"Türkiye’nin gıda tedariğinde sorun yok"

"Türkiye'nin gıda tedariğinde sorun yok"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, "Türkiye'nin gıda tedariğinde sorun yok" açıklamasında bulundu. At yarışlarına ilişkin olarak da sağlıkla ilgili problem ortadan kalkınca başlayacak" dedi.

26 Mart 2020 - 13:31

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.


Bakan Pakdemirli'nin konuşmasından satır başları;


"Türkiye 18 milyar dolar ihracat yapan bir ülke. Kendi kendine yeten bir ülke. Birçok ülke önce can, sonra canan hesabıyla gidecek. Sosyal izolasyon toplumlara yansımış durumda. Ülkeler balık almıyor, domateste fazlamız var. Balıkta fazlamız var. Türkiye'nin gıda tedariğiyle ilgili problemi yok.


Çiftçimiz üretime devam etsin, devlet ne gerekiyorsa onların yanında. Çiftçiler tarlasına rahatça gitsin bunun genelgesi de yayınlandı.


Ekmek satışında tüketicinin doğrudan temasını sınırlandırdık.


Ekmek artık sadece market ve fırınlarda satılacak.


Etin fiyatıyla birileri oynamaya kalkarsa gereğini yaparız. Gerekirse et ithalatı yaparız.


İçme suyu ile ilgili barajlarımız bu yıl yüzde 56 oranında dolu. Barajların doluluk oranı şu an yeterli. Su her zaman önemli. Hijyene dikkat edelim ama çeşmeyi açıp suyu da boşa akıtmayalım. Suyumuz kıymetli iktisatlı gidelim.


Alışverişlerde kolonya satışı yüzde bin artmış. Etil alkolü Türkiye üretir. Kolonya ve dezenfektanda 5 aylık stok var, üretim konusunda sıkıntı yok.


500 kooperatif market hedefi projesinde 250 milyon liralık bir yatırım var. Burada amaç kaliteli ürünleri vatandaşa sunabilmek.


Piknik ve mangal yasağı var mı?


İnsanlar tabii ki sokağa çıkacaklar. Ama bu işi ciddiyete almamız lazım. Mangal keyfimiz de olmayıversin. Sosyal mesafeye dikkat edilmezse katı kurallar koyabiliriz.


Çiftçiye destek ödemeleri ne zaman?


Üreticiye destek ödemeleri yarın başlayacak. Acil durumlarda hep çiftçilerimizin yanında olduk.


At yarışları ne zaman başlayacak?


At yarışlarının ertelenmesinde biz o kararı sosyal izolasyon için aldık. Sağlıkla ilgili problem ortadan kalkınca başlayacak."

Bu haber 111 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son veriler açıklandı: 1743 yeni vaka
Son veriler açıklandı: 1743 yeni vaka
Nilüfer'de sular kesilecek
Nilüfer'de sular kesilecek