Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Çok kebap hareketler bunlar

07 Ekim 2021 - 13:30

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama dönemine başladı Salı ve Çarşamba günlerimiz renklendi.

TBMM’nin 27. Dönem 5. Yasama Yılının ilk grup toplantısında MHP liderinin sözleri siyasetin gündemini oluşturdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada “Vatandaşın kesesine göz diken yağmacılardan da hesap soruluyor. Destekliyoruz, sonuna kadar gidilmesini istiyoruz. Fakat vatandaşlarımızın çabasını istismar edip, pireyi deve yapanlara da terörün acıklı maliyetini hatırlatmak görevimizdir. Teröre yardım ve yataklık yapan bölücü kebapçıların işsizlikte payı vardır" dedi, cevap bir gün sonra İYİ Parti Grup Toplantısında konuşan kebapçı esnafından geldi.

İYİ Parti Grup Toplantısında Genel Başkan Meral Akşener kürsüyü kebapçı esnafı İbrahim Çetinkaya, ya bıraktı. Çetinkya "Pandemi süreci içerisinde çok zorluklar çektik ve hepsine saygı duyduk. Bizler kebap, pide, çorba satan insanlarız. Bizden külhanbeyi de olmaz, bizden terörist de olmaz. Biz soframıza Hz. Halil İbrahim bereketiyle misafirsiz oturmayan neslin temsilcileriyiz. Buyursunlar soframızda kebap yesinler, bölüşelim ama bölücü olmayalım. Etnik köken, dil, din, ırk gözetmedik. Bu ülkeye vergisini hakkıyla ödeyen vatandaşlar olarak zorluklardan en çok biz etkilendik. Terörist ve bölücü yakıştırmasını biz hiçbir zaman kabul etmiyoruz" dedi ve polemik başlamış oldu sosyal medyada.

Canım ülkemin insanları enflasyon ateşiyle kavrulurken her sorunun çözüm merkezi olması gereken TBMM’ de neler konuşuluyor?

Halkın taleplerine cevap vermeme adına sanal düşmanlar yaratmak sorunları çözmüş olsak her kes gönüllü düşman olmak için herkes sıraya girerdi ama gerçek hiç öyle değil.

Toplumun sorunlarını dinlemek devletin öncelikli görevi değil mi?

Vatandaşı dinlemek siyasetçiye bir şeyler kaybettirmez, siyasetçi iktidarı- muhalefetiyle herkesi dinlemek zorundadır.

Eleştiriden neden bu kadar rahatsız olunuyor?

Cumhurbaşkanı gençlerin yurt taleplerini eleştirmek yerine Eğitim Bakanını görevlendirip gençlerle konuşun demiş olsaydı günlerdir süren barınma eylemlerinin hiç biri olmazdı, bu kadar basit sadece konuşmak ve muhatap olmak.

İYİ Parti lideri Akşener DEVA ile Gerçek Partisi liderlerini ziyaret etti, Millet İttifakının genişlemesi kapsamında yapılan ziyaretler sonrasında ortaklaşa yapılan açıklamalarda demokrasimiz adına olumlu fikirler paylaşıldı.

Gazetecilerin en zor soruyu geçmişte başbakanlık yapmış Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na soruldu. Gazeteci son günlerde dünya gündeminde tartışılan Pandora belgeleri kapsamında başbakanlığı döneminde vergi cennetlerinin neden Türkiye tarafından açıklanmadığını sordu. Davutoğlu “ Başkanlığım dönemimde sadece bu liste için değil tüm bataklığın kurutulması için şeffaflık yasasını çıkarma sebebim buydu” dedi.

Hemen bir kulis bilgisi verelim altı muhalif partinin anayasa ve parlamenter sistemle ilgili son toplantıda on madde üzerinde anlaştılar.

Grup Toplantılarının yayınları kötü başladı özellikle Cumhurbaşkanının konuşmasını internet üzerinden izleyenlerin konuşmaların kesildiğine dair yorumlarına şahit olduk.

Cumhurbaşkanının anayasanın değiştirilemez ilk dört maddesinin değiştirilmesine yönelik Kemal Kılıçdaroğlu’nu suçlaması oldukça ilginçti, Erdoğan’ın konuşmasını kim hazırlamışsa Cumhurbaşkanını ters köşe yapmış oldu zira anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesi konusunu gündeme getiren Ak Partili İsmail Kahraman’dır konu sosyal medyada geyik muhabbetine dönüşmüş durumda.

TBMM gündeminde ise Sayıştay raporları var en dikkat çekici detaylar devlete tahsisli özel araçların tatil bölgelerinde akaryakıt almaları kısaca makam ve görev araçları özel işlerde kullanılmış, fakat asıl vahim detay bazı kurumların Sayıştay denetçilerine istedikleri evrakları vermemesi. Kılıçdaroğlu bu konuda ilk defa sert açıklamalarda bulunarak iktidara geldiklerinde TBMM’de yolsuzlarla ilgili araştırma komisyonu kuracağını açıkladı.

Seçimlere 1,5 yıldan fazla zaman olmasına rağmen belden aşağı siyaset erken başladı diyebiliriz, 2022 yılının dünyada ve Türkiye’de gelişen olaylara bakarsak oldukça zor geçeceğini görüyoruz enflasyonsuz günler 2022 sonrasında inşallah.

YORUMLAR

  • 0 Yorum