"Ortada kaos yok, özgür tartışma var"

"Ortada kaos yok, özgür tartışma var"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinde yaşanan tartışmalara dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Yaptığımız tartışmaları bazen dışarıya CHP'de kavga, CHP'de kriz, şu veya bu şekilde bir kaos sanki varmış gibi yansıtıyorlar. Ortada bir kaos yok özgürce tartışma var" dedi.

31 Ocak 2019 - 17:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

Partisinin son Parti Meclisi (PM) toplantısında yaşanan tartışmaları değerlendiren Kılıçdaroğlu, "İstanbul, İzmir gibi büyük kentler belediye başkan adaylarını belirlerken, olabildiğince dikkatli davranmaya özen gösteriyoruz. Şu bir gerçek, seçmen kitlemiz buralarda duyarlılığını koruyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

-- Dolayısıyla biz o duyarlılıkları dikkate alarak hem aday belirleme, hem de aday belirlerken özgürce, rahatlıkla oturup Parti Meclisi'nde (PM) tartışma ortamı yaratıyoruz. Yaptığımız tartışmaları bazen dışarıya 'CHP'de kavga', 'CHP'de kriz' şu veya bu şekilde bir kaos sanki varmış gibi yansıtıyorlar. Ortada bir kaos yok özgürce tartışma var. Demokrasi ne zamandan beri kaos olarak tanımlanmaya başladı. Bizi asıl rahatsız eden bu. Bir kişinin talimatı ile adaylar belirlendiği zaman demokrasi oluyor, ama adaylar belirlenirken oturup özgürce tartışıldığı zaman bu da kaos oluyor.

'BU KONUYA GİRMEK İSTEMİYORUM'

Kılıçdaroğlu, aday belirleme sırasında istifa eden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun geri adımıyla ilgili soruya yanıt vermedi. "Bu konulara girmek istemiyorum. Partinin özelinde yaptığımız bazı görüşmeler, konuşmalar tartışmalar var" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu doğaldır ama bunu kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum" görüşünü dile getirdi.

Partisi tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e babası üzerinden yöneltilen eleştirilere tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Tunç Bey değerli bir belediye başkanımız. Yani düne kadar iyiydi de İzmir adayı olunca mı kötü oldu. Yapılan eleştiriler aslında korkunun eseri" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Acaba Tunç Bey'i nasıl yıpratırız da İzmir'i bir şekilde alırız hesabını yapıyorlar. Hiç öyle hesaplara falan girmesinler. Tunç Bey, İzmir'i alacak. Bir arkadaşımızın devrettiği İzmir'i, bu bayrak yarışında öbür arkadaşımız alacak ve daha ileriye taşıyacak. Tunç Bey'in babasından dolayı yargılanması ise tam bir Ortaçağ zihniyeti. Bu bağlamda Aziz Kocaoğlu'nun da söylemi, bizim açımızdan da kamuoyu açısından da çok değerli" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesi bazı kesimlerde rahatsızlık yarattı. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de bulunduğu çok sayıda siyasi, Soyer ismine 12 Eylül darbesi döneminde ülkücüleri yargılayan askeri savcı Nurettin Soyer'in oğlu olması nedeniyle karşı çıktı. Nurettin Soyer, ülkücü kesim tarafından 'işkenceci' olmakla suçlanıyor.

Bu haber 244 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"ABD'ye ait 2 B-1 uçağına yakıt ikmali yapıldı"
ABD'de sular durulmuyor
ABD'de sular durulmuyor