Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Pandora kutusundan sürpriz çıkmadı

09 Ekim 2021 - 12:38

Varlıklı insanlar sahip oldukları maddi kazanımlarını, ticari sırlarını, son dönemde boşanmadan önce ve aşırı karlarını vergiden kurtarmak için offshore sistemini kullanıyorlar.

Offshore şirketi kurmak ülkemizde yasal bir mevzuat suç değil ama devlet ve kamu yararı düşünülse milli beka sorunu olarak görülebilir. Örneğin 2016 yılında açıklanan Panama belgelerinden sonra Almanya’da 116 dava açılırken ulusal ekonomi sorunu olarak görülüp birçok şirkete el konuldu. Alman hükümeti adaletten yana tavır takınarak vergi adaletinin sağlanması ve eşitsizliğin azaltılması için vergi cennetlerinin listesini genişletti vergiden kaçırılmak istenen paralar Alman ekonomisinin içinde kaldı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Offshore şirketlerinin bilgilerine ulaştılar veya ulaştırıldılar vergi kaçıran gizli hesapları bulunan ülke liderleri ve o ülkelerin iş dünyasının isimlerini açıklıyorlar, fakat bu açıklamalarda ABD yok enteresan olan ABD ile sorunu olan ülkelerin ilk etapta açıklanması en başta tabi Türkiye var.

ICIJ’’in açıkladığı Offshore hesaplarının en detaylısının Türkiye olması sizce tesadüf olabilir mi?

Hiç sanmıyorum, ilk açıklanan isim iktidara en yakın isimlerinden Rönesans Holding oldu sonrasında açıklanan isimler ise sürpriz değil beklenen kuruluşlar oldu, fakat bundan sonra gelecek isimler siyasetçi ve bürokratlar olacaktır. Bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim iş dünyasından açıklananlar arasında merkezi ABD’de olan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) üyesi kimse yok, genelde kasabalı tüccar profiline uygun iş insanları bulunuyor.

Parasını yaşadığı ülkenin vergi kanunlarından kurtarmak için verginin cennetine gönderenler her dönemin iş insanlarından başkaları değiller, açıklanan isimlerden çok kaçırılan vergilere baktığınızda ülkemizin neden her yönden geri bırakıldığını görmek mümkün ve bu işin ülkemizde cezası yok.

ICIJ direktörü Gerard Ryle  konuyla ilgili yazılı açıklamasında "Vergi düzenlemesi için siyasi bir irade olsa, offshore dünyası yarın ortadan kaldırılabilir. Ama gizli offshore dünyasını kullananların dünya liderlerimiz, yerel politikacılarımız ve kamu görevlilerimiz olması bunu zorlaştırıyor" dedi.

Bu siteme çomak sokan ABD Başkanı John F. Kennedy ve İsveç Başbakanı Olof Palme suikast sonucu öldürüldüler. Yakın tarihimizde Türkiye 1980 öncesi Bülent Ecevit’in başbakanlığında bu güçle tanıştı suikast girişimi oldu lakin başaramadılar ve iktidarı görünüşte meşru yollardan devirdiler ve zirveye Kenan Evren’in başını çektiği 12 Eylül 1980 darbesiyle ulaştılar.

“Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanmıştır. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Hâlbuki hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!” demişti Mustafa Kemal Atatürk 20. Yüz yılın başlarında.

Günümüzde ise varlıklı aileler garantiyi kendi ülkelerinde değil Avrupa ve diğer küçük ada ülkelerinde görüyorlar ilginç olan ise milletin oyu ile göreve gelenlerde aynı düşüncedeler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum