Gürkan KAYA-Yoksa! Komünizm ölmedi mi?
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

Gürkan KAYA-Yoksa! Komünizm ölmedi mi?

22 Aralık 2017 - 00:00

Evrimsel bir süreç geçirerek sosyal devlet anlayışı içinde siyasi bir kimlik mi? aramaya çalışmaktadır. Komünizm’in yok olması süreci gerçekleştiğine göre Marksizm’e göre kapitalizm’in son aşaması nasıl olacaktır? komünizm evrimsel sürecini tamamlayarak…


21.y.y. da sınıfsız toplum ideali kapitalizm karşısında kendine varlık ve yaşama alanı bulabilecek mi? Sınıf savaşımlarının bitmediği siyasal iklim ortamında..
Sosyal devlet anlayışının hakim olduğu demokratik cumhuriyet anlayışında “eşitlik” temelinde sınıfsız bir toplum oluşturmak Marksist siyasi anlayışla örtüşebilir mi?, yoksa sınıfsız bir toplum hedefi ile ortaya çıkan Marksizm ile “eşitlik” temelinde eşit yurttaşlar oluşturmayı hedefleyen Sosyal Devlet arasında hiçbir ortak benzerlik bulunmamaktadır. 
 
Marx|a göre, “kapitalizmde üretici pozisyonda bulunan ama bu pozisyonuna karşın üretim araçlarının burjuvazinin özel mülkiyetinde olmasından dolayı sömürülen işçi sınıfının, bu sömürüden kurtulması için burjuvazinin iktidarına son vermesi ve üretim araçlarını kamulaştırması” gerekmektedir. Üretim araçlarını kamulaştırma vazifesini gerçekleştirmekle yükümlü olan sömürülen işçi sınıfı özel mülkiyete ait olan üretim araçlarını kapitalizmin ezici üstünlüğüne rağmen ne? Şekilde ve nasıl? gerçekleştirecektir.

Sınıf Savaşımı, “Marksist Tarih Anlayışında, sınıflar arası ilişkilerin egemen hali olarak tespit edilmektedir.” 

“sınıf savaşımları, yalnızca belirli bir andaki toplumsal sınıflar arasındaki çatışma değildir, aksine o tarihin motorudur, yani tarihsel gelişmenin ve ilerlemenin dayanağı ifadesini sınıflar arasındaki savaşımda bulan.” Marksist tarih anlayışı, tarihin motoru görevi üstlenmişse komünizm tarihsel evrimleşme sürecini tamamladığına göre tarihsel gelişme ve ilerleme sınıfsız bir toplum oluşturma idealini nasıl? ve ne? Şekilde gerçekleştirecektir. 
 
Marksizm’e göre: "Tarih, sınıf savaşımları tarihi" olduğuna göre sınıfsız bir toplum oluşturma idealinde olan Marksizm kapitalizm karşısında mağlup olduğuna göre tarih ne? tarihi olacaktır. 

“burjuvazi, feodalizmi tasviye ederken devrimci, bu tasviyenin ardından kendi egemenliğini kurduktan sonra ise gerici olarak ortaya çıkan.” Marksizme göre her muhalif sınıf iktidarı elinde bulunduran egemen gücü iktidardan indirmek için devrimci hareket edecektir. İktidarı eline geçirdikten sonra da iktidarda kalabilmek için gerici hareket edecektir.

O zaman iktidarı elinde bulunduran egemen güçlerin iktidarda kalabilmek için gerici ve baskıcı yönetim anlayışı sergilemeleri her devrimini gerçekleştirerek iktidara geçen egeme n gücün olağan bir şekilde yapması gereken tarihsel sınıf mücadelesi olacaktır.

“ Ancak sınıf savaşımı bitmemiştir ve onu alt edecek sınıf bizzat burjuvaziyle birlikte doğmuştur; o sınıf: proletaryadır…görüşüne sahip olan Marksizm, 21.y.y.da tasfiye edilen komünizm proleteryanın iktidarı ele geçirmek için “dünyanın bütün işçileri birleşin” sloganıyla birleşselerde kapitalizmin egemen gücü karşısında gerçekleştirmek zorunda olduğu tarihsel süreç içindeki sınıfsız bir toplu oluşturma ideali devrimini nasıl? gerçekleştirecekleridir.

Bu yazı 2918 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar