Tahtakale Çarşısı Yeniden Hayat Buldu

Tahtakale Çarşısı Yeniden Hayat Buldu

Tahtakale Çarşısı Yeniden Hayat Buldu Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Tahtakale Çarşısı, Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla eski hüviyetine kavuştu.

04 Eylül 2019 - 13:03
Reklam

  • Tahtakale Çarşısı Yeniden Hayat Buldu
  • Tarihi Çarşı Osmangazi İle Ayağa Kalktı

 

Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Tahtakale Çarşısı, Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla eski hüviyetine kavuştu.

 

Tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıma adına birçok örnek çalışmaya imza atan Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski ticaret merkezlerinden olan Tahtakale Çarşısı’nı da çöküntü halden kurtarıp, cazibe merkezi haline getirdi.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ile birlikte restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan tarihi çarşıyı gezerek incelemelerde bulundu.

 

Başkan Dündar, Osmanlı’dan beri Bursa’da ticaretin merkezi durumda olan Tahtakale Çarşısı’nı restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırdıklarını söyledi. Tarihi çarşıda yürütülen restorasyon çalışmalarında son aşamaya geldiklerini belirten Dündar, “Geçmişi Çelebi Mehmet dönemine dayanan Tahtakale Çarşısı, yaptığımız çalışmalarla eski hüviyetine kavuştu. Bu bölgedeki 54 dükkanın cephesi yenilenerek estetik bir görünüm kazandı. Esnafımıza yeni bir hareket, ticarete yeni bir can geldi. Ayrıca restorasyon çalışmaları sırasında bazı binaların çürük olduğu tespit edildi. Anıtlar Kurulu’ndan projeyi onaylattık ve 5 dükkanı yeniden aslına uygun şekilde yenileyeceğiz. Çalışmaların tamamlanmasının ardından şehrimizin tarihi kimliğine uygun Tahtakale Çarşısı’nı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Bu haber 793 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem çantası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
Deprem çantası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
İstanbul Havalimanı'nda önlemler devam ediyor
İstanbul Havalimanı'nda önlemler devam ediyor