Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Vatandaşın maliye isyanı

22 Ekim 2021 - 22:27

Maliye bakanlığı eski alacakların peşine düştü yakaladığının banka hesaplarına bloke koyduruyor vatandaşın isyanını duyan yok.

Vatandaşın son günlerdeki şikâyetlerinden birisi eski maliye borçları yüzünden banka hesaplarının maliye tarafından bloke edilmesi. Maliye kanunen görevini yapıyor tabi işin sosyal ve reel boyutu çok farklı.

Örneğin şuan asgari ücretle geçinen birinin eski vergi borcu yüzünden  (3 bin liralık) maaş hesabına bloke getirilmesi ne kadar adaletli bir uygulama.

Oldukça öfkeli bir vatandaş aradı asgari ücretle çalışıyorum geçmişte esnaftım pandemi sürecinde işyerimi kapatmak zorunda kaldım şimdi ay sonunu zor getiren biri olarak maaş hesabıma bloke getirilmiş. Sabah marketten kahvaltılık alacaktım kasada öğrendim hesabımın bloke edildiğini aldıklarımı geri bırakmak zorunda kaldım eve gitmekte zorlandım. Üzerime ev yok araba yok bankada param yok devlet üzerimize geliyor yüz milyonlarca vergi borcu sıfırlananlar var bu ülkede onlar vatandaşta biz değimliyiz?

Gazeteciye sesini duyurabilen sadece bir vatandaşın isyanı, işin bir de maliye çalışanları tarafı var. Vatandaşın borcu var ama ödeyecek gücü yok her alanda olduğu gibi maliye uygulamalarında adaletin kantarı şaşmış durumda bir yanda vatandaşın dediği gibi yüz milyonlarca vergi sıfırlaması diğer yanda 3 bin TL’NİN altında borcu olana haciz ve banka blokesi.
Vatandaş derdini kimlere anlatsın tabi muhatap olduğu vergi memurlarına patlıyor haklı olarak, onla ise biz emir kuluyuz yapabileceğimiz bir şey yok açıklamasındalar ama vatandaşın öfkesini ve haklılığına söz söyleyemiyorlar.

Sokaklarda son dönemde adliyenin haciz arabalarını görüyoruz önceden birkaç taneydi şimdi son model ve çok sayıda icra arabası cirit atıyor mahalle aralarında anlayın artık vatandaşın halini.

Devletin bir başka kurnaz uygulaması vatandaşın şikâyeti gelen ihbarnamelerin genelde direkt muhtarlara bırakılması, uygulamaya göre muhtara ulaştırılan her evrak teslim edildi kabul ediliyor. Ülkemizde beyan esası olmadığı için vatandaş hakkını sadece mahkemelerde aramak zorunda kalıyor.

Son günlerde yapılan zamlar kış aylarına girerken yetmezmiş gibi haciz ve bloke işlemlerinin yapılıyor olması ciddi bir sosyal vakadır, vatandaş üst düzey yetkililere zaten ulaşamıyor, bazı vatandaşlar dertlerimizi iletmeye çalıştığımız makamlar ve siyasetçiler telefonlarını açmıyor bazıları enleme dahi yapıyor şikâyetinde bulunuyor ve haklılar bende Bursa’da şahit olanlardanım.

Ekonominin dibe vurduğu şu günlerde maliyenin belki diğer kurumlarda aynı uygulamayı yapıyordur alacaklar konusunda vatandaşa böyle yaptırımlarda bulunması ve uygulama böyle şu kadar yatırırsan hesabından bloke kalkar yaklaşımına bir çare bulunması gerekiyor. Tek banka hesabı bulunan ve genelde maaş hesabı olanlara bu uygulama ciddi bir sosyal vakadır. Vatandaş aldığı maaşı zaten ilk haftada bitiriyor sonrasında kredi kartıyla idare etmeye çalışıyor yapılan bloke işlemi onun can damarını kesmek değil de nedir?

Konuyu ulaşabildiğim İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu’na ilettim umarım konuyu Maliye Bakanına iletir ve uygulama daha esnek hale getirilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum