Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Recep Yazıcıoğlu ve Sadettin Tantan

03 Ekim 2021 - 12:21

Her şey “Polisten vali olmaz” sözleriyle başladı, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan polis kökenliydi.

Recep Yazıcıoğlu, eski Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli valisi, ölümün üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen en tanınan vali unvanını korumaya devam ediyor halka olan yakınlığı, fikirleri ve görüşleri nedeniyle halen Süper Vali olarak biliniyor.

Sadettin Tantan, Eski İl Emniyet Müdürü 1999 - 2001 T.C İçişleri Bakanı halen Yurt Partisi genel Başkanı.

Son dönemde Youtube üzerinden yayın yapan kanallarda Sedat Peker konusunda bilgilerine başvurulan tecrübeli devlet adamı sadettin Tantan ve efsane vali Recep Yazıcıoğlu arasında yaşananlar aklımıza geldi ve sizlerle paylaşmak istedik.

Sadettin Tantan, Türkiye gündemine ilk 16 Mart 1978 tarihindeki İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 devrimci öğrencinin ölümü 41 öğrencinin yaralanmasıyla gündeme geldi. Çünkü Tantan o dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğün 35’ci Asayiş Amiriydi ve ekibinde sonraları çok tartışılan Hırant Dink cinayetinden sorumlu olduğu iddia edilen isimlerden Komiser Yardımcısı Reşat Altay vardı.

Reşat Altay'ın ismi, kamuoyunda Çiftehavuzlar davası ve 16 Mart katliamı ile gündeme gelmişti. 1992 yılında İstanbul Çiftehavuzlar'da Dev-Sol'a yönelik gerçekleştirilen ve üç kişinin yaşamını yitirdiği operasyona katılan Reşat Altay yargısız infaz suçlamasıyla yargılanmış 14 Temmuz 2001'de beraat etmişti. Reşat Altay'ın 1978'deki '16 Mart Katliamı' sırasında emniyet güçlerine katil zanlılarını kovalamaması talimatını verdiği de polis memuru Yahya Gergin tarafından iddia edildi.

Sadettin Tantan 1980 öncesi emniyetteki görevlerini diğer meslektaşları Mehmet Ağar, Ünal Erkan, Hayri Kozakçıoğlu, Bekir Aksoy ve Atilla Aytek gibi görevini tamamlayanlardan biriydi.

Tantan İçişleri bankı olduğunda karşısına ilk dosya Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu dosyasıydı.

Vali Yazıcıoğlu çok konuşan sorunları direk söyleyen bir bürokrattı ve polisten vali olmaz gibi radikal sözleri söyleyen bir valiydi. Yazıcıoğlu 16 kaymakamlık 15 yıl valilik toplamda 31 yıl dâhil olmak üzere devlete hizmet eden bir memurdu.

Yazıcıoğlu kaymayanlık yaptığı Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde sesini gür olarak duyuran bir mülkiyeliydi.

Yazıcıoğlu’nu ilk keşfeden dönemin Başbakanlık Müsteşarı merhum Hasan Celal Güzeldir. O dönem Sakarya Akçakoca kaymakamlığı görevinde bulanan Yazıcıoğlu deniz taşımacılığında kaçakçılığı engellediği için Ankara’da mülkiyenin konuştuğu isimlerin başında geliyordu, dönemim başbakanı Özal müsteşarına emir vererek “ Bu kaymakamı araştır” emrini verir.

Başbakanlık Müsteşarı Hasan Celal Güzel hazırladığı raporu başbakan Özal’a sunar ve Özal valiler kararnamesinde Yazıcıoğlu ismini dâhil eder ama Cumhurbaşkanı Kenan Evren önce solcu sonra ülkücü ve genç diye Yazıcıoğlu’nun 1982 yılında valiliğine izin vermez.

Başbakan Özal’ın ısrarıyla Recep Yazıcıoğu 36 yaşında Tokat valisi olur ve adı IV Murad’a çıkar, istediği sadece cola yerine ayran için kampanyası başlatmaktır.

Aydın valisi olduğunda bir bayan doktorla ilişkisi olduğu iddiası ile Erzincan’a tayin edilir ama köhneleşmiş bürokrasi konusunda fikirlerini halkla paylaşmaya devam eder ve dönemin İçişleri Bakanı Tantan tarafından görevden alınarak merkez valisi görevine getirilir kendisinin tarifiyle defteri dürülür.

Fakat Recep Yazıcıoğlu kimseyi kırmadan fikirlerini söylemeye devam eder en son 32. Gün programında Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlar ve “Biz kimsenin valisi olmadık halkın devletin ve hükümletin valisi olduk” cevap verir.

O dönem İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın genelgesinde kırmızı ışıkta durulacak, Mercedes’e bilinmeyecek. Halktan kopuk olunmayacak. İsraf ve şatafat içinde görev yapılmayacak genelgeleri yayımlanıyordu ben hepsine uydum kendi kişiliğimden dolayı  ‘‘Dilim, yeni icat olmadı. Kaymakamken de o dil vardı. Bir yerde dilimiz bizi 32 yıl sonra yemiş oldu. Bu tasarruf, dilimden olmuş olabilir; itirazım yok. 32 yıldır yönetici olarak bana nasıl tahammül edildi merak ediyordum. Tokat'tan ayrıldığımda Rahmetli Özal'a da bana 5,5 yıl tahammül ettiği için teşekkür etmiştim. Şimdi yine bana 32 yıl tahammül ettikleri için siyasilere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sadettin Tantan yakın tarihimizde çok sayıda konuya tanıklık eden devlet görevlilerden olmasına rağmen güncel konularda konuşmayı tercih ediyor.

Sadettin ismi ilk duyduğumda yıl 1998 yılıydı, Recep Yazıcıoğlu ismini duyduğumda Tokat Valisi IV Murad’dı, aradan geçen zamanda Tantan’ın siyasette yok oluşunu beraberinde Yazıcıoğlu gibi devlet adamlarının yok oluşuna gazeteci olarak şahit oldum.

Yazıcıoğlu Denizli valisi olduğunda İlk Özel İdaresi toplantısında yaptığı koşma sonrasında başına bir şey geleceği konusunda ilk tepkiyi verdiğimde bana “ Gidemediğin yer senin değildir” cevabını vermişti. O dönem kaymakamlarından Denizli Buldan Kaymakamı Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik atandığında kendisinden dinlemiştim.

Bilal Çelik” Tam bir devlet adamıydı” demişti ve onun izinden gittiğini birlikte çalıştığımız dönemde anladım, Çelik Bursa dışı tüm harcamalarını kendi maaşından yaptı ve ben buna şahit oldum özellikle İstanbul Ortaköy’de yapılan masrafı kendi cebinden ödedi dönüşte kuruma masraf göstermedi.

Yazıcıoğlu’nun izinden gitmek isteyen kaymakam vali yardımcı belki vali vardı ama hiç biri izinden gitmedi, çünkü menfaat her şeyin üstünde geldi.

Tantan ve Yazıcıoğlu’nu karşı karşya getiren o dönemin seviyesiz gerçekleriydi ama Tantan siyasetten yana tavır tıkınarak hükümletin istediğini yerine getirdi ama milletin geleceğine şerh düşmüş oldu.

Beyaz Enerji Operasyonu yüzünden tartıştığı ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tarafından İçişleri Bakanlığından gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanlığı’na kaydırılan Sadettin Tantan, bu operasyona hem bakanlıktan hem de ANAP’tan istifa ederek karşılık verdi. Tantan’ın İçişleri Bakanlığından alınmasına parti içinden de tepki geldi, ANAP Sapanca ve Fatih ilçe yönetimi atamayı protesto için istifa etti.

Gelgitlerle dönemde Türkiye gerçekleri öğrenmedi ne Recep Yazıcığolunu’un değerini ne Sadettin Tantan’ın değerini bilemedik çünkü öylesine siyasi düşünce saplandınki gözlerimiz kör kulaklarımız sağır oldu gerçeği göremez olduk.

YORUMLAR

  • 0 Yorum