Kaşıkçı için iş birliği çağrısı

Kaşıkçı için iş birliği çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında Türkiye'ye gelen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ile iş birliği yapılması çağrısında bulundu.

29 Ocak 2019 - 10:18
Reklam

Dujarric, günlük basın brifinginde, BM Raportörü Callamard'ın Suudi  Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na erişim talebine ilişkin bir soruya  verdiği cevapta, ''Üye ülkeleri insan hakları mekanizmalarıyla iş birliği yapmaya  teşvik ediyoruz.'' dedi.

Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma kapsamında  Türkiye'ye gelen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard, 2  Şubat'a kadar Türkiye'de olacak.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin  uluslararası soruşturmanın Callamard'ın yetkisi altında yürütüleceğini,  Callamard'ın talebi üzerine "Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili koşulların" insan  hakları açısından gözden geçirileceğini ve değerlendirileceğini açıklamıştı.

Callamard'ın Türkiye'ye ziyaretine, İngiliz avukat Helena Kennedy ile  eski Dünya Adli Tıp Akademisi Başkanı ve Coimbra Üniversitesi Tıp Fakültesi  Müdürü Prof. Dr. Duarte Nuno Vieira'nın da eşlik edeceği bildirilmişti.

BM raportörünün Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı  adımlar ve tepkilerin yanı sıra devletlerin ve bireylerin gazetecinin öldürülmesi  konusundaki sorumluluklarının niteliği ve kapsamını da değerlendireceği  vurgulanmıştı.

Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya  ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyinin haziran ayındaki oturumunda  rapor olarak sunacak.

Bu haber 103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu Yaz Kütüphanedeyiz
Bu Yaz Kütüphanedeyiz
120 Çocuk Erkekliğe Adım Attı
120 Çocuk Erkekliğe Adım Attı