Şiddet mağduru kadınlar ne yapmalı?

Şiddet mağduru kadınlar ne yapmalı?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Kadınlar üzerinden haklarıyla ilgili saldırılar, nafaka hakkının adaletsiz olduğu gibi söylemler kamuoyunda yükseldiğinde kadına şiddet artıyor” dedi. Kav, şiddet gören kadınlara “Harekete geçmek için son günü beklemeyin” uyarısında bulundu.

27 Kasım 2019 - 15:24

Cumhuriyet Gazetesi'nden Kübra Köklü'nün haberine göre; 2018’de 440 kadın, 2019 yılının sadece ilk 10 ayında 390 kadın öldürüldü. Ocak ayında 43, şubatta 31, mart 27, nisanda 36, mayısta 37, haziranda 40, temmuz 31, ağustosta 49, eylülde 53, ekimde 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 

Aylara göre kadın cinayetlerinde yaşanan dalgalanmaları değerlendiren Gülsüm Kav, şöyle konuştu: “Kadınlara hakları üzerinden yapılan saldırılar, mesela nafaka hakkının adaletsiz olduğu gibi söylemler kamuoyunda yükseldiğinde kadına şiddet artıyor. Kadın haklarının korunmasıyla ilgili ya da olumlu dava örneklerinin duyulması, kadın cinayetlerinde gözle görülür bir şekilde azalma sağlıyor. Kadın cinayetlerinin azaldığı yıl tek 2011’dir. Bunun sebebi, yeni koruma kanunu çalışmaları başlatılmıştı ve İstanbul Sözleşmesi imzalanmıştı” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Mor Dayanışma üyesi Cemile Baklacı ise kadınlara yönelik şiddetin artmasında iktidarların yanlış politikaları ve söylemlerinin etkili olduğuna dikkat çekerek “Erkek egemen anlayış farklı devlet biçimleriyle, iktidarın iktidarda kalmak için alt zemin yaptığı bu anlayış devam ettiriliyor. Krizlerle sarmalanan iktidarlar çıkış kapısı olarak bu anlayıştan besleniyor. Bunun için yasal düzenlemeler, söylemler, politikalar geliştiriliyor. Yeniden üretilen şiddet dili bizi daha çok öldürüyor” diyor.

GÜVENLİK PLANI YAPIN

Şiddete maruz kalan kadınlara seslenen Kav, “Harekete geçmek için son günü beklemeyin” uyarısında bulundu. “Kadınlar boşanmaya karar verdiğinde ya da kendilerine şiddet uygulayan kişiden kurtulmak istediklerinde bir güvenlik planları olmak zorundadır” diyen Gülsüm Kav, şiddet mağdurlarına şu önerilerde bulundu: 

- “Bir gün karar aldıklarında nereyi arayacaklarını bilmeleri gerekiyor. 

- Bir ilkyardım çantası gibi yanlarına alacakları bir çanta hazırlamalılar. 

- Ve boşanma aşamasında olan kadınlar, kesinlikle fiziki görüşme yapmamalılar. 

- Hele de son bir kere görüşelim, konuşalım diye eşlerine inanıp görüşmeye gitmemeliler. Bu görüşmeler kadınların sonu oluyor. İletişimi avukatlar ya da temsilciler aracılığıyla yapmalılar.”


Kaynak: KÜBRA KÖKLÜ-CUMHURİYET GAZETESİ
Bu haber 127 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Yenişehir Ovası ve İznik Gölü gözden çıkarılmış"
'Sigara dumanı virüs getirebilir'
'Sigara dumanı virüs getirebilir'