Marksizm ve sınıf savaşımları
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Marksizm ve sınıf savaşımları

28 Şubat 2018 - 18:54

Marksizme göre sınıf savaşımlarının belli bir aşamasında egemen sınıf diğer sınıf tarafından alt edilecek ve iktidarını kaybedecekse bu değişim beraberinde çıkarları egemen sınıftan farklı olan yeni bir sınıf üretmektedir.

Marksizm; “sınıfların ortaya çıkışından itibaren, tarihi, sınıf savaşımlarının tarihi olarak anlamak gerektiğini” …“İlkel toplumdan feodalizm ve kapitalizme geçildiğini, bu geçişleri sağlayan itici gücün maddi ekonomik yapıya bağlı olan sınıflar arasındaki savaşım olduğu “  ifade etmektedir.

İlkel toplumdan günümüz modern topluma kadar olan uygarlık gelişim aşamaları tarihsel sürç içinde ekonomik yapının itici gücü ile sınıflar arasındaki görev dağılımın belirlediği ve belirlenen bu görev dağılımında ekonomik gücü elinde bulunduran gücün her zaman iktidara geçtiğini ve sınıf savaşımlarının iktidarı belirlemede ekonominin ne kadar önem arz ettiğini ve tarihsel süreç içinde de önem arz edeceğini göstermektedir.

Marksizme göre proletarya da ise, “sınıf  kendi varlığını da ortadan kaldırmakta bulur “.

“Sınıflı toplumu sona erdirmek, Marks'ın proletaryanın maddi-toplumsal yapıdan kaynaklanan zorunlu bir görevi” ise proleterya maddi toplumsal yapıdan kaynaklanan zorunlu bir görevi olan sınıfsız toplum oluşturma ideali nasıl olacaktır?.

Sınıfsız bir toplum oluşturmak için iktidarı ele geçirmeyi amaçlayan proleterya gerçekleştirmesi gereken zorunlu görevi için iktidarı elinde bulunduran egemen sınıfı iktidardan indirme kiçin devrim gerçekleştirmesi gerekiyorsa, iktidara geçtikten sonra da zorunlu görevi gereği sınıfsız bir toplum oluşturma ideali için elinde bulunan iktidarı nasıl? ve ne* şekilde kime?, kimlere? Devrecektir. İnsanlık uygarlık gelişim aşamalarında iktidarı elinde bulunduran egemen güçlerin elinde bulundurduğu iktidarı bir amaç için gönülü olarak devrettiği görülmüş mü? Dür yada bundan sonraki tarihsel süreç içinde görülebilir mi?, görülmesi mümkün mü? Dür.    

“ çağdaş toplumlarda "sınıf"ın egemen bir tabakalaşma
biçimi olduğu kabul edilmekte” olduğuna göre bu egemen tabakalaşma biçim

Sınıfsız bir toplum oluşturma idealini kendine zorunlu bir görev olarak kabul eden Marksizmin uygulama alanında hayat bulmasını nasıl? sağlayacaktır.

Tarihsel süreçler dikkate alındığında Marksizmin düşünce olarak hayat bulması dışında pratikte uygulama alanında ekonomik güçler karşısında sömürülen işçi sınıfı hareketinin birleşerek gerçekleştireceği bir devrimle iktidarı ele geçirerek zorunlu görevini gerçekleştirmesi mümkün gözükmemektedir.

Bu yazı 2246 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar