Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Peker'in ifşası SADAT yeni Gladio mu?

16 Ekim 2021 - 12:30

Sedat Peker’in yeni ifşalarıyla çok fazla tartışılan SADAT A.Ş kamunun gündeminde.

SADAT nedir?

“Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır” internet ortamında tanımlanıyor ve internet sitelerinin ayrıntıları kapatılmış durumda.

SADAT ile alakalı haberleri okuyunca aklıma Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind (NATO bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşı oluşturulan yasa dışı silahlı kuvvetler) tarafından 1952 yılında kurulan Gladio geldi.

Gladio’nun kuruluş amacına baktığınızda SADAT ile paralellik olduğunu göreceksiniz, SADAT başkanı Kenan Tanrıverdi eski Özel Harp Dairesi başkanı.

Gladio’nun kuruluşunu hatırlayalım;

Gladio 4 Nisan 1952’de Türkiye’de kurulduğunda 320’si Dışişleri Bakanlığında, 144’ü Güvenlik Teşkilatında, 42’si Ticaret bakanlığında 507 Amerikalının çalışıyordu. 1953’de kurulan ve Ankara Bahçeli Jussmatt (Amerikan askeri yardım heyeti) binasında faaliyet gösteren kontrgerilla karargâhının adı Seferberlik Tetkik Kuruluydu ve kuruluş amacı, düşman kuvvetlerinin saldırısı ve yurdun bazı bölümlerini ele geçirmeleri halinde düşman kuvvetlerine karşı gayri nizami savaşa girecek mukavemet grupları örgütlemekti. “Düşman”ın kim olduğu belliydi. Sistemi tehdit edenler ve özellikle sosyalistler ve komünistler baş düşmandı. Sözü edilen birliklerin eğitilmesi için Amerika’dan hocalar getirildi ve ABD’ye de subaylar yollandı. 1965’de Seferberlik Tetkik Kurulu yeniden yapılandırıldı ve adı Özel Harp Dairesi olarak değişti.

Şimdi SADAT’ IN kuruluş amacına bakalım "Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacıyla stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vermek. İslam ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da dünya süper güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır" denilmekte.

Gladio’nun kuruluşunda baş düşman komünizmdi ama işin öyle olmadığını anladığımızda çok geç kalmıştık ve binlerce gencimizi kardeş kavgasında kaybettik üstüne darbeye maruz kaldık.

Bu yapıların kuruluş felsefesinde ebedi iktidar mantığı vardır, ebedi iktidara ebedi ordu gerekir. Bu anlayış yüzünden 1939-1945 yılları arasında Avrupa’da yaklaşık 70 milyon insan hayatını kaybetti. Bu mantığı o gün anlatanlara ilahi sıfatlar yükleyenler 1945 sonrasında tanrının red ettikleri yakıştırmasını yapmışlardı.

Sedat Peker’in itiraflarıyla başlayan ifşalara devlettin müesses nizamı dâhil olunca kendilerini Mesih’in şövalyesi ve mücahidi gören TÜGVA ve SADAT kayıtları ortalığa saçıldı. Yapılmak istenen paralel yapıyı oluşturmak ve iktidarda kalmak ama devlet ganimet değildir siyasetçilere, devlet milletin ortak evidir.

Tarih tekerrürden ibarettir demiş büyüklerimiz, 2021 Türkiye’sinde sahip olacağımız her tecrübe insanların hayatlarına zarar vermemeli. 1980 öncesi bizlere yaşatılan kardeş kavgası şuan Suriye’nin kuzeyinde ve Ortadoğu’da yaşatılıyor.

Bu gün bu yapılara göz yumanlar İslam’a hizmet ettiklerini düşünebilirler ama iktidar değiştiğinde görecekler bu çevre tarafından tanrının red edilenler arasına gösterileceklerdir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum