Dışişleri’nde ’acil durum’ hattı

Dışişleri'nde 'acil durum' hattı

Türkiye, yurt dışına çıkan vatandaşlarının başına gelebilecek hastalık, kaza, hırsızlık gibi her türlü olumsuzluğa anında çözüm bulabilmek için, "acil durum hattı" sistemi kurdu.

15 Şubat 2020 - 12:59
Reklam

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu'na sunum yapan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Hatun Demirer, yurt dışına seyahat edeceklere bakanlık olarak her türlü desteğin verilmesi için projeler hazırlandığını kaydetti.

Yurt dışına seyahatlerde, vatandaşı ziyaret ettiği ülkede yalnız bırakmamak ve yaşamaları olası problemlerde yardımcı olmak amacıyla nöbetçi konsolosluk uygulamasına geçildiğini belirten Demirer, şunları söyledi:

"Son uygulamamız acil durum telefonu. Konsolosluk çağrı merkezimiz üzerinden zaten her misyonumuza ve bize 24 saat ulaşmak mümkün ama aynı zamanda, bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun talimatıyla, her misyonda bir acil durum telefonu ve nöbet sistemi başlattık. O numaralar, siz herhangi bir ülkeye seyahat ettiğiniz zaman cep telefonunuz açıksa mesaj olarak düşüyor ve ilgili ülkedeki, misyondaki acil durum telefon numarası, konsolosluk çağrı merkezi telefonuyla birlikte elinizde oluyor." 

Bu haber 129 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine bu gece yarısı indirim bekleniyor
Benzine bu gece yarısı indirim bekleniyor
Şubat ayında trafiğe 53 bin araç katıldı
Şubat ayında trafiğe 53 bin araç katıldı