Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Unutulmamak

10 Kasım 2021 - 22:15

İnancı, güveni, dinamizmi, cesareti, bilgi ve zekâsıyla liderler mensubu olduğu milletlere yeni ufuklar açmışlardır.

İnsanoğlu aileyle kurduğu ilk topluluktan günümüz milletler topluluklarına kadar liderlerinin önderliğinde sayısız ülkeler kurdular ve dünya tarihi ile medeniyetini oluşturdular. Dünya modern tarihinde sadece Türk lider olarak Mustafa Kemal Atatürk yer almaktadır.

Vefatının üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen Mustafa Kemal Atatürk dünyada ve Türk âleminde neden unutulmuyor?

Lider, inancı, güveni, dinamizmi, cesareti, bilgi ve zekâsıyla mensubu olduğu milletini medeni dünyaya taşıyan, kurduğu rejimi kendisinden sonra yeni nesiller tarafından yaşatılması için evrensel hukukun üstünlüğüne inan kişidir.

Türk milleti İstiklal harbinin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde monarşi rejiminden Cumhuriyet rejimine geçtiğinde ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 42 yaşında gazi mareşaldi.

I.Dünya savaşından çıkmış galip devletleri 1923 yılında Fransa’da Alexandre Millerand 64 yaşında Cumhurbaşkanı, İngiltere’de Stanley Baldwin 56 yaşında başbakan, İtalya’da faşist Benito Mussolini 40 yaşında başbakan, Almanya’da Friedrich Ebert 56 yaşında Cumhurbaşkanı ve Amerika’da 51 yaşında Calvin Coolidge başkandı.

Yukarıda yazdığım isimlerden akıllarda kalan biri nefretle anılan yüz binlerce insanın ölümüne neden olmuş İtalya başbakanı Benito Mussolini diğeri ise modern tarihin ve medeniyetin Anadolu coğrafyasında kurucusu dünyanın kabul ettiği Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Liderler günümüzde Pandora belgelerinin açıklanmasından sonra sahip oldukları mal varlıklarıyla gündeme geldiler.

Bu gün rejim değişikliği yaparak 15 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış birinin sizce tahta bir bavul ve kitaplarından oluşan mirası olabilir mi?

 Atatürk'ün Vasiyeti

Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleriyle Çankaya'daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi'ne atideki şartlara, terk ve vasiyet ediyorum:

1. Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.

2. Her seneki gibi nemadan, nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule'ye ayda bin, Afet'e 800, Sabiha Gökçen'e 600, Ülkü'ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile'ye şimdiki yüzer lira verilecektir.

3. Sabiha Gökçen'e bir ev de alınabilecek, ayrıca para verilecektir.

4. Makbule'nin yaşadığı müddetçe Çankaya'da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.

5. İsmet İnönü'nün Çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.

6. Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil Kurumlarına tahsis edilecektir.Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısıyla vasiyeti.


Günümüzde devlet ricaliyle ilgili milyon dolarlık yolsuzluklar ayyuka çıkmışken hayatını milletine adamış birinin unutulması mümkün olabilir mi?

Milletler içlerinden çıkmış liderlerini hiçbir zaman unutmamıştır, aradan 83 yıl geçmiş olması gerçeği değiştirmiyor fikirlerde hep yaşayacaktır.

Ruhun şad mekânın cennet olsun atam.

YORUMLAR

  • 0 Yorum