8 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı

Almanya, adları Cemal Kaşıkçı cinayetine karışan 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı koydu. Bu kişilerin Schengen Bölgesi'ne girişlerinin de yasaklandığı duyuruldu.

8 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı
19 Kasım 2018 - 14:36
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kararın İngiltere ve Fransa ile eşgüdümlü olarak alındığını söyledi.Almanya yasalarında yer alan mahremiyet ilkesi uyarınca, ülkeye girişleri yasaklanan kişilerin isimleri açıklanmayacak.
18 kişi tutuklanmıştıSuudi Arabistan'da Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 18 kişi tutuklanmıştı.
Seyahat yasağı konanların bu kişiler olup olmadığı henüz netleşmedi.Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası uluslararası baskılarla karşı karşıya kalan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in bugün ülkesindeki Danışma Meclisi'nde yapacağı konuşmada konuya değinip değinmeyeceği merakla bekleniyor.ABD'de bazı Kongresi üyeleri Başkan Donald Trump'a, Suudi Arabistan'ı kınama çağrısını yineledi.Amerikan medyasında, CIA'in Kaşıkçı cinayetinde nihai sorumluluğun Veliaht Prens Muhammed bin Selman'da olduğuna kanaat getirdiği yönünde haberler yer almış, ABD Dışişleri Bakanlığı bu haberleri yalanlamıştı.