayanlarda, Otistik kişilerde

Bipolar bozukluk yaşayanlar,dissosiyatif bozuklupu olanlar ve borderline kişilik yapısı olanlar hipnoz için zayıf adaydırlar.

*Hipnoza yatkınlık (hinotizabilite) ne demektir?

Hipnoza girebilme yetisine hipnoza yatkınlık adı verilir.Herkesin hipnoza yatkınlığı farklıdır.Çocuklar hipnoza son derece yatkındır.Yapılan araştırmalara göre hipnoza yatkınlığın en fazla olduğu dönem 6-10 yaş arasıdır.Genel olarak toplumun %10-15’inde hipnoza yatkınlık yoktur,%70-80’nde orta düzeyde,%10-15’ nde ise yüksek düzeyde hipnoza yatkınlık vardır.Özetle toplumun büyük çoğunluğu hipnoza girebilmektedir.

*Hipnoza yatkınlığı etkileyen faktörler nelerdir?

Yatkınlık insanların, kişilik yapılarına ve içinde bulunduğu ruhsal rahatsızlığına bağlı olarak değişebilmektedir.Mesela ,kimseye güvenmeyen ,kuşkucu,şüpheci,kontolcü,megaloman kişiler kolay kolay hipnoza girmezler.

Zeka geriliği olanlar,ileri yaşlı zihinsel dalgınlığı olanlar yeterli konsantrasyon sağlayamadıkları için hipnoz olmaya daha az yatkındırlar.

*Hipnoza girmenin temel unsurları nelerdir?

İstemek,inanmak,güvenmek,konsantrasyon ve hayal gücü.

Kişi hipnoza girmek için gönüllü ve istekli olmalıdır.Hipnoza ,hipnoz olabileceğine inanmalı ve uygulayacak kişiye güvenmelidir.Eğer bunlar tamam ise uygulayıcının kendisine söylediği telkin cümlesine tüm dikkatini verir,konsantre olur ve sonrasında telkinin içeriğini hayal ederek seansı gerçekleştirir.

*Hipnozun dereceleri var mıdır?

Biraz önce bahsettiğim gibi tabiki evet:

1)Hafif derecede hipnoz:Hafif trans durumu,hipnozun ilk ve basit şeklidir.hipnozunbaşlangıç aşamasında gerçekleşir.Hafif hipnozda kişide hiçbir telkin verilmediği halde kaslarda bir gevşeme ve sersemlik hali oluşur,kol ve bacaklarda ağırlaşma olur.Telkin alma kabiliyeti artsa da her telkin her zaman kabul edilemeyebilinir.Hafif transa giren sujeler her şeyin farkında olduklarını söylerler,hatta bazıları hipnoza girmediklerini iddia ederler..Aslında hafif transta bile tedavi edici adımlar atıımakta ve kişi hipnozdan yarar sağlamaktadır.

2)Orta derecede hipnoz:Bu seviye kataleptik devre diye de adlandırılır.Kişi,hipnotistin sesine tam olarak şartlanır.Hafif transtan bu devreye 1-2 dakikada geçilebilir.Solunum derin ve yavaştır bu evrede,bakışlar donuktur.Kaslarda gevşeme hakimdir.

3)Derin hipnoz:Bu seviye de trans hali bozulmaksızın deneğin gözleti açtırılabilir ve bakışların donuk olduğu gözlemlenir.Kişi çevresindeki gürültüleri,sesleri duymaz.Tam uyuşukluk hali bütün vücuda yayılmıştır.

*Hipnoz çeşitleri nelerdir peki??

Kişisel hipnoz :Bir kişinin hipnotize edilmesi

Grup hipnozu :Birden çok kişinin aynı anda birlikte hipnotize edilmesi

Oto hipnoz :Kişinin o anda bir hipnotize ihtiyaç duymadan ama daha önceden bir hipnotis tarafından ona uygulaması için verilen telkin kalıplarını kullanarak kendisini hipnotize etmesi.

Hipnoz sizin de okuduğunuz gibi anlat anlat bitmez.Şimdilik son olarak uygulama alanlarına kısaca değineceğim,bir sonraki yazımda etraflıca anlatacağım.

*Hipnoz hangi durumlarda kullanılır????

1)Psikoloji-Psikiyatri alanında

2)Kadın hastalıklarında

3)Diş hekimliğinde

4) Çocuklarda

5)Bağımlılıklarda

6)Üroloji alanında

7)Cerrahi branşında

8)Dermatoloji alanında

9)Eğitim alanında

10)Beslenme alanında

11)Sprorda

12)Hukuk alanında

VEE azıcık bunları açarsak;

Ağrısız doğum,vaginismus, yeme bozuklukları,obezite,uyku bozuklukları,cinsel bozukluklar,takıntılar,kaygı,korku,panik, gerilim sıkıntı gibi anksiyete bozuklukları,tikler,kekemelik,gece idrar kaçırmaları,bağımlılıklar,fobiler,duygu durum bozuklukları,travmalar, sınav stresi,sahne heyacanı,eğitimde ve sporda performans arttırma gibi gibi durumlarda biz hipnozdan fayda sağlarız.

Devamı radyo programlarındaki gibi ertesi yarı yerine ertesi bir sonraki yazıda

Yılın bu son gününde hepinize ,hepimize sağlık,mutluk,huzur,başarı, barış, bolluk bereket dolu yeni bir sene getirmesini temenni ediyorum.Kendinize çokkk iyi bakın sevgiyle kalın.

Yeni yılda görüşmek üzere….

YORUMLAR

  • 0 Yorum