"2023'te tek bir terörist bile kalmayacak"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. "Münbiç, Tel Rıfat, Ayn El Arap'ta canlı terörist bırakılmamalıdır, alayı birden ekin gibi biçilmelidir" diyen Bahçeli, karadan süpürme harekatı çağrısı yaptı. Bahçeli Anayasa çağrısı da yaparak, muhalefeti eleştirdi.

"2023'te tek bir terörist bile kalmayacak"
29 Kasım 2022 - 14:58

MHP lideri Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, terörle mücadeleye ilişkin kara harekatı çağrısı yaparak, "Karadan süpürme harekatıyla terörün kafası kopartılmalıdır" dedi. 

MHP lideri, 6'lı masanın Anayasa çalışmasını eleştirerek, "Zillet ittifakının dün açıkladığı Anayasa önerisi ölü doğmuştur. Yapılan değişiklik önerileri beyhude bir çabadır" diye konuştu.

Dün 6'lı masanın açıkladığı çalışmadaki 7 yıllık tek dönem Cumhurbaşkanlığı seçimine de tepki gösteren Bahçeli, "Cumhur İttifakı olarak 2 yetmez, 3 olsun desek ne yapacaksınız? 5'er dönemlik 3 dönem..." ifadelerini kullandı. 

Bahçeli'nin açıklamaları: 

Doğru siyaset için evvela aranılan cevapların doğru olması gerekmektedir. Zillet ittifakının ne cevabı cevaptır ne de siyaseti siyasettir. Söylenenler bir iddia, yapılanlar ise bir ispattır. Doğru cevabı bulmak için sorulan her sorunun isabeti vazgeçilmezdir. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelemiz hakkın, hukukun ve helalin müdafaasıdır. Terörle mücadelemiz asayişin, bekanın, güvenliğin, huzurun ve egemenlik çıkarının meşru gerekçesidir. Son günlerde bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit olan kahramanlarımız yüreklerimize hem ateş düşürmüş hem de mücadele azmimizi kamçılamıştır. Münbiç, Tel Rıfat, Ayn El Arap'ta canlı terörist bırakılmamalıdır, alayı birden ekin gibi biçilmelidir.

"KARADAN SÜPÜRME HAREKATIYLA TERÖRÜN KAFASI KOPARILMALI"

Kaç gündür dikkatimizi çekmektedir. Dili olan, askerliğin temel kurallarından bihaber, askerlik yapıp yapamadıkları dahil belli olmayan ne kadar sözde uzman varsa, kara harekatı şu günde olacak, bu günde yapılacak diye konuşmaktadır. Deprem olur bunlar ekrana çıkar, sanırsınız fay hatlarını avuçlarının içi gibi bilirler, zam olur bunlar ahkam kesilirler, marketten pazardan, bakkaldan neredeyse çıkmadıkları izlenimini verirler, hep aynı isimler gözümüzün içine bakmaktadır. Aslında potansiyel maksatları terörle mücadeleyi sabote etmek, bunlardan bıktık, usandık. Bu edepsiz, cibilliyetsiz ekran yüzlerinden gerçekten midemiz bulanmaktadır. Türkiye'nin ne zaman ve hangi şartlarda muhtemel kara harekatı yapacağının yetkili olmayan kişiler tarafından ulu orta dillendirilmesi güvenlik zaafıdır. Buna sınır konulmalıdır. Güney sınırlarımızın a'dan z'ye emniyete alınması önümüzdeki temel gündemlerdendir. Karşımıza kim çıkarsa sonu teröristlerin sonu gibi olmalıdır. Dayatılan coğrafyaların sorgulanma vakti gelmiştir. Karadan süpürme harekatıyla terörün kafası kopartılmalıdır. 

Buradan Türk'e kefen biçmeye hazırlananları bir kez daha uyarıyorum. Sakın aldanmayın. Yanlış hesap yapmayın. Bu hatanın bedelini Çanakkale'de ödediniz. 

"UYANIK DURMALIYIZ" UYARISI

Cılız bir ideolojik destekle olup biteni hariçten seyretmek yoktur. Her söylenene inanarak hiçbir katkı sağlamadan eleştiri üzerine eleştiri yapmak yoktur. Heyecandan ibaret destekle macera arayışına yer yoktur. Günübirlik yaşamanın ve yorumlamanın kimseye ve Türkiyemize bir desteği olamayacaktır. İç ve dış odaklara karşı uyanık durmalıyız. En küçük ihmalimiz büyük badirelerin kapılarını açabilir. 

KONYA'DAKİ KÖPEK KATLİAMI

Her hayvan emanettir. Hayvanlara eziyet büyük bir vebaldir. Hayvanlara kötü muamele eden kim varsa kınanmalıdır. Sahipsiz ve başıboş hayvanların da farklı mahallelerde savunmasız insanlara saldırıları da sık sık gözlemlenmektedir. Bu sorunun önüne geçmek öncelikle yerel yönetimlerin görevidir. İnsan-canlı dengesinin güvenli kurulması elzemdir. Hayvanları koruma kanunu ile bu kanunda yaptığımız değişiklikleri dikkate alarak eksiklikleri bertaraf etmek, hayvan sağlığı ile insan güvenliğini hassas şekilde kurgulamak zorundayız. İnsan haklarına nasıl hürmet ediyorsak, hayvan haklarına da saygı duymalıyız. Mazluma kimliği sorulmaz.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI VE 6'LI MASANIN ÇALIŞMASI

2023'te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine çok sıkı bir hazırlı döneminden geçiyoruz. Bu sürece sandıkların açıldığı ana kadar devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Cumhur İttifakı'nın ülkemize yeni bir Anayasa kazandırması başlıca gayemizdir. 100 maddelik yeni Anayasa teklif metnini paylaşmıştık. O tarihte düzenlediğimiz basın toplantımızda demiştim ki, bugünkü siyaset sahnesinde, her partinin yeni Anayasa konusunda destekleyici tavrı görülmektedir. Hiçbir parti ve STK, yamalı bohçaya dönen, tutarsızlığı aleni olan darbe Anayasasından memnuniyet duyduklarını ileri sürememiştir. Herkes yeni Anayasa'dan söz etmektedir. İlk aşamada konuşmak, görüşmek için müsait zeminin varlığına işarettir. Her partinin samimi durum muhasebesi yapmasında sonsuz yararlar vardır. Önyargıların giyotinine ülkemizi teslim etmek, vatan ve millet sevgisiyle bağdaşmayacaktır. Bir toplum sözleşmesinin hazırlanmasına güçlü vurgu yapıyorsak uzlaşmanın erdemine bağlanmamız gerekecektir. Artık uzlaşmak, yeni Anayasa hazırlamak milli vecibedir. Buna dudak bükenler, sırt dönenler, ipe un serenler tarih ve millet huzurunda demokratik hesaba şimdiden hazır olmalıdır. Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni Anayasa ile taçlandırmak, milli mücadele kahramanlarına, Türk tarihinin şerefli anılarına hürmetin ve sorumluluk bilincinin gereğidir. Önerimiz, önceliğimiz 12 Eylül darbe Anayasasında tadilat değildir. Maksadımız yırtıklara yama dikmek, eksik ve gedikleri pansumanla kapatmak hiç değildir. Zillet ittifakının dün açıkladığı Anayasa önerisi ölü doğmuştur. Yapılan değişiklik önerileri beyhude bir çabadır. Bu kadar zahmete niye girdikleri, bugüne kadar zillet partilerinin birbirlerini 55 defa hangi amaçla ziyaret ettikleri, belirsizliğin kuytusunda muamma levhası olarak karşımızdadır. Zillet ittifakının Anayasa değişiklik önerisi tarihi geriye sarmak, akıntıya karşı kürek çekmektir. Zillet ittifakı Türkiye'nin çivisini çıkarmak için zehirli önerilerini sıralamıştır. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı sembolik hale getirmek cahilliktir. Gelin Cumhur İttifakı'nın yeni Anayasa hazırlığına siz de katılın. Gelin Türkiye'nin yanında durun. 6'sı birden dizilmiş Anayasa takdimi yapıyorlar. 6'sını bir araya getirsen bir MHP yapmaz. İşte size 6'ya karşı iki, bu da Cumhur İttifakı demektir. 7 yıllık seçim yapılacakmış. Bir defa görev yapacakmış. Biz bir görevi tamamladık, ikincisine 2023'te hazırlanıyoruz. Cumhur İttifakı milletin ittifakıysa, 2 yetmez, 3 olsun desek ne yapacaksınız? 5'er dönemlik 3 dönem... Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'nin arayıp bulduğu şifadır. Bu sistemden geri dönüş yoktur. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum