"Suriye’deki saldırıyı kınıyoruz"

"Suriye'deki saldırıyı kınıyoruz"

Almanya İdlib'de Türk askerlerine hain saldırıyı kınadı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bölgedeki gelişmeleri endişe verici olarak niteledi ve Türk askerlerine saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

28 Şubat 2020 - 16:33
Reklam


İdlbi'de Türk askerlerine hain saldırıya NATO müttefiği Almanya'dan da kınama geldi. Berlin'de hükümetin basın toplantısında basın mensuplarının İdlib'teki son gelişmelere yönelik sorularına hükümet sözcüsü Steffen Seibert cevap verdi. Seibert "Biz kuzey batı Suriye'de, özellikle de İdlib bölgesinde askeri çatışmaları çok büyük bir endişe içinde izliyoruz. Biz 30'u aşkın Türk askerinin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda Türk askerinin yaralanmasına yol açan Türk mevzilerine saldırıyı kınıyoruz. Gergin durum İdlib bölgesinde acilen ateşkese ulaşılması gerektiğini dramatik bir biçimde gözler önüne seriyor. En kısa zamanda siyasi müzakerelere ihtiyaç var" dedi.


ACİL ZİRVE


Türkiye'nin talebi üzerine NATO'nun olağanüstü toplandığını belirten Seibert, 4'üncü maddeye göre her NATO üyesinin, kendi güvenliğini tehlikede görmesi durumunda NATO'yu toplantıya çağırma yetkisi bulunduğunu vurguladı.


Hükümet sözcüsü Seibert, İstanbul'da yapılması planlanan İdlib zirvesiyle ilgili soruya "Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı Macron'la birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dörtlü zirveye katılmaya hazır olduklarını açıkça dile getirdiler. Bu davete Rusya'dan henüz cevap gelmedi. Ama teklif halen geçerli" dedi. Seibert, dörtlü zirvenin acil olduğunu vurguladı.


Türkiye üzerinden yeni bir mülteci göçü dalgasıyla ilgili gelen soruyu ise Seibert şöyle yanıtladı: "Başbakan Merkel bugün Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'le bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da telefonla görüşecek."


Seibert, Türkiye AB arasında mülteci sözleşmesinin hem Avrupa hem Almanya için değer taşıdığını ve sözleşmenin geçerliliğini korumaya devam ettiğini vurguladı.


 

Bu haber 68 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca açıkladı! Can kaybı 725 oldu
Bakan Koca açıkladı! Can kaybı 725 oldu
Osmangazi'den küçük esnafa büyük destek
Osmangazi'den küçük esnafa büyük destek