Beslenme ve Diyet Uzmanı Sudenur Taycı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sudenur Taycı


Gerçekten Aç Mısınız?

08 Şubat 2022 - 15:11

Herhangi bir hastalık olmaması durumunda kilo kaybını sağlamanın mantığı kalori açığı sağlamaktan geçer. Ancak kalori açığı bırakmak iştahlı bireylerde maalesef çok mümkün olmuyor. Yanlış yapılan diyetler sonucu azalan metabolizma hızı da duruma eklendiğinde kilo kaybı zorlaşıyor. İştahı baskılayabilmek ve gerçekten aç olduğunuzda bir şeyler tüketmek oldukça önemli. Yemek yedikten hemen sonra tatlı bir şeyler istiyorum veya 1-2 saat geçmeden çok acıkıyorum diyorsanız yaşadığınız durumun farklı sebepleri olabilir.

 Fiziksel Açlık
Gerçek açlıktır ve vücudun daha fazla enerji üretebilmesi için beslenmeye ihtiyacı olduğunu gösterir. Fiziksel açlıkta mide boş hisseder ve açlık sancıları hissedilebilir. Düşük kan şekeri sebebiyle yorgunluk, halsizlik, odaklanma güçlüğü ve baş ağrısı hissedilebilir. Yetersiz beslenme veya beslenme sonrası geçen uzun zaman sonra fiziksel açlık oluşur. Gün içerisinde sık sık aç hissediyor ve özellikle belirli besinlere yöneliminiz oluyorsa bu durum genellikle fiziksel açlık değildir.
Duygusal Açlık
Birden ortaya çıkar ve sadece belirli yiyeceklere yönelim artar. Aslında fiziksel olarak bir açlık, enerji ihtiyacı veya midenin boş olması gibi bir durum söz konusu değildir. Stres, sosyal baskı, reklamcılık, zayıf uyku, aşırı lezzetli yiyecekler ve can sıkıntısı gibi çeşitli faktörler psikolojik açlığa yatkınlığı arttırabilir. Duygusal açlık her zaman kötü duygular ile oluşmaz. Mutluluk, heyecan gibi duygularda sizi bir şeyler yemeye yönlendiriyor olabilir.  Duygusal açlık düzeyi yüksek kişilerin, düşük olanlara kıyasla kilolu ve obez olma olasılığının daha yüksek olduğu ve vücut ağırlığı kontrollerinin daha zor olduğu bilinmektedir. Sizlerde gerçekten aç olmayıp duygusal açlık yaşıyor olabilirsiniz. Peki açlığımızı nasıl yönetelim? Besinleri duygu durumlarınızı kontrol etmek için kullanmak yerine duygularınızı kontrol etmek için daha sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Örneğin stresli anlarınızda açık havada bir yürüyüş yapmak veya heyecanınızı tatlı ile bastırmak yerine nefes egzersizi alışkanlığı kazanmak vücudunuz için yararlı yatırımlar olacaktır. El sanatlarıyla uğraşmak, puzzle yapmak bazen ise spor duygu durumlarınızı yönetmenize yardımcı olacaktır.

Tetikleyiciler
Bazen izlediğiniz bir reklam filmi bazen ise sokakta yürürken burnunuza gelen bir yemek kokusu aç olmasanız bile aç hissetmenize sebep olabilir. Ayrıca evinizde veya iş yerinizde sürekli gözünüzün önünde atıştırmalık bir şeyler bulunması fiziksel bir açlık olmasa bile sizi atıştırmaya yönlendirecektir. Bu gibi durumlarda tokluk durumunuzu değerlendirmelisiniz. Öğünleriniz için belli saatleriniz olması tetikleyicilerden etkilenmenizi azaltacaktır. Günlük beslenme planınızda ana öğünlerin arasına küçükte olsa ara öğünler eklemekte tetikleyicilere karşı size destek olacaktır. Ayrıca sağlıksız olduğu bilinen ve kalorisi çok yüksek atıştırmalıkları kolay ulaşılabilir yerlerde bulundurmak yerine çok seviyorsanız belli zamanlar belirleyip o günlerde tüketmeyi planlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Su Tüketimi
Yeterli su tüketilmediği durumlarda açlık ve susama hissi birbirine karıştırılabilir. Açlık hissettiğinizde önce su tüketiminizi sorgulayın. Yeterince su içmediğinizi düşünüyorsanız önceliğinizi suya verin. Su tüketimimin yeterli olmaması açlık hissetmenize sebep olmasının yanı sıra sindirim sisteminizin yavaşlamasına sebep olacağından kilo almanıza sebebiyet verebilir.

İnsan vücudu karmaşıktır. Hislerimiz bizi yönlendirmek için oldukça kuvvetli olduğundan gerçek açlığı tanımalısınız. Eğer kilo kaybetmek veya kilonuzu korumak istiyorsanız gerçekten aç yani fiziksel açlık hissettiğinizde beslenmeniz gerektiğinin bilincini oluşturmalısınız. Sağlıklı günler dilerim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum