BURSA GOLF DESTİNASYONU OLMALIDIR-I
Gürkan KAYA

Gürkan KAYA

BURSA GOLF DESTİNASYONU OLMALIDIR-I

04 Ocak 2016 - 00:00

Günümüzde golf sporu iş dünyasının yöneticileri tarafından en çok tercih edilen spor dalıdır.

Japonya’da yöneticilikte terfi etmeye etki eden bir faktördür.

Ünlü CEO’ların golf sporunu oynayabilme kabiliyeti bir kariyeri bulunduğu noktadan daha üst noktalara taşıyabilir.

ABD’de geniş bir kitle tarafından oynanan ve yarattığı ekonomik etki nedeniyle golf sporu büyük bir öneme sahiptir.

San Francisco’da gerçekleştirilen bir organizasyonun ekonomik etkisi 31,6 milyon $ dır.

En çok kazanan sporcular listesinin ilk sırasında 119,9 milyon dolar ile bir golf oyuncusu olan Tiger Woods bulunmaktadır.

Dünyada 61 milyon insanın golf oynamakta olup bunlardan 30 milyonunun golf sporu amaçlı seyahat ettiği dikkate alındığında Bursa 30 milyon golf sporu amaçlı seyahat eden turistlerden niçin pay almak için gerekli yatırımları yapmasın?

ABD’de 16.400 golf sahası bulunmakta ve golf endüstrisinin ABD’nin yıllık GSMH’ nın yüzde 1,64’ünü 196 milyar dolar ve 2 milyon kişiye istihdam oluşturduğu, İspanya 5 milyar dolar, Türkiye ise 100-150 milyon Euro gerçeği ile Türkiye’nin yüzleşmesi gerekmektedir.

İngiltere’de 1.200, İsveç’te 600, İspanya’da 400, Portekiz’de 160 civarında golf sahası bulunurken Türkiye’de 29 adet golf sahasının bulunması Bursa’nın golf destinasyonu olabilmesi için iyi bir fırsattır.

Bursa bir dünya şehri olmak istiyorsa; Bursa’ya Gölyazı bölgesinde USGA standartlarında 18 delikli bir golf sahası kazandırılmalıdır.

Bursa’nın golf destinasyonu olabilmesi için Gölyazı bölgesinin turizm teşvik kapsamı’ na alınması gerekmektedir.

Golf sahası dünyayı Bursa’ya getirecektir. Bursa iklimi koşulları ve coğrafi özellikleri ile bir golf destinasyonu olabilme karakterine sahiptir.

Her şey dahil turizminde 20 Euro ödeyen turistler golf turizminde 4-5 kat fazla ödeme yapmaktadır. Türkiye’de bir turist günde ortalama 72,4 dolar harcama yaparken, golf turistinin bu değerin yaklaşık 5 katına denk gelen günlük 250 Euro’luk harcamaya sahiptir.

Dünyada turizm %2 büyüme gösterirken golf turizmi %8 büyüme göstermektedir.

Golf, dünyada en yaygın spor dallarından biri olmakla birlikte bir endüstridir.

Türkiye’nin golf sporuna bir endüstri olarak bakılması gerekmektedir.

Amerika’da golf sporu medya, futbol, beyzbol ve Hollywood sinemacılık sektörlerinden daha büyük ekonomik hacme sahiptir.

Golf bölgesinde bulunan bir gayrimenkul %5 ila %30 civarında katma değer kazanmaktadır.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMA) bölgesindeki golf endüstrisinin ekonomik büyüklük 21 milyar Euro, dolaylı etkilerle birlikte 53 milyar Euro’dan Bursa neden pay almasın?

EMA bölgesinde golf endüstrisinin doğrudan istihdam ettiği kişi sayısı 270.000, dolaylı olarak istihdam edilen kişilerle 446.000’dir.

Golf endüstrisi ile olimpiyat oyunlarının GSMH’da yarattıkları katma değerler karşılaştırıldığında, EMA bölgesi golf endüstrisinin 2006 yılında yarattığı katma değer, Pekin Olimpiyatları öncesindeki son altı olimpiyat organizasyonun yarattığı katma değere yakın bir seviyededir.

Açık alan sporu olduğu için hiçbir saha bir diğer sahanın aynısı olamamaktadır. Sahaların birbirinden farklı olmasını golf oyuncuları tercih etmektedir.

Golf sporu açık hava sporu olduğu için hava koşullarının bu oyun üzerindeki etkisi büyüktür.

Golf sahasının bulunduğu bölgedeki iklim koşulları sahanın yıllık kullanım oranını doğrudan etkilemektedir. Karlı dönemlerde golf oynamak imkânsız olduğu için golf oynamak isteyen kişiler o tarihlerde uygun iklime sahip olan ülkeleri tercih ettiğinden golfün bir turizm aracı haline dönüşmesine etki eden bir faktördür.

Elverişsiz iklim koşullarının bulunduğu ülkelerde yaşayan golf sporcularının elverişli iklim koşullarının olduğu ülkelere gitmesi golf turizmini geliştirmektedir.

Golf turistlerinin yapmış oldukları turizm harcamaları genel turistlerin harcamasının 4-5 katıdır.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, EMA bölgesinde tatil yapan golf turistinin günlük ortalama 250 Euro harcama yapmaktadır.

Türkiye’nin Belek Bölgesi’ndeki golf sahaları bölgenin 12 ay golf oynamaya elverişli iklimi ve sahip olduğu tasarım sahalar ile bu turizmde iddialı ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Bursa coğrafi özellikleri ve iklim koşulları dikkate alındığında neden bir Belek Bölgesi gibi golf turizminde iddialı bir bölge olmasın?

Belek Bölgesi’ndeki yatırımların başlamasında 1980’li yılların sonlarında o bölgenin turizm alanı olarak belirlenmesinin etkisi büyüktür.

1995 yılında Türkiye Golf Federasyonu kurulması, Turizm teşvik yasalarının çıkması ve Türkiye Golf Federasyonu’nun yürüttüğü çalışmalar sonucunda golf sektörü Türkiye’de gelişmeye başlamıştır.

Yabancıların Türkiye’deki turnuvalara gösterdiği ilginin yüksek olması Belek’in artan önemini ifade etmektedir. Bursa da neden bir Belek olmasın?

Türkiye mevcut durumda 21’i Antalya Belek’te, 4’ü İstanbul’da 1, Aydın Kuşadası 1 Ankara 1’i Bodrum’da olmak üzere toplam 29 golf sahasına sahiptir.

Bu yazı 947 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar