Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Akşener'in fendi ittifakı yendi

28 Eylül 2021 - 22:44

İttifaklarla ikiye bölünmüş siyaset dar alanda kısa paslaşmalarla iktidara adım adım yaklaşıyor.

Siyaset 2023 seçimlerine kilitlenmişken cumhur ve millet ittifaklarında dengeler her an değişim gösteriyor. Siyaset gündeminde millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu her iki taraf için hayati öneme sahip.

Cumhur ittifakının adayı kesin gibi mevcut cumhurbaşkanı, millet ittifakında ise sürpriz aday çıkacak görüntüsü hâkim.

Ankara kulislerine düşen son bilgilerde CHP ve İYİ Parti liderlerinin isimleri anket şirketleri verilerine göre seçilecek desteği alamadığından iki parti arasında yeniden aday tespiti çalışması başladı üzerinde durulan isimler CHP’ye sonradan katılan Abdüllatif Şener ve İlhan Kesici.

Abdüllatif Şener ve İlhan Kesici sağ tandanslı siyasetçiler kendi partilerinden ayrılıp CHP’de siyaset yapıyorlar, siyasi hayatlarında devlet tecrübeleri göz önünde bulundurularak liderler tarafından kontenjan olarak listelere dâhil edilip milletvekili oldular. İlhan Kesici bir dönem ANAP Bursa milletvekiliydi Bursa’ya katkısı oldu mu acaba?

Millet ittifakının bu iki ismi kulislere sızdırması aslında sadece bir taktik, çünkü millet ittifakını oluşturan ve destek veren parti liderlerinin hiç biri şuan için % 51 oy alacak desteğe sahip değil.

CHP ve İYİ Parti liderlerinin son verilere göre adaylıkları çıkmaza girince taktik değişimine gidildi ve ilk hamle İYİ Parti lideri Meral Akşener’den geldi, cumhurbaşkanı adaylığından feragat ederek parlamenter sisteme dönüldüğünde başbakan adayıyım dedi. Bu açıklamayla Akşener 2023 seçimlerinde milletvekili adayı.

CHP üst düzey yöneticilerin ise adayı malum Kemal Kılıçdaroğlu, fakat sonuç alınacak bir isim mi?

Millet ittifakının 2023 seçimlerine güçlenerek girmesi için Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2018 seçimlerinde sergilediği performansa ihtiyacı var, çünkü bu gün millet ittifakı varsa mimarı Kılıçdaroğlu kendiside bunu çok iyi biliyor, olası bir adaylığında üçüncü bir ittifakın doğmasına neden olabilir.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Başbakanlığa adayım” sözlerinden önce “Bizim iki sistemimiz var. Bir Cumhurbaşkanı seçimi o seçilen kişi parlamenter sistemin taşlarını döşeyecek. İvedilikle parlamenter sisteme geçişin yolunu döşeyecek ve Cumhurbaşkanı olarak kalacak. Seçimi kazandık, parlamenter sisteme geçtik. O Cumhurbaşkanı herkesin cumhurbaşkanı olacak" açıklaması oldukça dikkat çekti.

CHP ve İYİ Parti liderlerinin seçimler sonrasında seçilen cumhurbaşkanına rol biçmeleri Ankara kulislerinde ciddi tartışılan konuların başında geliyor.

Her iki ittifak birbirlerini ciddi takip ediyor şüphesiz Akşener’in hamlesi kısa vadede dengeleri bozmuş görünüyor cumhur ittifakı cephesinde ama netice alınacak bir adım değil çünkü en baştan millet ittifakı adayını emanetçi konumuna düşürmüş oldu.

Millet ittifakın son hamlesi ittifakın içine daha fazla partiyi dâhil etmek ve iki adım atıldı yapılan açıklamalar toplum tarafından karşılık buldu diyebiliriz, sırada HDP var.

HDP, 2023 seçimlerinin kilit partisi ama iki ucu keskin mızrak gibi kime dokunsa kesiyor kendi içlerinde Kandil, İmralı ve parti üçgeninde güç savaşları yaşıyorlar fakat tartışma zeminini TBMM’ye taşıyamıyorlar. HDP ittifaklar açısından ateşten gömlek ve bu gömleği giyecek bir lider yok gibi görünüyor ama bu süreç hızla ilerliyor ve elini taşın altına koyacak tek lider şimdilik Kılıçdaroğlu.

Siyasetimizde futbola benzedi dar alanda kısa paslarla sürpriz sonuçlar almayı hedefliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum