Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Gemlik'e doğru

15 Kasım 2021 - 12:21

Şair Orhan Veli 1950 ‘li yıllarda Bursa’da Yalova giderken “Gemliğe doğru/denizi göreceksin/sakın şaşırma” şiirini kaleme almıştı, bu gün ise Gemlik’in şaşırtan gerçekleri çok farklı.

İnternet Gazetecileri Federasyonu yöneticileriyle birlikte Gemlik’e doğru çıktığımız yolculukta Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslanın konuğu olduk son çalışmalar hakkında bilgilendirildik.

Bursa’nın deniz kimliğine sahip ilçelerinden Gemlik son dönemde yerli otomobil fabrikasının kurulmasıyla gündeme gelmişti.

Gemlik’in belediye başkanı Sertaslan çalışmalarını öncelikle sosyal konularda başlatmış ve Halk Market kapsamında ihtiyaç sahiplerine talepleri doğrultusunda yardım etmek ve her yıl ilkokula başlayan bin iki yüzden fazla çocukların ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Sertaslan imar konusunda ise malum sorun Büyükşehir yasasını dile getirirken büyükşehir ile uyumlu çalıştığını söyledi ve Gemlik’in hakkına sahip çıkma konusunda parti ayrımı yapmaksızın çalıştıklarını söyledi.

Bursa’da CHP’li belediyelerin Bursalıları deniz ile buluşturma projesi Gemlik’te hayata geçirmeye çalışan Sertaslan çok sayıda yeni plajı açtıklarını ve çevre düzenlemelerinin yapıldığını, balık ekmek kültürünün yaşatılması ve tüm Bursa’ya yayılması için çalışmalarına devam ettiğini açıkladı.

Gemlik Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri, 1900’lü yılların başında yaklaşık üç bin nüfusa sahip ilçede 2700 gayrı Müslim nüfus yaşıyordu mübadele ile birlikte nasıl Anadolu’nun nüfus yapısı değiştiyse Gemlik’te nasibini alan yerlerinde başında gelmiştir. Gemlik’ten ayrılan Rum ve Ermeniler şuan aynı isimle Yunanistan’da ilçe kurmuşlar başkan Sertaslan’ın anlattığına göre.

Ülkemizdeki genel plansızlık nüfusun artmasıyla birlikte katlanırken bu sorunların altından kalkmak belediye başkanlarına düşüyor şüphesiz ama yetki konusunda yaşanan kargaşa sorunların halledilmesinde en büyük engel durumunda.

Gemlik, Marmara denizinin güneybatı noktasında serbest bölgeye sahip Güney Marmara’nın ekonomisine ciddi katkı saylayan bir limanına sahip, ayrıca yerli otomobil TOGG fabrikası yine Gemlik’te inşa ediliyor.

Gemlik bire taraftan deniz kimliğine sahip olmaya çalışırken diğer taraftan ciddi bir üretim merkezi olma yolunda ilerliyor ve konut açığı ile karşı karşıya kalmış durumda, ilçede Hukuk Fakültesi ve yüksekokullarında olması konut açığını daha da yukarılara taşıyor.

Gemlik gibi ilçelerin özel yasalarla korunması gerekiyor aslında ama deniz kıyısındaki tüm ilçelerde özellikle serbest bölge olan yerlerde bu sorunlar katlanarak yaşanıyor lakin Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan ekibiyle tüm olumsuzlukları Gemlik ve Bursalıların lehine çevirmeye çalışıyor.

Eleştirel olarak başkan Sertaslan’a “Gemlik’e doğru ilk gördüğüm denizin yanında görüntü kirliliği, özellikle Jandarma komutanlığı binasının önüne geldiğinizde sol tarafta deniz sağ tarafta binaların bakımsızlığının verdiği görüntü kirliliği” sordum. Başkan önceki samimiyetimizle esprili cevapladı, Sertaslan” Hep sağ tarafa mı baktın” dedi.

Hâsılı Gemlik gibi ilçede başkan olmakta yaşamakta ayrıcılık ve bir o kadar zor ne karadan kurutuluyorsanız ne denize kavuşabiliyorsunuz Gemlik’e doğru şaşırmayın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum