Kentsel dönüşümde vatandaş kazanacak
Muharrem KARABULUT

Muharrem KARABULUT

Kentsel dönüşümde vatandaş kazanacak

30 Ocak 2018 - 13:46

Bursa’nın kilitlenen kentsel dönüşüm projelerine çare bulunması için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüştü.

Ankara’da toplanan il başkanları toplantısının ardından gerçekleşen görüşmeye, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan vekili ve Bayındırlık ve İmar komisyonu başkanı Atilla Ödünç’te katıldı. İlk önce Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 0.50 emsal ile başlatılan kentsel dönüşüm projeleri ve gelinen aşamalar masaya yatırıldı. Sonra ise, kentsel dönüşümde öncelikli bölgeler ve bu bölgelere müteahhitlerin girebilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili karşılıklı olarak fikir alış verişinde bulunuldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarında sadece Bursa değil, hemen hemen bütün kentlerde benzer sorunların yaşandığına dikkat çekti. Kentsel dönüşümde, vatandaşların hakları, çevre ihtiyaçları, bölgesel meselelerin çözümlenmesi ve kamu ihtiyaç alanlarının planlanması gerektiğini belirten Bakan Özhaseki, “Türkiye’nin yenilenmesi, yapıların güvenle hale dönüştürülmesi ve halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından kentsel dönüşüm aslında çok önemli bir fırsat. Aksayan yönleri olabilir, fakat uygulamalar doğru yapıldığında, parsel bazlı değil, bölgesel bazlı düşünüldüğünde, kamunun ihtiyaçları için gerekli olan pek çok alan, kentsel dönüşümle elde edilmesi mümkündür” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentsel dönüşüm ve yenileme ile ilgili olarak acil ve öncelikli bölgeleri belirlediklerini, bu bölgelerden başlanılması için de gerekli plan düzenlemelerinin zaman geçirilmeden başlatılacağını ifade etti. Aktaş, Bursa’nın hemen her yerinde kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme yapılması gerektiğini, bu dönüşüm ve yenileme çalışmalarının vatandaşlara yük getirmeden, mevcut imkanlar korunup, kazanımların korunması için çalıştıklarını anlattı.

Kentsel yenileme ise ilah 0.50 emsal artışını zorlamayacaklarının da altını çizen Aktaş, bölgesel ihtiyaçlar ve kamu hizmet eksiklikleri dikkate alınarak planlama çalışmalarının yapılacağını, bu planlama çalışmalarında ise halkın görüşleri, kazanımları ve beklentilerinin ön planda tutulacağını açıkladı.

Bursa’nın kentsel dönüşüm için bölgeler aslında belli. Sıkışık ve iç içe geçmiş bir görünüm sunan kent merkezi. Buralardaki en yenisi ortalama 50 yaşında olan beton binalar var. Birde, başlatılan toplu konut bölgelerindeki kentsel dönüşümler var. Toplu konutların geçmişi çok yeni. Hani, 2000 yılında hazırlanan İmar Yönetmeliğinden sonra ruhsatı alınıp, inşaatı yapılmış binaların bile kentsel dönüşüm adı altında, 0.50 emsalden faydalanılma adına yıkılıp yenilenmek istenmesi, insanların vicdanlarını sızlatıyor.

Bu binalar yapılırken, ilgililer nerede idiler de, şimdi kentsel dönüşüm yapılmalı diye rapor yazılabiliyor?

Belki, bu soruya da cevap aranırsa iyi olur.

Bursa için kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarına yönelik kararlı tutum sergileyen Alinur Aktaş’ın çok kısa zamanda açıklayacağı kentsel dönüşüm ve yol haritasını merakla bekliyoruz.

Kentsel yenileme adına Bursa’nın gerçekten çok büyük yatırım ve planlamaya ihtiyacı var. Malum Gemlik ilçesinde, ilçe merkezinin yer değişimi ile ilgili kararlar alındı. Yıldırım ilçesinde nerede ise bütün gecekondu ve hisseli parsel yapılaşma bölgeleri için kentsel dönüşüm ve yenileme planları hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı ziyaretler sırasında Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile kentsel dönüşüm projelerini incelemişlerdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri görüşüldü.

Bursa adına hayırlı olsun. 

 

Bu yazı 3017 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar