AK Parti’den ’gıda güvenliği’ kanun teklifi

AK Parti'den 'gıda güvenliği' kanun teklifi

AK Parti grubunun hazırladığı teklife göre, "Gıda Bilim Kurulu" oluşturulacak. İnsan sağlığını tehlikeye atabilecek demeçler veren kişiler davet edilerek, iddialarını ispatlamaları istenecek. İspatlayamadıkları takdirde ise, 50 bin liraya kadar para cezası verilmesi söz konusu olacak

24 Haziran 2020 - 14:20

Televizyon ekranlarında, gazetelerde ya da internette gıdayla ilgili bilimsel veriye dayanmadan açıklama yapanlara ceza geliyor. AK Parti grubunun hazırladığı teklife göre, "Gıda Bilim Kurulu" oluşturulacak. İnsan sağlığını tehlikeye atabilecek demeçler veren kişiler davet edilerek, iddialarını ispatlamaları istenecek. İspatlayamadıkları takdirde ise, 50 bin liraya kadar para cazası verilmesi söz konusu olacak.


50 BİN TL CEZA


"Hazır yoğurtta katkı maddesi var, kanser yapar, tüketilmemeli", "tavuk dönerden uzak durulmalı", "D vitamini işe yaramıyor" ve benzeri iddiaları uzman kimliğiyle dile getiren kişiler, artık bilimsel olarak ispatlamak zorunda olacak. İspatlayamazlarsa 50 bin liraya kadar para cezası verilecek.


37 MADDELİK TORBA TEKLİF


hükümet, gıda tüketiminde bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için harekete geçti ve bu kapsamda 37 maddelik bir torba teklif hazırladı. Buna göre, doğruluğu ispatlanamayan yayınlar, "yanıltıcı yayın" olarak nitelendirilecek. Görsel, işitsel ve yazılı basın aracılığıyla, vatandaşı herhangi bir bilimsel veriye dayanmadan endişe ve korkuya salacak, beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyecek yayınlar yasaklanacak.


GIDA BİLİM KURULU


Akademisyen, sektör temsilcileri ve STK üyelerinden oluşacak ve en az 10 üyesi bulunacak "Gıda Bilim Kurulu" oluşturulacak. Kurul, insan sağlığını tehlikeye atabilecek demeçler veren kişileri davet edebilecek, bu demeçlerin bilimsel temelini araştıracak. Gıda üreticileri ve tüketicilere verdiği zararları ortaya koyacak.


YAYIN DURDURMA CEZASI


Gıdayla ilgili bilimsel veriye dayanmadan, "uzman" kimliği altında açıklama yapanlara 50 bin liraya kadar para cezası kesilebilecek. Yol açtığı zarara göre, yayın kuruluşlarına da idari para cezası, program durdurma ya da yayından kaldırma cezası verilebilecek. Para cezası, bir önceki ayın iletişim giderinin yüzde 3'üne kadar, yayın durdurma ise 5 yayına kadar olabilecek.


GIDADA HİLEYE 3 YILA KADAR HAPİS


Teklif ile gıdada hilenin de cezası ağırlaştırılacak. Taklit ve tağşiş yapan firmalara cirosunun yüzde 1'i kadar para cezası kesilecek. Ceza, 50 bin liradan az, 500 bin liradan fazla olamayacak..2 yıl içinde tekrarı halinde 1-3 yıl arası hapis cezası verilecek. Hileye başvuran işletmelerin sahipleri 5 ila 10 yıl sektörden men edilecek..


İZLENEBİLİR ÜRÜN DÖNEMİ


Ayrıca perakende zincirlerinde yöresel, köy, katkısız, organik isimleriyle satılan ürünlerin izlenebilirliği sağlanacak. Bakkal, market ve süpermarketlerde, nereden alındığı kanıtlanamayan, izlenebilirliği sağlanamamış ürün satanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.


Teklifin bu hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor.


AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA 


AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni yasa teklifine ilişkin açıklama yaptı. 


Muş'un açıklamaları şöyle:


SİGARA FİRMALARI


Bugün vereceğimiz kanun teklifi 34 maddeden oluşuyor.


Amacımız illegal satışın önüne geçmek.


Türkiye'de üretim yapan sigara fabrikaları, firmaları var. Tütünün belli kısmını Türkiye'den bir kısmını yurt dışından getirmekteler. Bu anlamda bir düzenleme yapıyoruz. Sigara fabrikaları kullandıkları tütünün yüzde 30'unu Türkiye'de üretim zorunluluğu, Türkiye'den temin etme zorunluluğu getiriyoruz.


GIDADA HİLE DÜZENLEMESİ


Tarım arazisine izinsiz yapıya büyük ceza yolda. 


Amacımız tarım arazilerinin korunmasını sağlamak.


Tahşiş ve taklit ürünlerle ilgili yaptırımları ağırlaştırıyoruz. Yeni düzenlemeyle birlikte ceza miktarı 50 binden 500 bin liraya kadar çıkarılabilecek.


HOBİ BAHÇELERİ


Herhangi bir hukuki tarafı yok. Ceza vardı, bu cezayı ağırlaştırıyoruz. Cezayı kestikten sonra 2 ay bir süre veriyoruz, burayı düzeltin, tarım toprağını tekrar kazandırın diyoruz. Bunu yapmaları halinde 3 kat ceza uygulanmayacak ve yıkım işlemi ilgililer tarafından gerçekleştirilmeyecek. Bunu yapmamaları halinde hem ceza 3 kat ceza artırılarak uygulanacak hem de belediyeler, il özel idareler devreye girmek suretiyle yıkılacaktır.


İZMİR'E BAYRAK-PARA TARTIŞMASI


Türkiye'mizin bir bölgesiyle alakalı bölücü terör örgütünün sinsi planları vardır. Onların bir paçavrası vardır. CHP'nin bu tip söylemleri ifade etmesi HDP'nin bu sinsi planlarının meşrulaştırılması olarak görmekteyiz. Kesinlikle tasvip etmiyoruz. Çok tehlikeli olarak görmekteyiz.


CHP yönetimi bu sözlerle ilgili açıklama yapmalı.


CHP bu açıklamalarla ilgili bir müeyyidede bulunmuyorsa, HDP'nin sinsi planlarına ana muhalefet partisinin hizmet ettiğini, bu birlikteliğin pekiştirilmesi adına atılan adım olarak değerlendiriyoruz.


BAROLARLA İLGİLİ DÜZENLEME


Baro paketi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Arkadaşlarımız çalışmaları bir noktaya getirdiler. Kamuoyu ile kanun teklifinin içeriği paylaşılacaktır. Farklı söylemler ortaya atılıyor. Ama sizinle resmi paylaşım yapılana kadar bu bilgilere itibar etmeyin. Kısa sürede açıklamayı yapacağız.

Bu haber 63 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıldırım Belediyesi vatan kahramanlarını andı
Yıldırım Belediyesi vatan kahramanlarını andı
Bakan Koca'dan 'riski zayıflatın' mesajı
Bakan Koca'dan 'riski zayıflatın' mesajı