Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Aksakalı görmek

16 Kasım 2021 - 18:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi 8. Zirvesi’nde “Binali Yıldırım'ı, Aksakallar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atadık” açıklamasıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.

Halk kültürümüzde aksakallı tabiri genelde yaşlılar için kullanılır ama İslamiyet öncesi Türk kültüründe obanın tecrübeli, bilgili ve ehil insanlarına aksakallı veya göksakallı tabirler kullanılırdı.

Binali Yıldırım sahip olduğu teknik altyapısıyla Türk konseyine mutlaka katkı sağlayacaktır ama aksakallı olmak Türk töresi gereği atamayla değil toplumun kabul etmesiyle olur.

Halk kültüründe Dede Korkut tarihimizde şeyh Edebalı aksakallılara en uygun örneklerdendir.

Hatırlatalım aksakallı veya aksaçlı gibi tabirler İslamiyet öncesi Asya Hun Devleti, Avrupa Hun Devleti, Göktürk Devleti, Göktürk Devleti, Uygurlar, Avarlar, Kırgızlar, Hazarlar, Bulgarlar, Karluklar, Türgişler, Macarlar, Peçenekler, Oğuzlar, Kumanlar (Kıpçaklar), Sibirler ve Akhunlar’da kullanılırdı ve İslamiyet sonrasında aksakallılara hoca denmeye başlandı.

Dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiği 8. Türk Konseyi zirvesine Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan devlet başkanları katıldılar. Bu ülkelerle tarihsel bir bağımız olmasına rağmen günümüzde ilişkiler duygusal yani ekonomik olduğu için aksakalıların varlığının bir önemi yok.

Bu gün tek millet iki devlet tabirini kullanmak ne kadar duygusal olursa olsun gerçekler hiç öyle değil Rusya varken.

Orta Asya kültürüne yüz yıllardır Rusya’nın uyguladığı kültür politikaları karındaşlarımızla aramızdaki tarihi bağları koparmış durumda, son dönemde Uygur Türklerine yapılan zulümler karşısında kimsenin kılının kıpırdamamsı aksakallı kültürünün olmadığının bir göstergesi sayılmaz mı?

Kültürümüzde oba şura’sında bilgelerin (aksakalılar) görüşleri sonrasında kurultay dediğimiz toplantılarda alınacak kararlara ışık olurdu. Bu yapı Türklerin topraklarını genişletmelerinde önemli bir yere sahipti özellikle devletleşme döneminde aksakalılar önemli danışmanlardı ve devlet içinde görev almadan her hangi bir ücret talep etmeden gönüllü görev yaparlardı, fakat şimdilerde para almadan adım atılmıyor gönüllü devlet hizmetlerinde.

Biraz tarihle konuyu derinleştirdik belki ama konu sosyal medyada tam mizahlık olmuş durumda ve ilk yorumlarda aksakalı olmayan birinin aksakallı atanması ve ne kadar maaş alacağı konuşuluyor.
İşte beş bin yıllık Türk tarihinin geldiği final.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum