Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Patron çıldırdı

26 Kasım 2021 - 12:20

Ekonomide zam depremi devam ederken halk tepkisini sokaklara taşımaya başladı, ülkenin dört bir yanında irili ufaklı gösteriler yapılıyor.

İktidarın ekonomi ve iletişim kurmaylarının çuvalladığı şu günlerde faizlerin düşürülmesi doları fırlatırken akaryakıta bir liranın üzerinde zam yapılması halkın tepkisinin dalga dalga yayılmasına neden oluyor.

İktidar zamlar konusunda "Dünya ekonomisindeki bozulma pek çok alanda aşırı fiyat yükselişlerine yol açtı. Ekonomisi dünya ile bütünleşmiş bir ülke olarak bu fiyat artışlarından biz de etkilendik. Özellikle enerjide önemli bir bölümünü devlet olarak kendimiz üstlenerek fiyat artışlarını vatandaşlarımıza en az seviyede yansıttık. Bunun bile insanımıza yaşattığı sıkıntıların farkındayız. İstihdamı güçlendirecek, üretimi artıracak bir ekonomi planı ile bu küresel krizi ülkemiz için tarihi bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Yaşadığımız sıkıntılar geçicidir. Ama elde edeceğimiz kazançlar ise nesiller boyu devam edecektir" açıklama yapılırken bazı Ak Parti milletvekilleri ise akıl yakan açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Hâsılı ülkenin ekonomisi kötü paramız pul olmuş durumda, para tıpkı bayrak ve milli marş gibidir bir ülkenin gücünün bağımsızlığının ve sahip olduğu milletinin itibarını gösterir. O yüzdendir devletin başına seçilenlerin devlet adamlığı liyakati olması gerekir, fakat biz o eşiği çoktan aştık.

Bir ülkenin ekonomisi üretimden gelen para yerine başkalarına ait sıcak ve kara paraya kaldıysa bu günler tüm olumsuzluklara rağmen iyi günler demektir.

Akaryakıta yapılan son zamlarda kara yoluyla ihracat yapanlar nakliyeciler adeta balyoz yemiş gibi oldular ama sadece onlar mı?

Marketlerde etiketleri değiştirmek için özel personel görevlendiriliyor bizzat şahit oldum.

Yazıyı kaleme aldığım sırada İstanbul Kadıköy’de kadınlar zamları protesto ediyorlardı. İktidar zamlar konusunda sessiz muhalefet ise halen Erdoğan’ı muhatap alarak siyaset peşinde.

Muhalefet neden halkı bire bir muhatap alıp bir araya gelmiyor?

İYİ Parti Denizli’de miting yaptı, CHP Mersinde mitinge hazırlanıyor yine muhalefet parçalı bir şekilde halkın karşısına çıkacak, fakat halk zamlardan çıldırma noktasına gelmek üzere.

Son anketlerde halkın iktidara olan güveni azalmış görünürken muhalefetin halen Erdoğan’ı millete anlatma uğraşında olması anlaşılır gibi değil, galiba halk gerçekten sahipsiz demek geliyor insan içinden.

Muhalefet birleşmediği sürece ortak hareket etmediği sürece kimse iktidarın değişeceğine inanmasın, anketlerde halen birinci parti iktidar partisi neden?

Merhum eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ne demişti “ Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur”. Muhalefet için gerçekler ortada ama iktidar hayallerinde böylesi beklide herkesin işine geliyor.

Şimdilik kadınların ellerindeki tencere sesleri pek duyulmuyor ama evlerde herkes burnundan soluyor, marketlerde şahit oluyorum çocuklarına bir şeyler alabilmek için annelerin babaların yüz ifadeleri yürek yakıyor.

Bu ülkenin patronu millettir ve patron çıldırmak üzere.

YORUMLAR

  • 0 Yorum