Bakan Bozdağ, Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddete dair çalışmaları paylaştı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabı üzerinden 21 yılda gerçekleştirilen Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi konularındaki çalışmalarını paylaştı.

Bakan Bozdağ, Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddete dair çalışmaları paylaştı
25 Mayıs 2023 - 17:38
 

Adalet Bakanı Bozdağ'ın paylaşımı şöyle;

"Son 21 yılda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi konularında tarihi reformlar gerçekleştirdik.

Anayasamızda 2004 yılında yapılan değişiklikle; kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu ve Devletin bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlü olduğunu düzenledik.

Anayasamızda 2010 yılında yapılan değişiklikle de Devletin bu amaçla alacağı tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacağı hükme bağlayarak kadınlar lehine pozitif ayrımcılık ilkesini getirdik.

Eğitim-öğretim, kamu hizmetlerine girme ve seçilme hakkı bakımından başörtülü kadınlarımıza yönelik haksızlık, adaletsizlik içeren yasakları tek tek kaldırdık.

Ceza hukuku uygulamasında kadını birey yerine koyan büyük bir felsefe değişikliğini gerçekleştirerek makas değişikliği yaptık.

765 sayılı mülga Türk Ceza Kanununda yer alan bazı suçlar bakımından cezanın belirlenmesinde bir kriter olarak kullanılan "evli - bekar" ayrımı ile "kadın - kız" ayrımının kaldırılması, "karı" kavramı yerine "eş" kavramının kullanılması ve cinsiyet farklığı nedeniyle ayrımcılık yapılmasının suç olarak düzenlenmesi sağlanmıştır.

765 sayılı Kanunun 453. maddesinde yer alan, yeni doğan çocuğun "haysiyet ve namusunu kurtarmak için" öldürülmesi halinde beş seneden on seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılacağına yönelik hüküm kaldırılarak bu eylemi gerçekleştirenlere "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" getirilmiştir.

Töre saikiyle kasten öldürme suçunum cezası "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" olarak belirlenmiştir.


765 sayılı mülga Kanunda bu suçlar "Adabı umumiye ve nizamı aile aleyhinde cürümler" başlığı altında düzenlenmişti.5237 sayılı Türk Ceza Kanununda ise "Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar" başlığı altında düzenlenmiştir. Yine cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların cezaları büyük ölçüde artırılmıştır.

Kadına yönelik şiddetle etkin mücadele edilebilmesi amacıyla 08 Mart 2012 tarihinde kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hayata geçirilmiştir.

08 Temmuz 2021 tarihinde yapılan kanun değişikliğiyle, kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının "boşanılan eşe" karşı işlenmesi hali nitelikli hal kapsamına alınmak suretiyle bu cezalarda arttırıma gidilmiştir.

12 Mayıs 2022 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçlarının kadına karşı işlenmesi hali ağırlatıcı neden olarak kabul edilmiştir.

Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde tutuklama nedeni varsayılan suçlar arasına alınmıştır.

Israrlı takip fiilleri Türk Ceza Kanununda ilk defa ayrı bir suç olarak düzenlenmiştir.


Kamuoyunda tartışmalara neden olan ve kravat indirimi olarak anılan "iyi hal indirimi düzenlemesi" tekrar gözden geçirilmiştir. Failin salt indirim almaya yönelik kılık kıyafetine özen gösterme, takım elbise giyme veya kravat takma gibi davranışları indirim nedeni olarak kabul edilemeyecektir.

Şiddet mağduru kadınlara ücretsiz avukat görevlendirilmesi imkanı getirilmiştir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum