Tarih, sınıf savaşımları tarihi
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Tarih, sınıf savaşımları tarihi

30 Ocak 2018 - 13:45

Marksizm’e göre: "Tarih, sınıf savaşımları tarihi" olduğuna göre sınıfsız bir toplum oluşturma idealinde olan Marksizm kapitalizm karşısında mağlup olduğuna göre tarih ne? tarihi olacaktır.

 “burjuvazi, feodalizmi tasviye ederken devrimci, bu tasviyenin ardından kendi egemenliğini kurduktan sonra ise gerici olarak ortaya çıkan.”  Marksizme göre her muhalif sınıf iktidarı elinde bulunduran egemen gücü iktidardan indirmek için devrimci hareket edecektir. İktidarı eline geçirdikten sonra da iktidarda kalabilmek için gerici hareket edecektir.

O zaman iktidarı elinde bulunduran egemen güçlerin iktidarda kalabilmek için gerici ve baskıcı yönetim anlayışı sergilemeleri her devrimini gerçekleştirerek iktidara geçen egeme n gücün olağan bir şekilde yapması gereken tarihsel sınıf mücadelesi olacaktır.

“ Ancak sınıf savaşımı bitmemiştir ve onu alt edecek sınıf bizzat burjuvaziyle birlikte doğmuştur;  o sınıf: proletaryadır…görüşüne sahip olan Marksizm, 21.y.y.da tasfiye edilen komünizm proleteryanın iktidarı ele geçirmek için “dünyanın bütün işçileri birleşin” sloganıyla birleşselerde kapitalizmin egemen gücü karşısında gerçekleştirmek zorunda olduğu tarihsel süreç içindeki sınıfsız bir toplu oluşturma ideali devrimini nasıl? gerçekleştirecekleridir.

Marksizme göre sınıf savaşımının kaynağı ;   “üretim ilişkileri ile üretici güçler arasındaki ilişki ve çelişkilerin toplamı.” dır. Üretim ilişkileri ve üretici güçler kapitalizmde piyasanın egemen güçlerine aitse üretime ait her şeyin kontrolü ve denetimi bizzat kapitalizmin kendisine ait olacaktır. Mevcut durumda zaten komünizmin sömürülen işçi sınıfının birleşmeleri ile meydana getirecekleri devrimin etki alanının çok zayıf ve kapitalizmin iktidarını ele geçirmek için mümkün olmayacağını göstermektedir.

1980 24 Ocak Kararları ile Karma Ekonomi Modelinden Serbest Piyasa Ekonomi Modeline geçen T.C.Devleti Turgut ÖZAL ile piyasanın ekonomik yönetimini ve denetimini bizzat piyasa koşullarının çalışma alanı içine dahil etmişlerdir.

Serbest Piyasa Ekonomi Modelinde sömürülen işçi sınıfının birleşerek zorunlu görevi olan devrimini gerçekleştirmesi ideali mevcut durumlar dikkate alındığında mümkün gözükmemektedir.

O halde tarihsel süreç içinde sınıfsız bir toplum ideali görevi olan  Marksizm bu idealini gerçekleştirmenin komünizim ile mümkün olamayacağını fark edip görevini yerine getirmek için stratejisini mi? değiştirmiş olabilir. Kapitalimin mutlak egemen gücü karşısında gerçekleştiremeyeceği devrimini yeni bir strateji ile bizzat kapitalizmin egemen gücü içine dahil olarak  demokratik yönetim biçimleri içinde sosyal devlet anlayışı içinde sınıfsız bir toplum oluşturma idealini eşitlik temel ilkesi çerçevesinde kendine yaşama ve varlık alanı mı? oluşturmayı hedefleyerek kaleyi içten mi? fethetmeyi amaçlamaktadır.

Bu yazı 3095 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar