Busenaz Sürmeneli Tokyo'da tarih yazdı

2020 Tokyo Olimpiyatları kadınlar boks 69 kiloda Busenaz Sürmeneli, altın madalyanın sahibi oldu. Finalde Çinli rakibi Hong Gu'yu mağlup eden milli boksör, Türkiye'ye kadınlar boks tarihinde ilk olimpiyat altın madalyasını kazandırdı ve tarihi bir başarıya imza attı. Bir diğer milli boksör Buse Naz Çakıroğlu ise 51 kiloda Bulgar rakibi Stoyka Zhelyazkova Krasteva'ya mağlup oldu ve gümüş madalyada kaldı.

Busenaz Sürmeneli Tokyo'da tarih yazdı
07 Ağustos 2021 - 13:20

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar boks 69 kiloda milli boksör Busenaz Sürmeneli, altın madalya için ringe çıktı. Final maçında Çinli rakibi Hong Gu ile karşılaşan Busenaz Sürmeneli, mücadeleden galip ayrılarak altın madalyanın sahibi oldu.

İlk rauntta tutuk olan Busenaz, beş hakemin sadece birinden tam puan alabildi. İkinci raunttun son 15 saniyesinde üst üste rakibine isabetli yumruklar atan Busenaz, bu sayede 5 hakemden de 10'ar puan alarak son raunda üstün girdi.

Son rauntta da üstün olan Busenaz Sürmeneli, maçı kazanarak altın madalyayı aldı ve tarihi bir başarı elde etti. Maç sonrası duygu dolu anlar yaşayan milli sporcu göz yaşları içinde önce salondakileri selamladı sonra antrenörünün elini öptü.

Busenaz şampiyonluğunu ilan ettikten sonra kameralara "Dede sana söz vermiştim. Sözümü tuttum." dedi.

METE GAZOZ'DAN SONRA İKİNCİ ALTIN

Tarihi mücadeleyi kazanan ve büyük sevinç yaşayan Busenaz Sürmeneli, Mete Gazoz'un ardından 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan ikinci sporcumuz oldu.

Milli boksör ayrıca, Türkiye'nin kadınlar boks tarihindeki ilk altın madalyasını kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı.

BAKAN KASAPOĞLU PAYLAŞTI: TARİH DE BUGÜNÜ YAZACAK

Busenaz Sürmeneli'nin mücadelesini takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, altın madalyanın ardından yaptığı paylaşımla duygularını dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, "Biz tarih yazıyoruz, tarih de bugünü yazacak! Busenaz Sürmeneli olimpiyat şampiyonu!" paylaşımını yaptı.

BUSE NAZ ÇAKIROĞLU GÜMÜŞTE KALDI

Milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kadınlar boks 51 kiloda Bulgar rakibi Stoyka Zhelyazkova Krasteva'yla karşı karşıya geldi.

Buse Naz Çakıroğlu, ilk rauntta rakibinin kendisini köşelere sıkıştırmasına engel olamadı ve Bulgar boksör 5 hakemden de 10 puan aldı. İkinci rauntta da istediği oyunu ringe yansıtamayan Buse Naz, sadece bir hakemden tam puan alabildi.


 
Son rauntta da Bulgar sporcu üstünlüğünü korudu ve Buse Naz Çakıroğlu, olimpiyatı gümüş madalya kazanarak tamamladı.BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞADI

Kadınlar boksta Türkiye'nin ilk madalyasının sahibi olarak tarihi bir başarı elde eden Buse Naz Çakıroğlu, mücadele sonrası büyük bir üzüntü yaşadı. Avrupa şampiyonluğu, dünya ikinciliği bulunan Buse Naz, olimpiyat gümüş madalyasını da başarılarına ekledi.

MADALYASINI GÖZYAŞLARI EŞLİĞİNDE ALDI

Buse Naz'a gümüş madalyasını FIFA Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Gianni Infantino takdim etti. Milli sporcu madalyasını boynuna takarken göz yaşlarına hakim olamadı.

Bu kategoride altın madalyayı Buse Naz'ı finalde yenen Bulgar sporcu Stoyka Zhelyazkova Krasteva, bronz madalyaları ise Çin Taipeisi'nden Hsiao-Wen Huang ile Japonya'dan Tsukimi Namiki kazandı. Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi.

BUSE NAZ ÇAKIROĞLU'NDAN İLK SÖZLER: 2024 PARİS İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

Milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, madalya seremonisinin ardından açıklamalarda bulundu.

Altın madalya almayı çok istediğini belirten başarılı sporcu, "İlk olduğumuz için çok önemli bir başarı. Bizden sonra geleceklerin önünü açtık. Madalyanın renginin altın olmasını çok istiyordum. Nasipte bu varmış. 2024 Paris için devam edeceğiz çalışmaya. Beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Ülkece zor günler geçiriyoruz buna rağmen çok destek mesajı aldım. Mutluyum ama hüzünlüyüm de. Söylenecek fazla bir şey yok. İleride altın madalya almayı çok isterim. Çalışmaya devam edeceğim. 1 aydır buradayız, zorlu bir dönem geçirdik, evimize dönmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum