Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Muhalefetin reisi Peker

08 Haziran 2021 - 12:34

 I. Sezon 9. Bölüm

Pandemi yasağının tam gün uygulandığı pazar günlerinin fenomeni haline gelen Sedat Peker, yeni ifşa videosuyla milyonların gündemindeydi.

Peker’in ifşaları iktidarı salladığı gibi muhalefeti de işlevsiz hale getiriyor, muhalefet partileri açıklamalarında Peker kadar sosyal medyada milyonlara ulaşamıyor.

Sedat Peker, son videosunda yine önceden basında yer almış konuları biraz ayrıntı vererek iddialarda bulundu.

Peker, Sezgin Baran Korkmaz meselesini gündemine almış.

Sezgin Baran Korkmaz, hakkında kara para iddialarından önce sosyal medyada yardımsever, ayakkabı boyacılığı yapmış algısıyla topluma sunulan bir iş adamıydı.

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz derler. Sezgin Baran Korkmaz olayı aynen böyle.

ABD’de kendisi hakkında kara para davası açılan bir isim, Türkiye’de ise batmakta olan şirketleri değerinden çok az fiyatlara alıp kısa dokunuşlarla rayicinden fazla meblağlara satan, iş çevrelerine göre leş yiyici biri. Sezgin Baran Korkmaz hakkında gazeteci Ahmet Şık’ın hazırladığı dosya, aylar önce yayımlanmıştı ama iktidar ve muhalefet dahi gündemine almadı iddia ve belgeleri.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gündeme getirdiği, ayda 10 bin dolar alan siyasetçi iddiasına Peker beklenen cevabı verdi. Peker ayda 10 bin dolar vermediğini, seçimlerde Metin Külünk’ün arabasına daha çok para bıraktığını söyledi ve yakın zamanda görüştüğünü söyledi.

Metin Külünk, AK Parti tabanında eleştirilerin odağındaki isimlerden biri, lakin Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyor ve milletvekili yapıldı.

Eski AK Parti Milletvekili Fevzi İşbaşaran’ın karakolda dövülmesi ve Hürriyet gazetesi baskınlarının arkasında olduğu iddiası, Peker tarafından ima edildi. Almanyalı Osmanlılar, başlıklı yazımda Külünk’ü yazmıştım ve Külünk’ün Almanya faaliyetleri, Alman devletini rahatsız ettiği için operasyonlar düzenlendi ve Külünk’ün ülkeye girmesi yasaklanmıştı.

Eski Başbakanın oğlu hakkında Peker’in bir iddiası gözlerden kaçıyor ama detayı hatırlatalım. Peker, ‘Erkam Yıldırım’ın kasetleri var’ demişti ve eklemişti; ‘Erkam Yıldırım mecbur bırakıldı’ demişti son videosunda, yeniden gündeme getirdi.

Sezgin Baran Korkmaz’a ait Bodrum’da bulunan otelde çok sayıda adalet ve emniyet mensubuna ait kayıtların olduğunu söyledi. Türkiye ikinci bir kaset skandalına doğru gidiyor, eğer devlet gereğini yapmazsa.

Peker, Bodrum’da bir dönem Korkmaz’a ait Paramount Otel’de hakim, savcı, emniyet müdürü ve gazeteciler Rasim Ozan Kütahyalı ile Veyis Ateş’in ücretsiz kaldığını ve ‘ücret ödedilerse de faturalarını göstersinler’ dedi.

Peker, gazeteci Veyis Ateş için ayrı bir paragraf da açtı. Sezgin Baran Korkmaz’ın Süleyman Soylu ile İçişleri Bakanlığı’nda 6 Aralık 2020’de görüştüğünü, Korkmaz’a bir iş adamından alacağı 45 milyon dolardan vazgeçmesini istediğini, sonrasında telefon görüşmelerinde Habertürk TV kanalı sunucusu gazeteci Veysi Ateş’in de olduğunu iddia etti.

Veyis Ateş iddialar karşısında şimdilik sessiz. Galiba bir süre sessiz de kalacak gibi duruyor. Zira Peker, otel kayıtlarının kendisinde olduğunu söyledi, tabi kayıt derken neyi kastetti şimdilik muamma.

Peker; belediyelerdeki yolsuzluk, Demirörenler’in Ziraat Bankası’na 750 milyon dolar borcunun ödenmediği konularını da gündeme getirdi ama o mevzular ülkemizde normalleşen olaylar karşısında izleyenlerin hayrete düştüğünü sanmıyorum. Ama Peker, muhalefete ve izleyenlerine iddialarını yüksek sesle dile getirmelerini istedi.

Peker, haftaya Azerbaycan konusunu gündemine alacak.

Konu; akaryakıt kaçakçılığı…

Bu konu Türkiye’nin başını fazlasıyla ağrıtacak. Çünkü Rusya ve ABD bu konuda Uluslararası Ceza Mahkemesinde dava açtılar. ABD ve Türkiye devlet başkanlarının görüşmeleri öncesinde bu davaların açılması oldukça manidar bir gelişme diyebiliriz.

Muhalefetin reisi hızla iktidara yürürken, ana muhalefet ve ortakları eylem yerine ellerini ovuşturmakla iktidar hayalini kuruyorlar.

İktidar ise fırtına öncesi derin sessizliği yaşıyor; her an her şey olabilir. Bir tripoda ve kameraya mahkûm olacaklarını sanmıyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum