Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Siyah incir tarlada 8 TL, Markette 23 TL

15 Eylül 2021 - 21:23

Dünyaca ünlü Bursa siyah inciri tarlada 8 TL’den çiftçiyi yakarken markette yüzde yüz elli fiyatla vatandaşın cebini yakıyor, Avrupa ise tanesini 1,16 Euro’dan alıyor kilosu yaklaşık 200TL.
İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren, uzun raf ömrü, iriliği, tatlı ve sulu içyapısıyla dünyanın en kaliteli incirlerinden biri kabul ediliyor Bursa siyah inciri.

Dünyada sadece Bursa'da yetişmesine rağmen siyah incir kilogramı 7 TL’den  İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya ve Çin'e ihraç ediliyor. Siyah incir üreticisinin en büyük sıkıntısı şirketlerin uyguladığı fiyat politikası "Bursa siyahı", yurt dışında rağbet görüyor fakat üreticiler fiyatların düşüklüğünden memnun olmadıklarını söylüyor.

Dünya gıda pazarında tüketilen siyah incirin büyük bir bölümü Bursa’da yetişiyor, 2020 yılı siyah incir üretiminde 40 bin ton ihracat yapıldı ve 40 Milyon Euro gelir elde edildi ama en az kazanan üretici oldu.

Geçtiğimiz gün önemli araştırma şirketlerinden POLITIC’S Communication & Research sahibi Recep Güven’in misafiriydik sohbetimize Bursa Osmangazi S.S. AKSUNGUR KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ Başkanı Sinan Kaya’da katılınca konu Türkiye ve Bursa’nın gururu siyah incire geldi.


 

Aksungur köyü kooperatif başkanı Sinan KayaAksungur köyü kooperatif başkanı Sinan Kaya’nın incir üreticisi olduğunu öğrenince marketlerde incirin neden 23 TL’den satıldığını sordum bir dokunduk bin ah işittik. Sinan Kaya yanında getirdiği incirleri göstererek tarlada fiyatın 8 -12 TL arasında üreticiden alındığını markete gelene kadar fiyatın 20-25 TL’ye ulaştığını ve asıl kazananın aracılar olduğunu söylüyor.
Kooperatif başkanı Sinan Kaya “ Bursa siyahı olarak dünya piyasasında iyi bir yere sahibiz özellikle Avrupa ve İngiltere’de incirimiz tanınıyor, Avrupa pazarında incirimizin tanesi 1, 20 Euro’ya kadar satılıyor kilosu 200 TL’ye geliyor ama çiftçimiz tarlada inciri 8-12 TL’den satmak zorunda kalıyor. Çiftçilerimizin girdi maliyetleri çok yüksek aracılar peşin fiyat vererek maalesef ürünün fiyatını düşüyorlar ve asıl kazanan bu şirketler oluyor üretici hak ettiği fiyatı alamıyor” dedi.


 Üreticilerin hal yasasının çıkmasını istediğini söyleyen Sinan Kaya “ Beş yıldır hal yasasının çıkmasını bekliyoruz hak ettiğimiz fiyatları almak için girdi maliyetlerimiz çok yüksek verilen destekler az büyük bir kış geçirdik ağaçlarımızın neredeyse yarısı zarar gördü böyle olunca çiftçi ürününü peşin ama ucuz fiyata satmakta zorunda kaldı. Siyah incirden 2020 yılında 40 Milyon Euro gelir elde edildi fakat çiftçiden çok aracılar ve şirketler kazandı para Bursa’da kalmadı” dedi.
 

Bursalı incir üreticileri “Siyah inciri ilk günlerde ihracat firmaları yüksek fiyattan alıyorlar. Ürün sezonda çoğalınca fiyatlar düşüyor, bizden kg 7-12 TL’den alınan incir aynı gün Avrupa pazarında kg. 200TL’den satılıyor aradaki farktan biz kazanamadığımız gibi Bursa’da kazanamıyor. Devletimizin bu konuyu denetim altına alması ve tek fiyat politikasının uygulamasını istiyoruz” dediler.
Bursa için önemli bir gelir kaynağı siyah incir, yurt dışında tarım ürünlerinin ihracatında devletin denetimi ve desteği çok fazla, bizim ülkemizde serbest piyasa ekonomisi altında zor şartlarda üretim yapan çiftçinin elinden peşin ama ucuz fiyata ürün alınarak dünya pazarında fahiş fiyatlara satılıyor kazanan çiftçi değil aracılar ve şirketler oluyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum