Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Faruk Çelik son dakika

20 Kasım 2021 - 12:48

Ak Partinin eski bakanlarından Faruk Çelik’in Bursa’da esnaflarla bir araya geldiği toplantıda “Namussuzlarla hesaplaşacağız arkadaş, hiç lamı cimi kalmadı bu işin” açıklaması muhalif medya tarafından ülke gündemine yıldırım gibi düştü.

Faruk Çelik’in “Namussuzlarla hesaplaşacağız arkadaş, hiç lamı cimi kalmadı bu işin” açıklaması yandaş basının karşısındaki muhalif basın tarafından sanki Ak Parti ve Erdoğan’a karşı yapılmış gibi bir algıyla yazıldı çizildi halende öyle yorumlanıyor.

Eski bakan Faruk Çelik ile telefonda yaptığım görüşmede konuyu sordum. Çelik’in cevapları ile muhalif basında çıkanlar arasında farklar vardı. Faruk Çelik “ Ben Ak Partiliyim yıllarca ülkeme milletvekilliği ve bakanlık yaparak hizmet ettim, gündeme getirdiğim sorunları biz zaten partimizin istişare toplantılarında söylüyoruz” dedi.

Faruk Çelik “  Namussuzlarla hesaplaşacağız” sözlerini kimlere söyledi?

Bursa siyasetinin fenomen isimlerinden biridir Faruk Çelik, Bursa’da her kim gücü eline alırsa ilk iş Farukçuların üzerine gider, Çelik muhalefetten çekmemiştir kendi camiasından çektiği kadar diye yazmıştım 2018 yılında.

Konunun özüne gelecek olursak, Bursa doğusunda Kestel Çataltepe mevkiinde 29 Mayıs 2009 tarihinde Bülent Arınç'ın katıldığı törenle esnaf sanayi sitesinin temeli atılmıştı, fakat aradan geçen zamanda esnaf sanayi sitesi tam olarak faaliyete geçemedi. İşler uzadıkça dedikodularda aldı başını gitti. Bursa’da Çelik soy isimli bir girişimci varsa hemen kulislerde Faruk Çelik ve ailesiyle ilişkilendirilir. Hatta soyadı Çelik bir müteahhit’in vefat ettiğini akrabası olmadığını ama halen taziye telefonları aldığını söyledi Faruk Çelik bu görüşmemizde.

Bursa Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesinde sorunlar bitmediği gibi dedikodularda Faruk Çelik’e kadar uzanmış ve Çelik’in oradan arsa aldığı mı dersiniz kurulan kooperatife hemşerisini müdür yaptığını mı dersiniz aklınıza ne gelirse malum çevrelerin üfürmesiyle ortalık toz duman olmuş ve esnaflar birer ikişer soluğu Faruk Çelik’in yanında almışlar.

Çelik, esnaflara o zaman toplanın hep birlikte konuyu değerlendirelim deyince BESOB esnaf sarayında konu masaya yatırılır, her dedikoduya Çelik açıklıkla cevap verir. Bursa projeleri konusunda yapılan yapılmayan ve yanlış yapılanlar konusunda fikirlerini söyler ama “Namussuzlarla hesaplaşacağız arkadaş, hiç lamı cimi kalmadı bu işin” sözleri ne partisine ne liderine karşı söylenmiş sözler değildir, hakkında bilinçli olarak asılsız iddiaları gündeme getirenlere yöneliktir. Fakat Çelik’in bu sözleri muhalefet tarafından aslına bakılmaksızın malzeme edilir, işin esası kısaca böyle.

Faruk Çelik” Bursa’da öküz altında buzağı aramayı kendine görev edinmiş biriler her başarısızlığın ve menfaatin sebebini şahsım ve Çelik ailesi olarak gösteriyor, hep söyledim iddialarınızı ispat edin hodri meydan diyorum bu güne kadar ispat edemediler ama mahkemelerde ceza almaya devam ediyorlar” dedi.

Çelik’in son dönemde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmesini sorduğumuzda “ Ben siyasetçiyim ve Bursa’da yaşıyorum aktif siyasetin içinde değilim. Ülkemize ve şehrimize katkı sağlayacak her etkinliğin içinde olmak vatandaş olarak zaten görevimiz olmalıdır. Gelen davetlere katılmaya ve sorunları dinlemeye elimden geldiğince özen gösteriyorum, vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmeler herkesin önünde oluyor bu görüşmelerde liderime ve partime zarar verecek bir açıklamam varsa çıksınlar söylesinler. Fakat yapılması gereken hizmetler varsa elbette partimin yetkililerine iletirim ve çoğu sorunu zaten partili yöneticilerimiz istişare toplantılarında dile getiriyorlar” dedi.

Aslında yaşanan Bursa siyaseti klasiğinden başka bir şey değil.

Mevzu bahis Faruk Çelik gibi siyasetçiler ise teferruata gerek yok vurun gitsin her zaman alıcısı vardır Bursa siyasetinde.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum