Atilla SAĞIM

Atilla SAĞIM


Ak Partiden öncesi

03 Kasım 2021 - 13:44

Ak Partinin bazı milletvekilleri gündemi değiştirmek için öyle akla ziyan açıklamalar yapıyorlar bırakın muhalefeti kendi tabanlarının dahi tepkisini çekiyorlar.
Doğalgaza yapılan fahiş zam sonrasında Enerji Bakanlığının bütçe görüşmelerinde söz alan Muhasebeci, Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi ve gazeteci İbrahim Aydemir” Bizden önce doğalgaz kaç vilayetteydi, birçok kurumda kalorifer yoktu” açıklamasıyla gündemin merkezine oturdu.
 Eski Ak Parti Grup Başkanvekili Avukat Özlem Zengin, TBMM Genel Kurulu'nda "Bu ülkede AK Parti gelene kadar 'kadın' kelimesinin adı yoktu" demişti. Fakat Özlem Zengin’in siyasetçi kimliğinin tarih temeli olmadığından 8 Şubat 1935 genel seçimlerinde 17 kadın milletvekili seçildiğini ve 25 Mart 1971 Nihat Erim’in kurduğu 33. TC Hükümetinde ilk kadın bakan Türkan Akyol’un olduğunu bilmesini beklemek sanırım hayal olurdu.
 

 
İlk Kadın Milletvekilleri ve İlk Kadın Bakınımız Türkan Akyol

Ak Parti iktidar olmadan önce şu yoktu bu yoktu açıklamaları yerine Ak Parti döneminde yapılan hizmetleri anlatmak daha mantıklı bir davranış olmaz mı?
Ak Parti Erzurum milletvekili İbrahim Aydemir “Ak Partiden önce kaç vilayette doğalgaz ve kalorifer vardı?” demişti, Türkiye 1987 yılında doğalgazı fiili olarak kullanmaya başlarken ilk kaloriferin resmi kayıtlarda II. Abdülhamid döneminde İshak paşa sarayında 1784 yılında kullanıldığı yazıyor.
 Elektrik ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilk çalışma 1902 yılında Tarsus’ta yapılırken Berdan Çayı üzerindeki değirmende 2 kw’lık dinamodan oluşan bir santral kuruldu ve 1905 yılında işletmeye açılan santralle Tarsus sokakları aydınlatılmıştı.
 
Osmanlı döneminde ilk elektrik hatları kurulumu
 
Haberleşme ise 9 Eylül 1855 yılında Edirne- Varna(Bulgaristan)-Kırım arasında ilk telgraf hattı kuruldu. Ayrıca ilk telgraf denemeleri 1839 yılında İstanbul’da padişah Abdülmecid’in katkılarıyla Beylerbeyi sarayında gerçekleşmiştir.
 
Abdülmecid döneminde kullanılan ilk tekgrafUlaşımda ise ilk otomobil Sultan II. Abdülhamid döneminde girmiş ve İstiklâl Caddesi'nde (Cadde-i Kebir’inde) bir dükkânda sergilenmiş ve II. Abdülhamid tarafından Robert Davidson tarafından imal edilen bir "elektrikli" araba sipariş ettiğine yönelik belgeler ve yazışmalar Osmanlı Arşivleri'nde bulunmuştur.
 
II. Abdülhamid döneminde ilk otomobil elektrikli İlk uçak Osmanlı İmparatorluğuna 2 Aralık 1909 tarihinde Fransız pilot Baron de Catters tarafından getirilirken 1912 yılında İstanbul'da Yeşilköy ile Sefaköy arasında kalan bölgeye ilk havaalanı yapıldı ve Fransızlardan ilk iki tane savaş uçağını aldık. 
 
 
   Osmanlının ilk savaş uçağı

 
İlk demiryolu ulaşımı 1854'te Kahire-İskenderiye hattında yapılırken Anadolu da ilk demiryolu İzmir-Aydın arasında yapıldı.
 
İskenderiye- Kahire demiryolu hattının açılışı 
 
İlk denizaltılarımız ise birincisine Abdülhamit, ikincisine ise Abdülmecit ismi verilerek 22 Mart 1888 tarihinde donanmaya katılırken II. Mahmut zamanında mühendis Mehmet Efendi ile mimar Mehmet Kalfa tarafından,1829 yılında, İstanbul Tersanesinde ilk savaş gemimiz Mahmudiye inşa edildi.

 
 
Osmanlının ilk Abdülhamid denizaltısı
 
 
Osmanlının ilk savaş gemisi Mahmudiye


Osmanlı dönemi gazetelerinden Tarik gazetesinin 1885 yılındaki yayınında İstanbul’da Bisiklet geldiği haberini görürsünüz.
 
    Osmanlı döneminin ilk bisikletleriTarım diyarı Anadolu Osmanlı döneminde 1887 Orak makinesi, 1889 Harman ve saman ayırma, 1899 Saban, 1906 Orak makinesi, 1906 Tane biçme makinesi, 1907 Küçük saban, 1907 Traktör, 1908 Saban Av, 1908 Saban, 1909 Harman makinesi, 1909 çırçır makinesi, 1909 Mibzer makinelerini ABD ve İngiltere’den ithal etmiştir.
 
      Osmanlının ilk traktörü- ADANATürkiye ilk yerli çamaşır makinesini 1959 yılında, ilk yerli buzdolabını 1960 yılında, ilk yerli fırınını 1963 yılında üretirken 19. Yüzyıl'ın ikinci yarısında kullanılan buzdolaplarının ilk olarak Sultan Abdülaziz döneminde kullanıldı.
Osmanlı Devleti'nin kurduğu ilk hastane, Bursa'da Sultan Yıldırım Bayezid tarafından 1394/1399'da yaptırılan Yıldırım Külliyesi'nin içinde olup darüşşifada tıp eğitimi de verilmiştir.
Devletin ilk sanayi tesisi olan Tophane-i Amire (Top Döküm İşletmesi) ilk olarak II. Beyazıt zamanında 1505 yılında kurulmuş, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yeninden inşa ettirilmiş ve geliştirilmiştir.
Günümüze dönecek olursak en çok kullandığımız uydu teknolojisini 1996, İnterneti 12 Nisan 1993, Televizyonu 9 Temmuz 1959, ilk telefon Osmanlı döneminde 1908 yılında kullanılmaya başlanırken Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 yılında hizmete açıldı, ilk otomatik telefon santrali ise Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün emriyle 1926 yılında Ankara'da kuruldu. İlk cep telefonu görüşmesi ise 23 Şubat 1994 günü gerçekleştirildi.
Örnekleri çoğaltmak mümkün ama kıssadan hisse olsun siyasetçilerimize tarihi temeliniz yoksa akıl yakan sözlerden uzak durun komik oluyorsunuz ama dünya bizi yakından izleyip gülüyor bu sözler karşısında bir taraflarıyla.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum