Marksizm'in geleceğine dair sorular
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Marksizm'in geleceğine dair sorular

30 Nisan 2018 - 12:12

Sınıf savaşımlarının kendine hala varlık ve yaşama alanı bulduğu 21.y.y. da, sınıfsız bir toplum oluşturma idealiyle bin sekiz yüzlü yıllarda bir öngörü ile başlayan 1917 Ekim Devrimi ile uygulama alanında siyasi bir anlayış olarak kendine varlık ve yaşama alanı bulan, 1985 yılında Gorbaçov’un “glasnost” ve “perestroyka” politikaları ile yumuşamaya başlayan ve 1991 yılında S.S.C.B.nin dağılması ile uygulama alanını terk eden   “sınıfsız toplum” ideali acaba Sosyal Devlet Anlayışı’nın hakim olduğu demokratik cumhuriyetlerinde kendine varlık ve yaşama alanı mı? oluşturmuştur.

Yoksa komünizm ölmedi de evrimleşerek sosyal devlet anlayışı içinde “eşitlik” temel ilkesiyle eşit yurttaş oluşturma hedefi ile demokratik cumhuriyet anlayışı içinde kendine yeni bir kimlik mi? bulmuştur.

Kapitalizm: sınıf savaşımlarının belli bir aşamasında diğer bir sınıf tarafından alt edilecek ve iktidarını kaybedecekse;  bu değişim beraberinde kapitalizmden çıkarları farklı olan yeni bir egemen sınıf ortaya  çıkararak sınıf savaşımları tarihsel süreç içinde varlığını ebedi olarak devam ettirecekse tarihsel süreç içinde kapitalizmi alt edecek ve iktidarını alacak olan bu yeni egemen sınıf  komünizm öldüğüne göre    hangisi  olacaktır?

Bu yazı 1909 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar