Albayrak: Döviz kuru rekabetçi görünüyor

Albayrak: Döviz kuru rekabetçi görünüyor

Nikkei gazetesinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'kurun 5.7-5.9 aralığındaki değerinden memnun olup olmadığı'na dair soruya, "Cari işlemler hesabındaki dengelenmeyle ithalat ve ihracattaki gelişmelere baktığımız zaman, döviz kuru rekabetçi görünüyor" yanıtını verdi.

24 Ocak 2020 - 11:39


Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Japonya'da yayınlanan Nikkei gazetesinin sorularını yanıtladı.


Albayrak, Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında 5.7-5.9 aralığındaki değerinden memnun olup olmadığına ilişkin soruya, "Cari işlemler hesabındaki dengelenmeyle ithalat ve ihracattaki gelişmelere baktığımız zaman, döviz kuru rekabetçi görünüyor" şeklinde yanıt verdi.


Albayrak, kamu bankalarının dolar satmasının kuru dengelemenin bir yöntemi olup olmadığına ilişkin soruyu da "Serbest piyasa koşulları içinde, kamu bankaları hem kamu yararını gözetiyor hem de karlılığı, ve bu böyle devam edecek" ifadeleriyle yanıtladı.


"Bence Merkez Bankası piyasalar, hükümet de dahil olmak üzere hissedarlar ile uyumlu bir şekilde iletişimi güçlendirerek iyi bir yönetim sergiliyor, finansal istikrar sağlamak için ekonomik büyümeye katkıda bulunuyor" diyen Albayrak, bu konuda gelen eleştirilerin hiçbirini kabul etmediğini söyledi.


Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi için en kötüsünün geride kaldığını ve Türkiye'nin şu anda dış ve iç şoklara karşı daha dirençli olduğunu ifade eden Albayrak, Türk ekonomisinin yılın son çeyreğinde büyük olasılıkla yüzde 5 civarında gerçekleşen büyümenin katkısı ile 2019 yılının tamamında yüzde 0.5 civarında büyüdüğünün tahmin edildiğini anlattı.

Bu haber 76 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Prof. Dr. Özlü: Bu virüs bizi bırakmayacak
Prof. Dr. Özlü: Bu virüs bizi bırakmayacak
Türkiye'de son durum açıklandı
Türkiye'de son durum açıklandı