Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Bursa'nın evsizleri…

19 Ocak 2021 - 15:50

Beklenen kar yağışı nihayet hafta sonu tüm yurtta oldu gibi Bursa’da da yüzleri güldürdü ama yüzü gülmeyenler de vardı; Bursa’nın evsizleri.

Hepimiz kar yağışını sevinçle karşıladık hatta sokağa çıkma yasağını takmayıp, boş bulduğumuz alanlara kardan adamlar yaptık çocuklarımızla.

Kar yağışının başlamasıyla özellikle Bursa terminaline sığınan evsizleri Sosyal Hizmetler ve Büyükşehir Belediyesi sığınma evlerine yerleştirdi. Haberleri okuyunca konuyu gündeme almak istedim.

Bursa, genelde yardımlaşma duygusu gelişmiş bir şehirdir. Esnafıyla, halkıyla öyle çok perişan halde insanı sokakta göremezsiniz. Bursa’da tüm belediyelerin bu konuda üzerlerine düşeni yaptığını biliyoruz. Lakin evsiz ve sokakta yaşayanların sayısının da az olmadığını görüyoruz.

Kar yağmasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi, elliye yakın evsiz sokakta yaşayan vatandaşı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra sığınma evine yerleştirdi, 7/24 sıcak su ve üç öğün yemek veriliyor.Peki, kim bu evsizler?

Her birinin farklı hikâyesi var elbette fakat hiçbir sebep insanı sokakta yaşamaya mecbur etmemeli.

Sokakta yaşayanların çoğunun kimsesi yok. Bazıları aile içi sorunlardan evinden ayrılmış, bazısı ise çocukları tarafından terk edilmiş.

Birleşmiş Milletler, Ocak 2020 raporuna göre dünyada 100 milyondan fazla, Türkiye’de ise 70 binden fazla insanın evsiz ve sokakta yaşadığını açıklamıştı. 2021 yılı Ocağını yaşıyoruz, şimdilik açıklanan yeni veriler yok.

Bursa’da evsizlerin kış aylarında arttığına dikkat çeken yetkiler, bunun nedeni olarak diğer şehirlere göre imkânların daha uzun süreli olduğunu söylüyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Hafta sonu kar yağışının başlamasıyla birlikte ekiplerimiz başta terminal olmak üzere sokakta hayatını sürdüren insanlarımızı, sağlık taraması yapılarak sıcak bir ortama kavuşturmuşlardır. Kimileri yıllarca baktıkları çocukları tarafından sokağa terk edilmiş, kimileri ise iflas ederek işini kaybetmiş. Her biri farklı hayatların kahramanları olsa da onları bir araya getiren tek özellik, sıcak bir yuva özlemi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Ürünlüdeki Barınma Evi, her yıl olduğu gibi bu yıl da parçalanmış hayatları sıcak bir yuvada buluşturuyor” dedi.Kamu kurumları evsizlere havaların ısınmasıyla birlikte hizmeti genelde kesiyor. Yaz aylarında bu insanlarımızı parklarda, güvenli olduğuna inandıkları terminalde görüyoruz.

Evsizlere karşı kalıcı çözüm olması gerekmez mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nisan 2020 tarihinde “Evsizlere Konaklama Projesi” başlatarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gönderdiği genelgede kısaca, “İllerde evsiz, mekânsız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri halinde pansiyon, otel vb. yerlerde konaklamaları veya bir mekânın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak” denilmişti. Gelinen noktada havaların soğumasıyla Sosyal Hizmetler ve Belediyelerin harekete geçerek sokaktan evsizleri barınma evlerine toplaması genelgeye pek de uyulmadığını gösteriyor, hem de salgın hastalık olmasına rağmen.

Şimdilik dünyada evsizler konusunda model ülke Finlandiya, model belediye ise Helsinki Belediyesi.

Evliyalar şehri, ruhaniyetli şehir, ecdat yadigârı Bursa neden bu konuda dünyaya örnek olmasın.

Bu arada sadece sokakta yaşayan insanlarımızı değil, sokak hayvanlarını da unutmayalım; bir karton dahi onların üşümelerini engelleyebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum